Dane porównawcze w śródrocznym sprawozdaniu

Jeżeli prezentowanie danych za okresy o różnej długości utrudniałoby użytkownikom wykorzystanie sprawozdań finansowych, to wartości za okres odpowiadający długości okresu sprawozdawczego jednostka może ujawnić w dodatkowych informacjach i objaśnieniach.

Publikacja: 18.07.2018 06:00

Dane porównawcze w śródrocznym sprawozdaniu

Foto: Adobe Stock

30 czerwca dla wielu jednostek – tych, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym – był ostatecznym terminem na zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego za 2017 r. Jednak dla niektórych jednostek gospodarczych ta data oznacza, że będą musiały przygotować sprawozdanie finansowe za pierwsze półrocze 2018 r. Dla wielu z nich nie wynika to wprost z przepisów prawa bilansowego i nie jest obligatoryjne. Często obowiązek ten wynika z wewnętrznych regulacji w danej jednostce gospodarczej – na przykład w sytuacji, gdy jest ona częścią grupy kapitałowej, posiada zewnętrznego inwestora czy jest zobligowana do dostarczania okresowych informacji dla zarządu czy rady nadzorczej.

Czytaj także: Sporządzenie sprawozdania nie oznacza końca pracy nad nim

Rok do roku

Jak w takim śródrocznym sprawozdaniu finansowym zaprezentować dane porównawcze? Służby finansowo-księgowe nie mają zwykle wątpliwości przy sporządzaniu rocznych sprawozdań finansowych – intuicyjnie porównują rok obrotowy, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, z rokiem poprzednim. Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) nakazuje stosować zasady rachunkowości dotyczące m.in. grupowania operacji gospodarczych, wyceny aktywów i pasywów, ustalania wyniku finansowego i sporządzania sprawozdań finansowych w sposób ciągły – tak, aby wynikające z nich informacje za kolejne lata obrotowe były porównywalne. Należy pamiętać, że sprawozdanie finansowe to dokument, który umożliwia jego użytkownikom ocenę sytuacji majątkowej i finansowej danej firmy, a analiza ekonomiczno-finansowa często obejmuje więcej niż jeden rok obrotowy. Prezentacja danych porównawczych oraz stosowanie takich samych zasad rachunkowości jak w okresach poprzednich zwiększa użyteczność oraz wartość informacyjną sprawozdań finansowych. Zgodnie z art. 45. ust. 2 uor sprawozdanie finansowe składa się z:

- bilansu,

- rachunku zysków i strat,

- informacji dodatkowej, która obejmuje wprowadzenie do sprawozdania finansowego i dodatkowe informacje i objaśnienia.

Jednostki, których sprawozdania finansowe zgodnie z art. 64 ust. 1 uor podlegają badaniu przez biegłego rewidenta, sporządzają ponadto:

- zestawienie zmian w kapitale własnym,

- rachunek przepływów pieniężnych (art. 45 ust. 3 uor).

Elementy sprawozdania finansowego powinny zawierać informacje, których minimalny zakres określony jest w załącznikach do uor. Aby dane sprawozdawcze wykazywały większą użyteczność dla użytkowników sprawozdania finansowego, należy je zestawić z odpowiednimi danymi porównawczymi za poprzedni rok obrotowy. W przypadku rocznych sprawozdań finansowych należy wykazywać:

- w bilansie – stany aktywów i pasywów na dzień kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy (art. 46 ust. 1 uor),

- w rachunku zysków i strat – przychody, koszty, zyski i straty oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący i poprzedni rok obrotowy (art. 47 ust. 1 uor),

- w zestawieniu zmian w kapitale (funduszu) własnym – informacje o zmianach poszczególnych składników kapitału (funduszu) własnego za bieżący i poprzedni rok obrotowy (art. 48a ust. 1 uor),

- w rachunku przepływów pieniężnych – dane za bieżący i poprzedni rok obrotowy (art. 48b ust. 1 uor).

Tylko jednostki nowo powstałe, które nie mają poprzednika, w którego prawa i obowiązki weszły, nie wykazują danych za poprzedni rok obrotowy.

Kwartał lub półrocze

Szczególna sytuacja zachodzi, gdy jednostka sporządza sprawozdanie finansowe za inny okres niż rok obrotowy. W biznesowej rzeczywistości takie przypadki zdarzają się często. W art. 3 ust. 1 pkt 8 i 9 uor rozróżnia się okres sprawozdawczy i rok obrotowy. Pod pojęciem okresu sprawozdawczego rozumie się okres, za który sporządza się sprawozdanie finansowe w trybie przewidzianym uor lub inne sprawozdania sporządzone na podstawie ksiąg rachunkowych. Rok obrotowy z kolei jest zdefiniowany jako rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie których utworzono jednostkę.

W przypadku sporządzania sprawozdania finansowego za okres inny niż rok obrotowy danej jednostki, czyli na przykład za kwartał czy półrocze, co do zasady nie można wprost porównać danych wykazywanych w śródrocznym sprawozdaniu finansowym z danymi za poprzedni rok obrotowy. Ustawa o rachunkowości nakazuje w przypadku sporządzania sprawozdania finansowego obejmującego inne okresy sprawozdawcze niż rok obrotowy wykazywać:

- w bilansie – stany aktywów i pasywów na ten dzień oraz na dzień kończący rok obrotowy bezpośrednio poprzedzający ten dzień bilansowy (art. 46 ust. 1a uor),

- w rachunku zysków i strat – przychody, koszty, zyski i straty oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący okres sprawozdawczy oraz analogiczny okres sprawozdawczy poprzedniego roku obrotowego (art. 47 ust. 2 uor),

- w zestawieniu zmian w kapitale (funduszu) własnym – informacje o zmianach poszczególnych pozycji kapitału (funduszu) własnego za bieżący okres sprawozdawczy i poprzedni rok obrotowy (art. 48a ust. 2 uor),

- w rachunku przepływów pieniężnych – dane za bieżący okres sprawozdawczy i analogiczny okres sprawozdawczy poprzedniego roku obrotowego (art. 48b ust. 2 uor).

Zgodnie z KSR nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dacie bilansu – ujęcie i prezentacja", różna długość okresów sprawozdawczych prezentowanych w sprawozdaniu finansowym nie narusza ciągłości stosowania przyjętych zasad rachunkowości. O długości okresów sprawozdawczych jednostka powinna poinformować we wprowadzeniu do sprawozdania finansowego.

Wyniki i przepływy

Różna długość okresów nie zakłóca porównywalności danych porównawczych i sprawozdawczych z bilansu i zestawienia zmian w kapitale własnym. Inaczej może być w przypadku danych z rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych. W takim przypadku, jeżeli jednostka uzna, że przedstawienie nieprzeliczonych danych porównawczych w tych elementach sprawozdania może wprowadzić w błąd jego użytkowników, to może wówczas dokonać odpowiednich działań, aby doprowadzić dane za poprzedni okres sprawozdawczy do postaci porównywalnej z danymi za okres bieżący.

KSR 7 wskazuje, że jeżeli, zdaniem jednostki, prezentowanie w rachunku zysków i strat oraz w rachunku przepływów pieniężnych danych za okresy o różnej długości mogłoby utrudnić użytkownikom wykorzystanie sprawozdań finansowych do celów analitycznych, to może ona przedstawić dane porównawcze (wynikające z ksiąg rachunkowych) w rachunku zysków i strat oraz w rachunku przepływów pieniężnych, a dane – za okres o długości odpowiadającej długości okresu sprawozdawczego ujawnić w dodatkowych informacjach i objaśnieniach, wraz z danymi wykazanymi w sprawozdaniu finansowym.

Uproszczenia tak, ale w granicach

Prawo bilansowe umożliwia jednostkom gospodarczym wybór pewnych rozwiązań albo przyjęcie założeń, które upraszczają i ułatwiają prowadzenie ksiąg rachunkowych. Nie pozwala jednak na dopuszczenie do sytuacji, w której w wyniku zniekształcenia lub pominięcia pewnych informacji użytkownicy sprawozdania finansowego podejmą na jego podstawie niewłaściwe decyzje albo wyciągną nieadekwatne do sytuacji majątkowo-finansowej danej jednostki gospodarczej wnioski. Należy pamiętać jednak, że w ramach przyjętych zasad rachunkowości dana jednostka gospodarcza nie może postępować wbrew koncepcji prawdziwego i rzetelnego obrazu, która gwarantuje rzetelną i jasną prezentację sytuacji majątkowo-finansowej oraz rezultatów prowadzonej przez nią działalności (art. 4 ust. 1 uor). Warto również przypomnieć, że jeśli uor nie daje odpowiedzi na nurtujące kierownika jednostki oraz jej służby księgowo-finansowe pytania dotyczące powyższych zagadnień, jednostki mogą stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości. Kwestie zasad prezentacji danych w aspekcie porównywalności sprawozdań finansowych reguluje Krajowy Standard Rachunkowości Nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja". Konieczność sporządzania śródrocznych sprawozdań finansowych wymaga zatem odpowiedniego dostosowania procedur księgowych oraz systemu ewidencji zdarzeń gospodarczych (systemu księgowego) do potrzeb danej jednostki gospodarczej. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania i zaawansowania systemu księgowego, z którego korzysta jednostka oraz jej wymagań informacyjnych.

30 czerwca dla wielu jednostek – tych, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym – był ostatecznym terminem na zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego za 2017 r. Jednak dla niektórych jednostek gospodarczych ta data oznacza, że będą musiały przygotować sprawozdanie finansowe za pierwsze półrocze 2018 r. Dla wielu z nich nie wynika to wprost z przepisów prawa bilansowego i nie jest obligatoryjne. Często obowiązek ten wynika z wewnętrznych regulacji w danej jednostce gospodarczej – na przykład w sytuacji, gdy jest ona częścią grupy kapitałowej, posiada zewnętrznego inwestora czy jest zobligowana do dostarczania okresowych informacji dla zarządu czy rady nadzorczej.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara