Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przedstawiciel izraelskiego MSZ: Walka o Izrael trwa

Stock.adobe.com
Żydzi majš moralne i historyczne prawo do swojej starożytnej ojczyzny – pisze dyrektor generalny izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Kilka dni temu w Izraelu, Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach obchodzono stulecie deklaracji Balfoura, listu wysłanego przez ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii do barona Waltera Rotschilda, w którym brytyjski rzšd wyrażał poparcie dla odtworzenia w Palestynie państwa żydowskiego. Z tej okazji brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało krótki list, w którym Wielka Brytania oficjalnie uznaje historyczne prawo Żydów do Ziemi Izraela.

Deklaracja Balfoura została uchwalona przy bliskiej współpracy Wielkiej Brytanii z innymi mocarstwami i dobrze oddaje intencje społecznoœci międzynarodowej w tamtym czasie. David Lloyd George w 1917 roku brytyjski premier, ogłosił póŸniej: "Deklaracja Balfoura została przygotowana po głębokim namyœle przez reprezentantów sił alianckich i krajów sojuszniczych w tym Stany Zjednoczone Ameryki nie tylko z p...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL