Różnice ujmuje się w księgach roku, którego dotyczył spis

Na koniec roku obrotowego konto „Rozliczenie niedoborów i nadwyżek" nie wykazuje salda, gdyż powinny one zostać rozliczone – na podstawie protokołu inwentaryzacyjnego – wraz z zamknięciem ksiąg za określony rok.

Publikacja: 04.01.2017 06:00

Różnice ujmuje się w księgach roku, którego dotyczył spis

Foto: 123RF

Rachunkowość jednostki powinna obejmować okresowe (co do zasady na ostatni dzień każdego roku obrotowego) ustalanie lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów (art. 4 ust. 3 pkt 3 ustawy o rachunkowości; dalej: uor). Stany księgowe poszczególnych składników aktywów mogą się bowiem różnić od faktycznego stanu tych składników. Różnice te mogą być skutkiem:

- naturalnych cech zapasów (podatnych np. na wysychanie, wietrzenie, czy parowanie),

- braku rzetelności pracowników odpowiedzialnych za dokumentowanie (rejestrację) określonych operacji czy zdarzeń gospodarczych,

- braku zabezpieczeń w pomieszczeniach (np. na wypadek kradzieży),

- braku właściwych powierzchni magazynowych.

Mogą one wynikać także z wadliwości przyrządów pomiarowych. Stąd konieczność weryfikacji danych księgowych, poprzez inwentaryzację majątku przedsiębiorstwa, celem skorygowania ujawnionych podczas tego procesu ewentualnych różnic. Różnice inwentaryzacyjne mogą przybrać formę:

- niedoborów (gdy stan faktyczny ustalony – w zależności od charakteru danego składnika majątku – metodą spisu z natury, potwierdzenia sald aktywów lub porównania ich stanów wynikających z ksiąg z dokumentami źródłowymi, jest niższy od stanu wynikającego z ewidencji),

- nadwyżek (gdy stan faktyczny aktywów jest wyższy od stanu wynikającego z ewidencji).

Faktyczne lub pozorne

Zarówno niedobory, jak i nadwyżki mogą mieć charakter faktyczny lub pozorny. Różnice rzeczywiste mogą być zawinione (są one wynikiem zaniedbań osób odpowiedzialnych za powierzony im majątek firmy) lub niezawinione (obejmują ubytki naturalne, będące rezultatem fizycznych właściwości określonych składników zapasów oraz szkody spowodowane zdarzeniami losowymi). Z kolei, różnice pozorne są efektem błędów popełnionych w ewidencji przychodów/rozchodów lub podczas inwentaryzacji.

Stwierdzone w toku inwentaryzacji różnice między stanem faktycznym a stanem wynikającym z ewidencji trzeba wyjaśnić i rozliczyć w księgach tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji (art. 27 ust. 2 uor).

Do czasu wyjaśnienia

Różnice inwentaryzacyjne powinny być wykazywane – do czasu wyjaśnienia przyczyn powstania oraz sposobu ich końcowego rozliczenia – na koncie „Rozliczenie niedoborów i nadwyżek", do którego wskazane jest prowadzenie kont analitycznych: „Rozliczenie niedoborów" oraz „Rozliczenie nadwyżek". Stwierdzone różnice inwentaryzacyjne księguje się:

1. ujawnienie niedoboru

Wn „Rozliczenie niedoborów"

Ma konto określonego składnika aktywów (np. „Środki trwałe"; „Kasa"; 31 „Materiały"; „Towary"; „Produkty gotowe i półprodukty")

2. ujawnienie nadwyżki

Wn konto określonego składnika aktywów (np. „Środki trwałe"; „Kasa"; „Materiały"; „Towary"; „Produkty gotowe i półprodukty")

Ma „Rozliczenie nadwyżek".

Jakie ceny

Do wyceny i rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych należy przyjąć ceny poszczególnych składników aktywów (rzeczowych składników aktywów trwałych i obrotowych oraz środków pieniężnych), stosowane przy ich ewidencji księgowej.

Uwaga! Jeżeli do ewidencji zapasów w firmie stosuje się ceny różniące się od ceny zakupu/nabycia lub kosztu wytworzenia zapasów, wówczas jednocześnie do ujętego w księgach niedoboru/nadwyżki należy zaewidencjonować odchylenia od cen ewidencyjnych danego składnika aktywów:

1. niedobór składnika zapasów

Wn/Ma „Odchylenia od cen ewidencyjnych materiałów i towarów" lub „Odchylenia od cen ewidencyjnych produktów"

Ma/Wn „Rozliczenie niedoborów"

2. nadwyżka składnika zapasów

Wn/Ma „Rozliczenie nadwyżek"

Ma/Wn „Odchylenia od cen ewidencyjnych materiałów i towarów" lub „Odchylenia od cen ewidencyjnych produktów"

Na koniec roku obrotowego, konto „Rozliczenie niedoborów i nadwyżek" nie wykazuje salda, gdyż różnice inwentaryzacyjne powinny zostać rozliczone – na podstawie protokołu inwentaryzacyjnego – wraz z zamknięciem ksiąg za określony rok.

Rozstrzygnięcie sposobu rozliczania różnic inwentaryzacyjnych, zależnie od charakteru oraz przyczyn ich powstania, należy do kierownika danej jednostki, który podejmuje decyzję w tym zakresie na podstawie przedstawionego przez komisję wyniku inwentaryzacji. Reguły przeprowadzania inwentaryzacji, w tym także rozliczania ujawnionych w jej toku różnic, powinny zostać ujęte w dokumentacji określającej politykę rachunkowości danego podmiotu. Rozliczenie to można ująć w księgach, zapisem:

1. Ujawnione niedobory

a) faktyczne

– zawinione, bezsporne (w sytuacji akceptacji przez pracownika zwrotu równowartości niedoboru)

Wn „Rozrachunki z pracownikami"

Ma „Rozliczenie niedoborów"

– zawinione, sporne (w przypadku odmowy przez pracownika pokrycia niedoboru i skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego)

Wn „Pozostałe rozrachunki" (należności dochodzone na drodze sądowej)

Ma „Rozliczenie niedoborów"

– niezawinione (ubytki naturalne w granicach tolerancji)

Wn „Koszty według rodzajów" lub odpowiednie konto zespołu 5 lub „Koszt sprzedanych produktów" lub konto „Wartość sprzedanych towarów w cenach zakupu (nabycia)" lub „Wartość sprzedanych materiałów"

Ma konto „Rozliczenie niedoborów"

– niezawinione (szkody, powstałe wskutek wypadków losowych)

Wn „Pozostałe koszty operacyjne"

Ma „Rozliczenie niedoborów"

b) pozorne

Wn „Koszty według rodzajów" lub odpowiednie konto zespołu 5 lub „Koszt sprzedanych produktów" lub „Wartość sprzedanych towarów w cenach zakupu (nabycia)" lub konto „Wartość sprzedanych materiałów"

Ma „Rozliczenie niedoborów"

2. Ujawnione nadwyżki

a) faktyczne

– objęte kompensatą z niedoborem (o ustalonej przyczynie powstania)

Wn „Rozliczenie nadwyżek"

Ma „Rozliczenie niedoborów"

– nieobjęte kompensatą z niedoborem (o nieustalonej przyczynie powstania)

Wn „Rozliczenie nadwyżek"

Ma „Pozostałe przychody operacyjne"

b) pozorne

Wn „Rozliczenie nadwyżek"

Ma „Koszty według rodzajów" lub odpowiednie konto zespołu 5 lub „Koszt sprzedanych produktów" lub „Wartość sprzedanych towarów w cenach zakupu (nabycia)" lub „Wartość sprzedanych materiałów".

Potrącenie z wynagrodzenia...

Należy pamiętać, że dopiero w momencie odrzucenia różnic pozornych powstaną różnice faktyczne, wymagające księgowego rozliczenia (np. w drodze kompensaty).

Gdy strony uzgodnią, że uregulowanie zawinionego przez pracownika niedoboru nastąpi w drodze potrącenia z wynagrodzenia, wówczas zdarzenie to należy ująć w ewidencji, zapisem:

Wn „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń"

Ma „Pozostałe rozrachunki z pracownikami".

W przypadku wierzytelności z tytułu zawinionych niedoborów, dochodzonych na drodze sądowej, jeżeli istnieje wysokie prawdopodobieństwo przegrania sprawy w sądzie lub wątpliwa jest późniejsza egzekucja należności, wskazane jest ujęcie odpisów aktualizujących te należności:

Wn „Pozostałe koszty operacyjne"

Ma „Odpisy aktualizujące wartość należności".

... lub z udziałem sądu

W chwili uprawomocnienia się wyroku sądowego, orzekającego zobowiązanie dłużnika (pracownika) do zapłaty należnego świadczenia na rzecz wierzyciela (pracodawcy), wierzytelności ujęte dotychczas na koncie pozostałych rozrachunków dochodzonych na drodze sądowej przestają być sporne i wskazane jest ich przeksięgowanie na konto rozrachunków z pracownikami, zapisem:

Wn „Rozrachunki z pracownikami"

Ma „Pozostałe rozrachunki" (należności dochodzone na drodze sądowej).

Uregulowanie należności przez pracownika z tytułu niedoboru należy zaksięgować zapisem:

Wn „Kasa" lub „Rachunki bankowe"

Ma „Rozrachunki z pracownikami".

Równolegle do ww. ewidencji należy rozwiązać odpis aktualizujący wartość należności, jeżeli odpis taki został uprzednio dokonany (art. 35c uor):

Wn „Odpisy aktualizujące wartość należności"

Ma „Pozostałe przychody operacyjne"

Jeżeli sąd oddali roszczenia wierzyciela (pracodawcy), wówczas należność ujętą uprzednio na koncie pozostałych rozrachunków dochodzonych na drodze sądowej należy przenieść na konto rozrachunków z pracownikami:

Wn „Rozrachunki z pracownikami"

Ma „Pozostałe rozrachunki" (należności dochodzone na drodze sądowej).

Należność taką, wykazaną na koncie rozrachunków z pracownikami, wskazane jest odpisać jako należność nieściągalną w ciężar utworzonego odpisu aktualizującego lub – w razie, gdy jednostka uprzednio nie utworzyła takiego odpisu – w ciężar kosztów:

1. Spisanie należności w ciężar utworzonego uprzednio odpisu

Wn „Odpisy aktualizujące wartość należności"

Ma „Rozrachunki z pracownikami"

2. Spisanie należności w ciężar kosztów

Wn „Pozostałe koszty operacyjne"

Ma „Rozrachunki z pracownikami".

Podobnie należy ująć w księgach nieściągalną od pracownika wierzytelność z tytułu niedoborów (pomimo wygrania sprawy w sądzie), po otrzymaniu od komornika postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego, z uwagi na niedysponowanie przez dłużnika majątkiem, z którego można byłoby odzyskać należność. Co istotne, jeżeli majątek dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów egzekucji, to wydatki te obciążają wierzyciela:

Wn „Pozostałe koszty operacyjne"

Ma „Pozostałe rozrachunki" (w analityce: rozrachunki z komornikiem).

Kiedy wolno kompensować

Jeżeli jednostki prowadzą jedynie ewidencję wartościową zapasów (np. punkty sprzedaży detalicznej towarów i opakowań), to nie kompensują ich ewentualnych niedoborów i nadwyżek. Kompensata różnic inwentaryzacyjnych jest przeprowadzana w razie ewidencjonowania zapasów techniką ilościowo-wartościową (i pod warunkiem, że niedobory mają charakter niezawiniony, zaś nadwyżki są bezsporne). Ponadto, dla skuteczności kompensaty muszą zostać spełnione następujące przesłanki:

- niedobory i nadwyżki zostały ujawnione w obrębie jednego (tego samego) spisu z natury, w podobnych składnikach aktywów,

- można je przypisać tej samej osobie (osobom) materialnie odpowie- dzialnym za powierzony im majątek firmy.

Przeprowadzając kompensatę różnic należy kierować się regułą niższej ceny i ilości. Zgodnie z tą zasadą, wartość i ilość kompensowanych niedoborów/nadwyżek ustalana jest na podstawie niższej ceny danego składnika zapasów, do którego odnoszą się różnice inwentaryzacyjne, oraz mniejszej ilości niedoboru lub nadwyżki. Potencjalne różnice pozostałe po kompensacie i uwzględnieniu ubytków naturalnych (o charakterze ilościowo-wartościowym, tylko ilościowym lub tylko wartościowym) należy rozliczyć według reguł ogólnych.

Rachunkowość jednostki powinna obejmować okresowe (co do zasady na ostatni dzień każdego roku obrotowego) ustalanie lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów (art. 4 ust. 3 pkt 3 ustawy o rachunkowości; dalej: uor). Stany księgowe poszczególnych składników aktywów mogą się bowiem różnić od faktycznego stanu tych składników. Różnice te mogą być skutkiem:

- naturalnych cech zapasów (podatnych np. na wysychanie, wietrzenie, czy parowanie),

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona