W Warszawie pojawi się 339 delegatów reprezentujących 19 okręgowych izb radców prawnych. Wybiorą nowe władze i wytyczą kierunki działania samorządu na kolejne trzy lata.

Kierujący dziś samorządem radcowskim Dariusz Sałajewski nie zamierza ponownie kandydować. Są jednak trzej inni kandydaci: Maciej Bobrowicz, Ryszard Ostrowski i Maria Ślązak. Wszyscy troje to postacie znane i zasłużone w środowisku radcowskim. Maciej Bobrowicz był już prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych, i to przez dwie kadencje (2007–2013). Ryszard Ostrowski jest dziekanem Rady Okręgowej w Katowicach. Maria Ślązak jest dziś wiceprezesem KRRP, z bogatym doświadczeniem w działalności zagranicznej (była prezydentem międzynarodowej organizacji prawników CCBE). Nowego prezesa poznamy już w czwartek.

Zarówno kandydaci na prezesa, jak i inni działacze samorządu radcowskiego w przedzjazdowych wypowiedziach zauważają, że wyzwaniami dla ich środowiska w najbliższych latach będzie m.in. troska o wizerunek profesji, walka o bardziej sprawiedliwe stawki urzędowe, a także promocja usług prawnych w społeczeństwie.

„Łatwy dostęp do różnego rodzaju źródeł prawa i porad różnego rodzaju »telepapug« sprawia, że wiedza prawnicza traci nimb wiedzy tajemnej. Klient skłonny jest uważać, że sam mógłby z powodzeniem prowadzić swoje sprawy, a radcę prawnego zatrudnia jedynie ze względu na brak czasu" – w ten ironiczny sposób komentuje sytuację na rynku Marcin Sala-Szczypiński, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. Ta i inne wypowiedzi działaczy samorządu radcowskiego o wyzwaniach dla ich profesji znalazły się w dzisiejszym dodatku „Rzecz o Prawie" (dostępnym dla prenumeratorów „Rz").

Obradujący do soboty zjazd będzie też okazją do zajęcia się sprawami młodych radców, którzy z trudem zdobywają pozycję na zatłoczonym rynku. Z zapowiedzi ustępującej KRRP wynika jednak, że jeszcze przed końcem roku pojawi się w internecie portal dający młodym radcom okazję do nabywania doświadczenia i świadczenia odpłatnej pomocy prawnej online. Zadaniem tego serwisu ma być m.in. likwidowanie barier dostępu do usług świadczonych przez radców oraz promocja zawodu.