Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przestępczoœć

Pakistan: Rozbito gang złodziei płynu rdzeniowego

stock.adobe.com
Pakistańska policja aresztowała cztery osoby oskarżone o kradzież płynu rdzeniowego od kobiet - informuje BBC. Podejrzani wmawiali kobietom, że pobierajš od nich próbki krwi, co miało być warunkiem uzyskania wsparcia finansowego od lokalnego rzšdu w Pendżabie.

W rzeczywistoœci przestępcy pobierali jednak nie krew, a płyn rdzeniowy kobiet, który następnie próbowali sprzedawać na czarnym rynku. Wykorzystali w ten sposób 12 kobiet - w tym nastolatkę.

Władze wpadły na trop szajki po tym jak ojciec zauważył, że jego 17-letnia córka po rzekomym pobraniu krwi bardzo Ÿle się czuje. Po zgłoszeniu się do lekarza okazało się, że - bez jej wiedzy - pobrano od niej płyn rdzeniowy.

Schemat działania przestępców wyglšdał następujšco: jeden z nich podawał się za pracownika szpitala rejonowego i wmawiał ofiarom, że muszš poddać się badaniu krwi, aby zakwalifikować się do pomocy z rzšdowego programu społecznego.

Zamiast jednak zabrać kobietę do szpitala jechał z niš do domu kobiety zaangażowanej w przestępczy proceder, gdzie przeprowadzano zabieg.

Nie jest jasne do czego miałby być wykorzystany skradziony płyn rdzeniowy. Płyn ten pobiera się w celach diagnostycznych. Jego rolš jest ochrona rdzenia kręgowego i mózgu przed urazami.

Sprawę bada obecnie specjalna komisja powołana przez resort zdrowia.

ródło: BBC

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL