Sprawozdania finansowe a raport wiekowania należności

Przygotowanie prawidłowego raportu wiekowania należności ma istotne znaczenie nie tylko dla sporządzenia rzetelnego sprawozdania finansowego, ale przede wszystkim dla zachowania płynności przedsiębiorstwa.

Publikacja: 08.03.2017 06:00

Sprawozdania finansowe a raport wiekowania należności

Foto: 123RF

System rachunkowości, poza zapewnieniem prawidłowych rozliczeń podatkowych, powinien spełniać o wiele ważniejsza rolę: dostarczać użytecznych informacji, które wpływają na podejmowanie decyzji, a w konsekwencji na sukces lub porażkę spółki. Jednym z istotnych zagadnień jest zapewnienie wiarygodnej informacji zakresie płatności należności przez kontrahentów. Sytuacja, w której otrzymywanie w zapłaty za wykonane usługi lub dostarczone dobra nie jest kontrolowane, może doprowadzić do zbudowania przeświadczenia u klientów, że nie muszą oni uregulować swojego zobowiązania wcale lub że wierzyciel akceptuje dowolne opóźnienia w płatnościach. Takie zachowania stają się problemem, i to istotnym, dla dostawcy. Dział finansowy powinien planować przepływy finansowe spółki na podstawie spodziewanych terminów wpływów środków pieniężnych oraz terminy spodziewanych wydatków z tytułu zapłat za zakupione materiały, wynagrodzeń itp. W sytuacji, w której klienci nie regulują swoich zobowiązań na czas, spółka będzie musiała posiłkować się kredytem obrotowym, co wiąże się z oprocentowaniem, lub alternatywnie będzie zmuszona naruszyć swoje rezerwy gotówki. W konsekwencji, niestosowanie się przez odbiorców do ustalonych terminów płatności jest dla spółki realnym i wymiernym kosztem.

Narzędzie kontroli

W celu zminimalizowania powyższego ryzyka konieczna jest okresowa kontrola realizacji zobowiązań przez klientów, tj. kontrola spływu należności. Najczęściej stosowanym w tym celu raportem jest raport wiekowania należności. Taki raport jest możliwy do wygenerowania w większości powszechnie stosowanych programów księgowych. Wiekowanie należności przyporządkowuje poszczególne faktury do okresów przeterminowania, w zależności od tego czy upłynął już termin płatności, czy nie.

Typowymi przedziałami wiekowania są:

- należności nieprzeterminowane,

- należności przeterminowane:

Rzeczpospolita

– do 1 miesiąca,

– 1–3 miesięcy,

– 3–6 miesięcy,

– 6–12 miesięcy i

– ponad rok.

Dodatkowo, dane powinny być wykazywane w podziale na kontrahentów, dzięki czemu można łatwo ustalić, którzy z nich spóźniają się z zapłatą. Okresowa weryfikacja zmian w raporcie w dobrze funkcjonującej firmie powinna być obowiązkiem działu windykacji lub działu handlowego. Dobrą praktyką jest np. cotygodniowa kontrola spływu należności i kontakt z klientem, jeżeli sytuacja tego wymaga. Należy oczywiście wziąć pod uwagę także wpływ takich działań na dobre relacje handlowe. Nie można jednak zapominać, że celem tych relacji jest ostatecznie otrzymanie zapłaty.

Wespół w zespół

Aby raport był użyteczny, konieczne jest jednak zadbanie o prawidłowość wprowadzanych danych i ich obróbki przez niektóre działy. Dział informatyczny powinien zadbać o takie sparametryzowanie raportu, aby zapewniał on maksymalną użyteczność dla spółki. Konieczne minimum to wykazywanie w raportcie nazw klientów i okresów zalegania oraz zadbanie, aby raport nie zawierał błędów (tj. aby dane były prawidłowo przetwarzane). Niezbędne jest także zadbanie o to, aby dział handlowy wprowadzał do systemu poprawne terminy płatności, szczególnie jeżeli dokumenty sprzedaży wprowadzane są ręcznie lub importowane z innych systemów. Bez wprowadzonej daty płatności nie będzie możliwe ustalenie przez system stopnia przeterminowania płatności faktury. Dział księgowości także ma na tym etapie ważne zadanie, ponieważ musi zadbać o prawidłowe „parowanie" przychodzących płatności z wystawionymi fakturami. Jeżeli płatności nie będą rozliczane w ogóle lub nieprawidłowo, to raport wiekowania nie wykaże niezapłaconych faktur, a jedynie ciąg dodatnich i ujemnych wartości w różnych przedziałach (otrzymane a nierozliczone z fakturą zapłaty zostaną bowiem wykazane z kwotą ujemną), które niewiele mówią. Wyciągnięcie sensownych wniosków w takiej sytuacji jest niemożliwe. Dobrze wprowadzane dane znacznie ułatwią dochodzenie należności, ponieważ możliwe będzie sprawne wskazanie konkretnych faktur, które nie zostały zapłacone.

Dbanie o prawidłowość wiekowania jest także istotne z punktu widzenia sprawozdawczości finansowej. Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości (uor) należności wycenia się w kwocie wymaganej zapłaty, z uwzględnieniem zasady ostrożności. Zasada ostrożności w tym przypadku wymaga, aby należności, których uregulowanie jest mało prawdopodobne, zostały objęte odpisem aktualizującym z uwagi na utratę wartości tych aktywów.

Jak to wpływa na bilans

Zasady ustalania odpisów nie zostały sformalizowane w żadnych przepisach, dlatego spółka może ustalić je w dowolny sposób, który odzwierciedli utratę wartości należności. Zgodnie z art. 35b ust. 1 pkt 5 (uor), odpis aktualizujący w odniesieniu do należności przeterminowanych lub nieprzeterminowanych o znacznym stopniu prawdopodobieństwa nieściągalności, w przypadkach uzasadnionych rodzajem prowadzonej działalności lub strukturą odbiorców ustala się w wysokości wiarygodnie oszacowanej kwoty odpisu, w tym także ogólnego, na nieściągalne należności. Artykuł 35b ust. 1 w pkt. 1–4 wskazuje także wysokość odpisów w określonych szczególnych sytuacjach >patrz tabela.

Przykład

Praktyka stosowana w wielu podmiotach wypracowała zasadę, że należności zalegające ponad pół roku obejmuje się odpisem w wysokości 50 proc., natomiast należności przeterminowane ponad rok odpisuje się w całości.

Dokonanie odpisu aktualizującego należności nie oznacza jednak, że spółka zrzeka się prawa do dochodzenia tych należności. Należy pamiętać, że dokonanie odpisu aktualizującego nie powoduje „zniknięcia" należności z ksiąg, a jedynie wykazanie jej w wartości niższej niż nominalna lub zerowej w sprawozdaniu finansowym. Osiąga się to poprzez stosowanie konta korygującego należności „Odpisy aktualizujące wartość należności". Spółka może odstąpić od stosowania powszechnie przyjętych zasad ustalania odpisów i stosować własne, które lepiej oddadzą specyfikę jej działalności i pozwolą na wiarygodne ustalanie kwoty odpisu. Powinna jednak zadbać o to, aby to swego rodzaju odstępstwo było dobrze uzasadnione, ponieważ na etapie badania sprawozdania finansowego łatwo zostanie zauważone i wywoła pytania zespołu badającego na temat jego przyczyn.

Można ująć zbiorczo

Możliwe jest także tworzenie odpisu globalnego na wszystkie należności, nawet na te, które nie są przeterminowane ponad pół roku. Tę metodę można stosować dodatkowo, po uwzględnieniu odpisów indywidualnych z tytułu zalegania lub innych wiadomych czynników utraty wartości. U podstaw takiego postępowania leży to, że przy dużej liczbie wystawianych faktur jest prawie pewne, że część z nich nie zostanie uregulowana. Stopień braku spłaty można ustalić na podstawie analizy danych historycznych. Gdy zachodzi taka sytuacja, spółka wiedząc że prędzej czy później i tak będzie zmuszona uwzględnić odpis aktualizujący, w trosce o realność swoich wyników może być zainteresowana lepszym powiązaniem generowanych przychodów z faktycznymi zyskami, które one przyniosą. Dokonanie odpisu globalnego już na wstępie pozwoli na urealnienie wyniku za dany okres. Dobrej analizy wymaga jednak poziom procentowy odpisu, ponieważ jego zawyżenie spowoduje efekt odwrotny, czyli wypaczenie wyniku in minus. Należy także uważać, aby nie dokonywać odpisu globalnego od pozycji, które zostały już objęte odpisem indywidualnym.

Jakub Młyński, konsultant w Dziale Rewizji Finansowej BDO, biuro w Katowicach

Wiekowanie należności to kluczowy raport finansowy

Nieprawidłowości wynikające z braku zadbania o zgodność danych na dokumentach z danymi systemowymi oraz braku sparowania płatności mogą, jak widać, mieć poważne konsekwencje dla firm. Z jednej strony znacznie utrudniona będzie kontrola spływu należności, co może wpłynąć na pogorszenie płynności i realne koszty dla przedsiębiorstwa. Z drugiej strony może się z kolei przyczynić do ustalenia nieprawidłowych odpisów aktualizujących, co może wprowadzać użytkowników sprawozdania finansowego w błąd. W niektórych podmiotach należności mogą być jednym z istotniejszych aktywów, dlatego urealnienie ich wartości może mieć kluczowe znaczenie dla wyceny podmiotu. Ostatecznie w działalności gospodarczej chodzi przecież o otrzymanie zapłaty za pracę, sprzedane towary bądź usługi a nie o wystawianie faktur, które mają zostać nieuregulowane, co ostatecznie wiąże się z utratą materiałów i innych nakładów poniesionych na produkcję lub wyświadczone usługi. Zadbanie o rzetelne sporządzanie raportu wiekowania należności pozwala jednak zmniejszyć to ryzyko, co przy stosunkowo niewielkich kosztach przygotowania raportu może się pozytywnie przełożyć na kondycję spółki.

System rachunkowości, poza zapewnieniem prawidłowych rozliczeń podatkowych, powinien spełniać o wiele ważniejsza rolę: dostarczać użytecznych informacji, które wpływają na podejmowanie decyzji, a w konsekwencji na sukces lub porażkę spółki. Jednym z istotnych zagadnień jest zapewnienie wiarygodnej informacji zakresie płatności należności przez kontrahentów. Sytuacja, w której otrzymywanie w zapłaty za wykonane usługi lub dostarczone dobra nie jest kontrolowane, może doprowadzić do zbudowania przeświadczenia u klientów, że nie muszą oni uregulować swojego zobowiązania wcale lub że wierzyciel akceptuje dowolne opóźnienia w płatnościach. Takie zachowania stają się problemem, i to istotnym, dla dostawcy. Dział finansowy powinien planować przepływy finansowe spółki na podstawie spodziewanych terminów wpływów środków pieniężnych oraz terminy spodziewanych wydatków z tytułu zapłat za zakupione materiały, wynagrodzeń itp. W sytuacji, w której klienci nie regulują swoich zobowiązań na czas, spółka będzie musiała posiłkować się kredytem obrotowym, co wiąże się z oprocentowaniem, lub alternatywnie będzie zmuszona naruszyć swoje rezerwy gotówki. W konsekwencji, niestosowanie się przez odbiorców do ustalonych terminów płatności jest dla spółki realnym i wymiernym kosztem.

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara