Czy każdy może prowadzić księgowość

Ministerstwo Finansów chce uregulować usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Aktualizacja: 15.01.2018 09:42 Publikacja: 15.01.2018 06:35

Czy każdy może prowadzić księgowość

Foto: Fotolia.com

Filip Świtała, dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów, zapowiedział, że trwają prace nad nowelizacją ustawy o doradztwie podatkowym, która ma odwrócić skutki deregulacji z 2014 r. Jej celem będzie przywrócenie regulacji usługowego prowadzenia ksiąg.

– Chcemy wzmocnić pozycję doradców podatkowych – powiedział Świtała podczas otwarcia V Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych.

Wzmocnić doradców

Planowane przez MF zmiany pozytywnie oceniła prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych IV kadencji. Jej zdaniem usługowe prowadzenie ksiąg powinno zostać powierzone osobom z uprawnieniami – doradcom podatkowym i licencjonowanym księgowym.

Ma to szczególne znaczenie dla doradców prowadzących kancelarie w niewielkich miejscowościach, którzy poza doradztwem podatkowym zajmują się księgowością. Ustawa deregulacyjna sprawiła, że ich konkurentami zostały osoby, które nie muszą mieć odpowiednich kompetencji.

– Tymczasem ewidencja pozwala ustalić prawidłową podstawę opodatkowania – powiedziała prof. Glumińska-Pawlic.

Jej zdaniem doradcy są „strażnikami budżetu". Dbają o to, by podatnik zapłacił „tyle, ile trzeba, ani mniej, ani więcej".

Nie potrzeba kompetencji

Celem planowanej przez ministerstwo nowelizacji jest odwrócenie zmian wprowadzonych przez ustawę deregulacyjną Jarosława Gowina, która weszła w życie 10 sierpnia 2014 r. Umożliwia ona usługowe prowadzenie ksiąg każdemu, kto ma pełną zdolność do czynności prawnych, nie był karany m.in. za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów ani za przestępstwo skarbowe oraz ma ubezpieczenie OC. W praktyce oznacza to, że ewidencję mogą prowadzić osoby bez uprawnień.

Wcześniej do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych, sporządzania deklaracji podatkowych, a także udzielania podatnikom pomocy konieczny był certyfikat księgowy wydawany przez ministra finansów, tytuł doradcy podatkowego lub biegłego rewidenta. MF chce przywrócić te przepisy.

Rynek się uregulował

Sceptycznie do zmian planowanych przez ministerstwo podchodzą jednak sami księgowi.

– Byłem przeciwny deregulacji zawodu księgowego, jednak od tego czasu minęły już cztery lata i rynek zweryfikował kompetencje osób zajmujących się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Mamy przesyt biur rachunkowych i te, które źle wykonywały swoją pracę, zdążyły już zniknąć. Obecnie nie widzę powodu, by wracać do licencji wydawanych przez Ministerstwo Finansów – mówi Stefan Czerwiński, prezes lubelskiego oddziału okręgowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i jednocześnie prezes zarządu firmy audytorskiej Doradca w Lublinie.

Przedsiębiorca Rober Wiśniewski przypomina, że deregulacja spowodowała ogromne zamieszanie na rynku usług rachunkowych.

– Znam osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które skuszone niską ceną zdecydowały się skorzystać z usług nowych biur. Efektem były duże problemy z urzędem skarbowym – mówi.

Przykładem jest przedsiębiorca, który dopiero po roku odkrył, że księgowa uwzględniła w rozliczeniu tylko część faktur. Miał też problem z odzyskaniem dokumentów, bo zamknęła swoje biuro i przestała odbierać telefony.

Wiśniewski dodaje jednak, że podatnicy wyciągnęli z tego wnioski. Ostatnio nie słyszy już o podobnych problemach, ponieważ przy wyborze księgowego większe znaczenie mają reputacja danego biura i rekomendacje jego klientów.

W pracach nad nowelizacją Ministerstwo Finansów rozważa też wydłużenie praktyki zawodowej dla doradców podatkowych, która w 2014 r. została skrócona z dwóch lat do sześciu miesięcy.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: monika.pogroszewska@rp.pl

Opinia

Dariusz M. Malinowski, doradca podatkowy, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych IV Kadencji

Powierzenie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych osobom z uprawnieniami należy ocenić pozytywnie. Chciałbym jednak zaznaczyć, że deregulacja z 2014 r. dotknęła przede wszystkim księgowych. Warto przywrócić wydawany przez Ministerstwo Finansów certyfikat księgowy, by uporządkować ten rynek. Natomiast istotą doradztwa podatkowego nie jest prowadzenie ewidencji, ale pomaganie podatnikom w stosowaniu przepisów i prawidłowym rozliczeniu podatków. W tym zakresie obecne regulacje są wystarczające. Uważam jednak, że przy okazji nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym należy przywrócić dwuletnie praktyki zawodowe dla kandydatów na doradców. W 2014 r. zostały one skrócone do 6 miesięcy, co nie było dobrym rozwiązaniem, ponieważ tego zawodu można nauczyć się tylko w praktyce.

Filip Świtała, dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów, zapowiedział, że trwają prace nad nowelizacją ustawy o doradztwie podatkowym, która ma odwrócić skutki deregulacji z 2014 r. Jej celem będzie przywrócenie regulacji usługowego prowadzenia ksiąg.

– Chcemy wzmocnić pozycję doradców podatkowych – powiedział Świtała podczas otwarcia V Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe