Ranking Urzędów Skarbowych 2016: urzędy poprawiające jakość

Pogorszył się wskaźnik zmniejszania się nieprawidłowych decyzji wśród dużych urzędów.

Publikacja: 23.05.2016 08:12

Ranking Urzędów Skarbowych 2016: urzędy poprawiające jakość

Foto: 123RF

PEŁNA WERSJA RANKINGU (PDF)

Urzędy poprawiające jakość: małe (zatrudniające do 60 pracowników)

Urzędy poprawiające jakość: średnie (zatrudniające od 61 do 130 pracowników)

Urzędy poprawiające jakość: duże (zatrudniające powyżej 131 pracowników)

O jakości urzędu skarbowego świadczy m.in. to, czy wydawane przezeń decyzje są zgodne z prawem. Pomyłki urzędu można bowiem napiętnować decyzją drugiej instancji albo wyrokiem sądu administracyjnego. Im mniej decyzji danego urzędu trafia do kosza w wyniku postępowań odwoławczych i skarg do sądów – tym lepsza jakość tego urzędu.

W około połowie wszystkich urzędów w ostatnich dwóch latach nie uchylono żadnej decyzji. Świadczy to niewątpliwie o ich wysokiej klasie. Jednak uznaliśmy, że na jeszcze większy szacunek zasługują te urzędy, którym udało się zmniejszyć odsetek decyzji kwestionowanych przez podatników. Było aż dziesięć takich, w których w 2014 roku wszystkie decyzje zostały uchylone przez sądy, a w 2015 roku – żadna. Było jednak też 12 takich, gdzie było zupełnie odwrotnie: w 2014 roku sądy nie uchyliły im żadnej decyzji, a rok później – wszystkie.

Jeśli wziąć pod uwagę postęp mierzony zmniejszeniem kwestionowania decyzji przez izby skarbowe, to najlepiej wypadły urzędy w Lesku i Leżajsku (oba w woj. podkarpackim). Tam wskaźnik uchyleń udało się zmniejszyć o 100 proc. Z drugiej strony są takie, które myliły się częściej niż poprzednio. W Wałczu (woj. zachodniopomorskie) w 2015 roku izba skarbowa uchyliła wszystkie decyzje, od których złożono odwołanie, a rok wcześniej – żadnej.

Poprawa jakości najbardziej udaje się urzędom małym i średnim, choć to po części efekt ogólnie mniejszej liczby sporów z podatnikami, niż ma to miejsce w dużych urzędach. Zwycięzca w kategorii małych urzędów, czyli urząd w Pułtusku (woj. mazowieckie) osiągnął wynik niemal 160 pkt. To aż o 90 pkt więcej niż najlepszy w tej kategorii duży urząd w Nowym Sączu (małopolskie).

Jeśli porównać tegoroczne wyniki z ubiegłorocznym rankingiem, to rzucają się w oczy słabsze wyniki wśród dużych urzędów. Przy identycznych kryteriach i sposobie punktacji tegoroczny zwycięzca, czyli US w Nowym Sączu, uzyskał niecałe 70 pkt, a ubiegłoroczny – US w Siedlcach – 84,75 pkt. Zresztą w ubiegłorocznej edycji żaden z pierwszej dziesiątki dużych urzędów w tej kategorii nie zdobył mniej niż 50 pkt. Tym razem zdobywca dziesiątej lokaty osiągnął niecałe 31 pkt.

Może to świadczyć o ogólnym pogorszeniu jakości decyzji dużych urzędów. Małe i średnie uzyskały podobne wyniki jak przed rokiem.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe