Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przestępczoœć

Policja: Złota moneta z muzeum prawdopodobnie zniszczona

PAP/EPA
Ważšca 100 kg złota moneta skradziona cztery miesišce temu z Muzeum im. Bodego w Berlinie została przez złodziei sprzedana i uległa prawdopodobnie zniszczeniu - poinformowała w œrodę policja w Berlinie po zatrzymaniu domniemanych sprawców włamania.

"Zakładamy, że moneta została sprzedana na częœci lub w całoœci" - powiedział Carsten Pohl z Urzędu Kryminalnego w Berlinie.

"Nadzieja na odnalezienie monety, chociażby w kawałkach, jest niewielka" - zastrzegł policjant.

Nadzorujšca œledztwo prokurator Martina Lamb powiedziała, że kradzieży dokonała zorganizowana banda. Niemieckie media podajš, że sprawcy należš do jednego z arabskich klanów przestępczych działajšcych w Berlinie.

Policja zatrzymała w œrodę rano w dzielnicy Neukoelln czterech mężczyzn w wieku od 18 do 20 lat. Cała czwórka znajduje się obecnie w areszcie œledczym. Postępowanie objętych jest też dziewięć dalszych osób.

Wartoœć nominalna wynosi 1 mln dolarów kanadyjskich (675 tys. euro), a wartoœć zużytego przy jej wykonaniu złota szacowana jest na 3,7 mln euro.

Do spektakularnej kradzieży doszło w marcu. Włamywacze dostali się do budynku z torów szybkiej kolei miejskiej (S-Bahn) znajdujšcych się w bezpoœrednim sšsiedztwie muzeum. W pobliżu policja znalazła porzuconš drabinę i taczkę.

Okolicznoœciowš monetę "Big Maple Leaf" przedstawiajšcš brytyjskš królowš Elżbietę II wybiła w 2007 roku Kanadyjska Mennica Królewska w zaledwie pięciu egzemplarzach. Prywatny właœciciel wypożyczył jš muzeum jako depozyt.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL