W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ogłosił, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Z kolei we wtorek, prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Na środowym nadzwyczajnym posiedzeniu Krajowa Rada Radców Prawnych wydała stanowisku, w którym pozytywnie oceniła decyzję prezydenta o wetach. Jednocześnie KRRP wyraziła zaniepokojenie nowelizacją ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych w zakresie, w jakim „stwarza ona zagrożenia dla niezależności sądów powszechnych i niezawisłości orzekających w nich sędziów".

- Demokratyczne państwo prawne opiera swój ustrój na zasadzie trójpodziału władz. Tym samym przyjęte mechanizmy kontroli nad władzą sądowniczą nie mogą naruszać jej odrębności. W demokratycznym państwie prawnym istotą odrębności władzy sądowniczej jest orzekanie niezależnie od woli i programów ugrupowań politycznych oraz bez względu na interesy osób i organizacji zainteresowanych rozstrzygnięciem – wskazała w swoim KRRP.

Dalej samorząd radcowski podkreślił, że „niezawisłość sędziowska i niezależność sądów są fundamentem, na którym opiera się bezpieczeństwo prawne obywateli, szczególnie w sprawach, w których stroną są organy władz publicznych". - Niezawisłość sędziowska nie jest przywilejem sędziów, lecz stanowi gwarancję realizacji praw podmiotowych obywateli, a w szczególności prawa do sądu – napisano w stanowisku.

W swoim stanowisku KRRP zadeklarowała wolę uczestnictwa w procesie legislacyjnym w zakresie przygotowania dobrych rozwiązań dla polskiego wymiaru sprawiedliwości, uwzględniających interes obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.