Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przestępczoœć

Rosja chce aresztować czołowego polityka z Mołdawii

stock.adobe.com
Sšd w Moskwie wydał decyzję o aresztowaniu lidera rzšdzšcej w Kiszyniowie Demokratycznej Partii Mołdawii (PDM) Władimira Płachotniuka jako podejrzanego o usiłowanie zabójstwa - poinformowano na stronie internetowej sšdu. Płachotniuk przebywa w USA.

Od decyzji o areszcie, która zapadła 30 listopada, odwołano się, ale data rozpatrzenia odwołania nie została jeszcze wyznaczona. Płachotniuk dwukrotnie zasiadał w mołdawskim parlamencie, pełnił też funkcję wiceprzewodniczšcego parlamentu.

Sšd podał, że Płachotniuk jest podejrzany o usiłowanie "zabójstwa z politycznej i ideologicznej nienawiœci". Za popełnienie przestępstwa z tego artykułu rosyjskie prawo przewiduje dożywotniš karę pozbawienia wolnoœci. Według agencji TASS za Płachotniukiem wystawiono międzynarodowy list gończy.

Rzecznik prasowy proeuropejskiej PDM Witalij Gamurar oœwiadczył, że dowiedział się o decyzji w sprawie aresztu dla Płachotniuka z mediów. Wyraził przekonanie, że sprawa jest umotywowana politycznie. - Najprawdopodobniej jest to jeden z niezliczonych ataków, które w ostatnim czasie sš wymierzone w lidera Partii Demokratycznej. Ataki te sš też prowadzone z Moskwy i sš zwišzane z działalnoœciš politycznš. To nie pierwszy raz, kiedy wszczynane sš sprawy przeciwko przedstawicielom władz w Kiszyniowie. Jest to próba wpłynięcia na kierunek polityki Kiszyniowa - oœwiadczył.

Rosyjska gazeta "Kommiersant" napisała w œrodę, że według niektórych Ÿródeł zeznania w sprawie udziału Płachotniuka w organizacji morderstwa złożył mołdawski zabójca Witalij Proka, który odbywa karę 20 lat więzienia w Rumunii. Proka został zatrzymany w Moskwie w 2013 r., a następnie wydano go Mołdawii, a potem Rumunii, gdzie zaczšł współpracować ze służbami œledczymi. Proka twierdzi, że na zlecenie Płachotniuka przeprowadził zamach na rosyjskiego bankowca Giermana Gorbuncowa. W 2012 r. do Gorbuncowa strzelano w Londynie, został ciężko ranny, ale przeżył. Płachotniuk już wczeœniej odrzucał te oskarżenia, uznajšc je za sfabrykowane.

Mołdawia podzielona jest na zwolenników zbliżenia do UE i powrotu do rosyjskiej strefy wpływów. Prezydent Igor Dodon jest prorosyjski, a wielu mieszkańców opowiada się za bliskimi relacjami z Moskwš. Dodon musi dzielić się władzš z proeuropejskim rzšdem, który w sierpniu uznał wicepremiera Rosji Dmitrija Rogozina za persona non grata w zwišzku z jego "obraŸliwymi" wypowiedziami pod adresem Mołdawii i jej obywateli.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL