Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przestępczoœć

Francja: Rosyjski senator uniknie aresztu za 40 mln euro

AFP
Aresztowany w Nicei rosyjski miliarder i senator Sulejman Kerimow, przeciwko któremu toczy się we Francji œledztwo w sprawie oszustw podatkowych i prania brudnych pieniędzy, może uniknšć aresztu œledczego, jeœli zapłaci kaucję wysokoœci 40 milionów euro.

O kaucji poinformowała agencja Reuters, powołujšc się na Ÿródła w sšdzie w Aix-en-Provence na południu Francji. Kerimow został aresztowany 20 listopada. Kreml zapowiedział, że uczyni wszystko co w jego mocy, by chronić "prawowite interesy" Kerimowa.

Kerimow reprezentuje leżšcy na Kaukazie Północnym Dagestan w Radzie Federacji od 2008 roku. Wczeœniej był deputowanym niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej. Według pisma "Forbes" zajmuje 21. miejsce na liœcie najbogatszych biznesmenów Rosji z majštkiem 6,3 mld USD. Jest właœcicielem m.in. pakietu kontrolnego akcji spółki Nafta Moskwa. Do rodziny Kerimowa należy lotnisko w Machaczkale i ponad 80 proc. udziałów w koncernie Polus (Polyus), który jest największym w Rosji - i jednym z większych na œwiecie - producentem złota.

Wiosnš gazeta "Nice Matin" pisała, że w willi Hier, należšcej ponoć do Kerimowa, przeprowadzono rewizję, a policja w Antibes prowadzi œledztwo w sprawie zakupu nieruchomoœci na Lazurowym Wybrzeżu po zaniżonej cenie, w celu uniknięcia podatków. Współpracownik biznesmena zaprzeczał wtedy, by do Kerimowa należała jakakolwiek nieruchomoœć za granicš. Według "Nice Matin" wartoœć majštku Kerimowa we Francji oceniana jest na 500 mln euro.

Reuters pisze obecnie, powołujšc się na "Ÿródło bliskie œledztwa", że koncentruje się ono na zakupie kilku luksusowych rezydencji na Lazurowym Wybrzeżu za poœrednictwem fasadowych firm, co miałoby umożliwić Kerimowowi zmniejszenie podatków należnych państwu francuskiemu.

Gdy Kerimow został aresztowany, rosyjska telewizja państwowa Rossija 24 informowała, że nie przyznał się do winy.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL