Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sport

Razem biegamy więcej

ROL
Dla wielu zawodników œwiadomoœć, że biegnš nie tylko dla siebie i osišgnięcia dobrego wyniku, ale także by komuœ pomóc, jest œwietnš motywacjš. Dzięki temu Fundacja PKO Banku Polskiego mogła wesprzeć wiele potrzebujšcych osób.

„PKO Biegajmy razem” to program popularyzujšcy bieganie, zdrowy styl życia i łšczšcy je z ideš dobroczynnoœci.

– Bieganie, szczególnie długodystansowe, kształtuje charakter, wyrabia kondycję, uczy pokory, ale też wytrwałoœci w dšżeniu do celu. W tym sensie ma wiele wspólnego z bankowoœciš, gdzie sukces jest pochodnš dobrze przygotowanej strategii, właœciwej alokacji zasobów i  konsekwentnej realizacji planów – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarzšdu PKO Banku Polskiego.

Biegajmy razem

Program „PKO Biegajmy razem” powstał w 2013 r. i od tego czasu, jego inicjator PKO Bank Polski zrealizował 90 biegowych akcji charytatywnych na rzecz osób potrzebujšcych wsparcia w ratowaniu życia lub zdrowia. Wysiłek każdego z zawodników, który przyłšczy się do akcji, jest przeliczany na konkretne wsparcie finansowe. Dołšczyć może każdy. Jeœli okreœlona liczba zawodników ze specjalnš kartkš na koszulce „biegnę dla…” dotrze do mety, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazuje œrodki na wskazany cel.

Od 2013 r. w charytatywnych akcjach biegowych zorganizowanych przez PKO Bank Polski uczestniczyło ponad 23,5 tys. osób. Dzięki ich zaangażowaniu Fundacja przekazała beneficjentom ponad 1,29 mln zł. Tylko w 2014 r. aż 19,2 tys. osób wzięło udział w charytatywnych akcjach „biegnę dla..” Zawodnicy łšcznie przemierzyli ponad 405 tys. km, co równa się ponad 10 okršżeniom Ziemi wzdłuż równika i razem wybiegali 840 tys. zł na rzecz potrzebujšcych.

Pomagajmy razem

Œwiadomoœć, że nasz udział w biegu może komuœ pomóc często stanowi dodatkowš i ważnš motywację do udziału w zawodach. Wiedzš o tym klienci i pracownicy PKO Banku Polskiego, którzy razem uczestniczš w charytatywnych akcjach biegowych –  Bieganie to bardzo dobry sposób na pomaganie innym. Nie  wymaga zbyt dużo czasu, œrodków finansowych i nie trzeba być zaawansowanym biegaczem, żeby ukończyć bieg, a satysfakcja jest bezcenna – mówi Elżbieta Wysłużal z Biura Analiz Kredytów Hipotecznych PKO Banku Polskiego w Poznaniu, która z kartkš na plecach „biegnę dla…” biegła już ponad dziesięć razy, m.in. dla czteroletniej Martynki w poznańskim maratonie. W  listopadzie 2014  r. dziewczynka przeszła skomplikowanš operację serca, podczas której wyleczono większoœć wad. W 2015 r. zawodnicy biegali już w Grand Prix Warszawy dla Krystiana i Klaudii. Za dwa tygodnie, w Półmaratonie Rzeszowskim pobiegnš dla półrocznej Julki, która urodziła się ze złożonš, sinicznš wadš serca, a w  14.  PKO Cracovia Maraton dla chorego na mukowiscydozę Piotra.

Trenujmy razem

Bieganie jest dyscyplinš sportu, którš obecnie Polacy uprawiajš najchętniej – w cišgu roku jej popularnoœć wzrosła o 10 proc. Raport „Polska Biega: Narodowy Spis Biegaczy” z 2014 r. pokazuje, że mamy prawdziwy boom biegowy – aż 45 proc. osób przyznaje, że uprawia ten sport od roku lub krócej. Do grona biegaczy licznie dołšczajš także pracownicy PKO Banku Polskiego – sekcja biegowa rozrosła się z około 50 osób w 2009 r. do 360 obecnie.

Choć bieganie nie jest trudnym sportem, do startów w  zawodach zawsze należy się przygotować – najlepiej pod okiem profesjonalistów. 28 marca wystartowała kolejna już edycja akcji radiowej Trójki „BiegamBoLubię”, pod patronatem PKO Banku Polskiego. Do listopada, w każdš sobotę, o godz. 9.30 odbywajš się bezpłatne treningi na ponad 80. stadionach w całej Polsce. Dodatkowo w wybranych miejscowoœciach prowadzone sš zajęcia w cišgu tygodnia. Profesjonaliœci podpowiadajš m.in. jak skutecznie i bezpiecznie uprawiać ten sport. Trenerzy proponujš ćwiczenia koordynacyjne i zadania sprawnoœciowe, np. z piłkami lekarskimi, hula-hoop czy wytrzymałoœciowe testy Coopera. Pod okiem specjalistów można się dobrze przygotować i  uniknšć szybkiej kontuzji.

– Moja rada? Biegajcie dla przyjemnoœci. Nie zaczynajcie z  wysokiego „c”. Trzeba oswoić organizm. Zaczynajcie od truchtu, przechodzšc następnie do wolnego biegu. Od długoœci dystansu i  szybkoœci ważniejsza jest regularnoœć treningu.

Zasada 3x30x130, czyli aktywnoœć 3 razy w tygodniu, trwajšca 30 minut, z tętnem 130 uderzeń serca na minutę, będzie idealnym rozbudzeniem biegowych możliwoœci waszego ciała. Nie zapominajcie o podbudowie teoretycznej. Ksišżki, poradniki o  bieganiu nie sš nudne. Wręcz przeciwnie, zaostrzajš nasz apetyt na ruch. Z czystym sumieniem mogę polecić biegowe podręczniki autorstwa Jerzego Skarżyńskiego – zachęca Maciej Kurzajewski, dziennikarz sportowy i prezenter telewizyjny, ambasador programu „PKO Biegajmy razem”. W  ramach sponsorowanej przez PKO  Bank  Polski akcji na falach radiowej Trójki, w każdy czwartek po godz.  17.00 emitowana jest audycja pod tš samš nazwš, podczas której Paweł Januszewski i Krzysztof Łoniewski relacjonujš sobotnie treningi polecajšc rekreacyjne bieganie.

Razem na zawody

PKO Bank Polski realizuje program „PKO Biegajmy razem” wspierajšc najważniejsze imprezy biegowe w Polsce. Tylko w  2014  r. Bank sponsorował ponad 60 imprez biegowych w  całym kraju. W tym roku zaprasza już tradycyjnie na Warszawskš Triadę Biegowš „Zabiegaj o pamięć” (Bieg Konstytucji 3 Maja, Powstania Warszawskiego i Niepodległoœci). Triada Biegowa to biegi na krótkich trasach – 5 i 10 km. Amatorzy dłuższych dystansów np.  maratonów, mogš spróbować swoich sił w  14.  PKO  Cracovia Maraton, który odbędzie się już 19 kwietnia, w 33. PKO Wrocław Maraton we wrzeœniu czy na poczštku paŸdziernika w  7. Silesia Maraton w Katowicach. W tym sezonie nie zabraknie też półmaratonów, np. w Poznaniu, Rzeszowie czy Białymstoku. W  północnej częœci kraju warto pobiec w PKO Grand Prix Gdyni. To cykl czterech biegów na dystansie 10 km – Urodzinowy, Europejski, Nocny Bieg Œwiętojański i Niepodległoœci. W Warszawie interesujšcy jest cykl oœmiu biegów z 25-letniš tradycjš Grand Prix Warszawy rozgrywany w Lesie Kabackim lub na Siekierach. Najbliższy czeka nas 18 kwietnia na Kabatach. Na biegowej mapie sš także maraton i półmaraton we Wrocławiu, które jako jedyne w  Polsce odbywajš się nocš. To tylko częœć tegorocznych zawodów  współorganizowanych przez PKO Bank Polski. Bank jest partnerem wielu biegów lokalnych, jak Wałecki Bieg Filmowy czy V Bieg Braci Mikrut w Koronowie. O wszystkich biegach sponsorowanych przez PKO Bank Polski można przeczytać na  portalu www.bankomania.pkobp.pl/biegajmy-razem oraz na profilu PKO Bank Polski Biegajmy razem na Facebooku.

Sukces na bank

Dobry trening, wspólny wysiłek oraz odpowiednia motywacja i  przeœwiadczenie, że robimy coœ dobrego zarówno dla siebie, jak i dla osób potrzebujšcych to mieszanka, która może przynieœć jedynie korzyœci. I nasz osobisty sukces nie tylko w tym sezonie, ale także w kolejnych. Warto wspólnie biegać i pomagać.
Biegajmy razem z PKO Bankiem Polskim!

Kalendarium wybranych imprez biegowych

12.04 – 8. PKO Półmaraton Rzeszowski
12.04 – 8. Półmaraton Poznań
19.04 – 14. PKO Cracovia Maraton
02.05 – 1. PKO Półmaraton Sopot
03.05 – Warszawska Triada Biegowa – XXV Bieg Konstytucji 3 Maja
09.05 – PKO Grand Prix Gdyni 2015 – Bieg Europejski z PKO Bankiem Polskim
17.05 – III Białystok Półmaraton
20.06 – Grand Prix Warszawy 2015 na Siekierkach
20.06 – 3. PKO Nocny Wrocław Półmaraton
27.06 – PKO Grand Prix Gdyni 2015 – Nocny Bieg Œwiętojański z PKO Bankiem Polskim
25.07 – Warszawska Triada Biegowa – XXV Bieg Powstania Warszawskiego
13.09 – 33. PKO Wrocław Maraton
04.10 – 7. Silesia Maraton
11.10 – 16. Poznań Maraton
18.10 – 3. PKO Rzeszowski Maraton
11.11 – Warszawska Triada Biegowa – XXV Bieg Niepodległoœci
11.11 – PKO Grand Prix Gdyni 2015 – Bieg Niepodległoœciz PKO Bankiem Polskim

 

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL