Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przestępczoœć

"La Repubblica": Rzym światowš stolicš kokainy

AFP
Rzym stał się œwiatowš stolicš kokainy - twierdzi włoski pisarz Roberto Saviano, autor ksišżki “Gomorra” o neapolitańskiej mafii. W raporcie przygotowanym dla pištkowego wydania dziennika „La Repubblica” pisze, że zyski ze sprzedaży narkotyku to miliardy euro.

Saviano przywołał słowa starożytnego historyka Tytusa Liwiusza, który dwa tysišce lat temu ogłosił, że Rzym jest stolicš œwiata. Następnie dodał: „Dzisiaj możemy ogłosić Włochom, że z woli organizacji przestępczych z całego œwiata, Rzym stał się bezdyskusyjnš stolicš kokainy”.

Pisarz i publicysta opisał w swym reportażu „sojusz”, jaki zawarła neapolitańska mafia kamorra z ‘ndranghetš z Kalabrii. W jego wyniku, Wieczne Miasto stało się œwiatowym centrum handlu kokainš.

Saviano zauważył, że w Rzymie powstała nowa siatka mafijnych bossów, którzy handlujš narkotykami a uzyskane z tego ogromnego procederu pienišdze inwestujš w biznes turystyczny. Zyski ze sprzedaży jednej partii narkotyków mogš wynieœć nawet ponad miliard euro.

„To sumy, które zmieniajš gospodarkę kraju” – pisze.

Według Roberto Saviano w Rzymie za zyski z handlu narkotykami otwiera się sklepy i buduje domy. Argumentuje, że Rzym stał się „narko-miastem”.

Autor opisał między innymi antynarkotykowš operację, w trakcie której karabinierzy przechwycili we włoskiej stolicy 578 kilogramów czystej kokainy, należšcej do miejscowej organizacji przestępczej. Ze skonfiskowanej iloœci można by przygotować 24 miliony porcji o rynkowej wartoœci ponad 1,3 miliarda euro.

Autor reportażu podkreœla, że za tę kwotę można by kupić wszystkie akcje dwóch najsilniejszych klubów piłkarskich we włoskiej Serie A: Juventusu Turyn i AS Roma.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL