Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ranking Samorzšdów - Wizytówki Regionów

Płock – miasto przyjazne dla mieszkańców i turystów

UM Płock
Płock jest miastem na prawach powiatu, położony w centrum Polski nad Wisłš, około 110 km na zachód od Warszawy, na terenie województwa mazowieckiego.

Jego prawobrzeżna częœć położona jest na wyjštkowo malowniczej, 52-metrowej skarpie, zwanej Wzgórzem Tumskim. Miasto ma niepowtarzalny urok i atmosferę, jakš daje mieszanka wielowiekowej historii z nowoczesnoœciš, sztuki z technikš, dzikiej natury z rozwiniętym przemysłem, ciszy starych murów z festiwalowymi brzmieniami. Z tych kontrastów wyrasta miasto o dużym potencjale turystycznym i gospodarczym, nastawione na rozwój i zapewnienie mieszkańcom wysokiej jakoœci życia.

Obecnie Płock liczy około 123 tysišce mieszkańców. Jest silnym oœrodkiem gospodarczym o zróżnicowanej strukturze branżowej, zorientowany na innowacyjnoœć i nowoczesne technologie. W mieœcie dominuje przemysł paliwowo-energetyczny i chemiczny. Ma tu swojš siedzibę Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. - potentat na rynku paliwowym w Polsce i jedna z największych tego typu firm w Europie Œrodkowo-Wschodniej, w branży chemicznej działajš także m.in. PERN S.A., Basell Orlen Polyolefins. Dobrze rozwija się przemysł spożywczy - z firmš Dr Oetker, maszynowy – z produkujšcš m.in. maszyny rolnicze CNH New Holland, odzieżowy – z fabrykš Levi Strauss, stoczniowy – z Centromost Stoczniš Rzecznš, czy budowlano-montażowy - BudMat.

Alejki na Wzgórzu Tumskim
UM Płock

Płock posiada wiele cennych zabytków i atrakcyjnych miejsc. Bazylika Katedralna, skarbiec w Muzeum Diecezjalnym, kolekcja secesji w Muzeum Mazowieckim, Muzeum Żydów Mazowieckich, najstarsza szkoła w Polsce - „Małachowianka" z pieczołowicie odrestaurowanš dawnš Kolegiatš œw. Michała i Kolegium Jezuickim, Stary Rynek z ratuszem - to tylko niektóre z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Warto przypomnieć też, że za czasów panowania ksišżšt - Władysława Hermana i jego syna Bolesława Krzywoustego, Płock pełnił funkcję stolicy Polski.

UM Płock

Miasto stwarza dobre warunki do aktywnego wypoczynku i rekreacji. Wielu zazdroœci płocczanom plaży i kšpieliska w centrum miasta. Zalew Sobótka to starorzecze tuż przy brzegu Wisły z czystš wodš i piaszczystš plażš, na której jest boisko do gry w piłkę plażowš, zjeżdżalnia dla dzieci, a także wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. Od kiedy wokół zbiornika zbudowano œcieżki rowerowe i spacerowe, stało się ono ulubionym miejscem treningu biegaczy. Płocczanie kochajš biegać, z roku na rok przybywa imprez tego rodzaju. Największš jest wrzeœniowy Półmaraton Dwóch Mostów - międzynarodowy bieg, który gromadzi blisko tysišc zawodników.

SPR Wisła Płock to jedna z najlepszych drużyn piłki ręcznej w Polsce.
SPR Wisła Płock

Dumš miasta sš m.in. sportowcy. Szczypiorniœci Orlen Wisły Płock to jedna z najlepszych drużyn piłki ręcznej w kraju, wielokrotni Mistrzowie Polski. Z kolei dobrš pozycję w ekstraklasie zajmuje drużyna piłki nożnej Wisły Płock. Miasto ma również olimpijczyków i medalistów Mistrzostw Œwiata i Europy w innych dyscyplinach sportowych, takich jak: sztuki walki, wioœlarstwo, tenis osób niepełnosprawnych, motoparalotniarstwo.

UM Płock

Bogaty jest kalendarz letnich imprez kulturalnych w Płocku. Niemal w każdy weekend tętni życiem Stary Rynek, amfiteatr, plaża nad Wisłš, teatr i sale koncertowe, muzyka rozbrzmiewa we wnętrzach Bazyliki Katedralnej. Wielu fanom muzyki Płock kojarzy się z festiwalami na nadwiœlańskiej plaży, w sšsiedztwie majestatycznych zabytków. W tej niepowtarzalnej scenerii odbywajš się co roku międzynarodowe imprezy muzyczne, z których najważniejszš jest AUDIORIVER – festiwal œwiata niezależnego, najlepszy polski festiwal od roku 2011 według portalu muzycznego Muno.pl i czwarty pod względem wielkoœci biletowany festiwal w Polsce. Licznš publicznoœć gromadzi też Polish Hip – Hop Festival , a także inne wydarzenia, jak Piknik Europejski, Jarmark Tumski I Dni Historii Płocka, Rynek Sztuki, Vistula Folk Festival czy Skarpa – festiwal twórczoœci Stefana Themersona.

W tegorocznym Audioriver wzięła udział prawie 30-tysięczna publicznoœć
UM Płock

Płock dynamicznie się rozwijania i podejmuje wiele przedsięwzięć podnoszšcych jakoœć życia mieszkańców. Budowane sš nowe drogi o strategicznym i lokalnym znaczeniu, modernizowana baza oœwiatowa (dzięki czemu m.in. wszystkie dzieci majš zapewnione miejsce w miejskich przedszkolach), unowoczeœniany tabor komunikacji publicznej, rozwijana baza sportowa i rekreacyjna. Wiele z tych inwestycji realizowanych jest przy skutecznie zdobywanych œrodkach unijnych. Miasto wspiera też rozwój przedsiębiorczoœci i korzysta z nowatorskich rozwišzań, jak realizacja inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, czy budowanie mieszkań dla młodych w ramach programu „Mieszkania na start".

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL