Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przestępczoœć

Uchodźca oskarżony o gwałt i zabójstwo o życiu w Niemczech: Alkohol, heroina

AFP
We Freiburgu rozpoczšł się proces uchodŸcy z Afganistanu Huseina K. oskarżonego o gwałt i mord na studentce na jesieni 2016 roku. Przestępstwo wstrzšsnęło niemieckš opiniš publicznš, wywołujšc zażartš dyskusję o wpływie migracji na bezpieczeństwo.

Domniemany sprawca napadł na 20-letniš dziewczynę w nocy 16 paŸdziernika 2016 roku, gdy wracała na rowerze z dyskoteki. Po zrzuceniu jej z roweru, młody mężczyzna dusił swojš ofiarę, a następnie jš zgwałcił. Nieprzytomnš dziewczynę wrzucił do przepływajšcej w pobliżu rzeki. Zdaniem prokuratury oskarżony œwiadomie chciał, by utonęła - liczył ponadto, że woda zatrze wszelkie œlady.

Nie wiadomo, ile lat ma oskarżony. Poczštkowo twierdził, że ma dopiero 16 lat. Podczas procesu przyznał, że w chwili przyjazdu do Niemiec w 2015 roku miał 18 lat, a zaniżył swój wiek zgodnie z radami innych migrantów. Biegli oceniajš, że mężczyzna ma co najmniej 22 lata. Kwestia wieku będzie miała istotny wpływ na wymiar kary.

Proces rozpoczšł się przed izbš dla nieletnich, która może jednak orzec wyrok jak w przypadku dorosłego. Oskarżony zeznał, że podczas pobytu w Niemczech spędzał czas na piciu alkoholu i zażywaniu narkotyków - haszyszu i heroiny. - Tak żyliœmy - powiedział.

Husein K. jest recydywistš. Przed przyjazdem do Niemiec na greckiej wyspie Korfu zrzucił z nadbrzeżnej skały kobietę, która ledwie przeżyła. Za ten czyn skazano go na 10 lat więzienia.

Władze greckie zwolniły go po odbyciu częœci kary, a w dodatku nie poinformowały innych państw o tym przypadku.

Agencja dpa pisze o ogromnym zainteresowaniu procesem. Osoby pragnšce dostać się na salę sšdowš oczekiwały od rana na wpuszczenie do budynku. Przed siedzibš sšdu demonstrowali zarówno zwolennicy partii Alternatywy dla Niemiec (AfD), domagajšcej zamknięcia granic dla migrantów, jak i ich przeciwnicy z organizacji lewicowych.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL