Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przestępczoœć

Hiszpania: Proces Urdangarina, zeznawała małżonka

Cristina de Borbon
AFP
W czternastym dniu procesu przeciwko zięciowi byłego króla Hiszpanii Juana Carlosa Inaki Urdangarinowi i jego wspólnikom o sprzeniewierzenie 4,5 miliona euro z funduszy publicznych oskarżony oœwiadczył, że "pałac królewski o wszystkim wiedział".

W czwartek, po zakończeniu trzydniowych zeznań Urdangarina, przystšpiła do ich składania jego małżonka, młodsza siostra króla Hiszpanii Filipa VI infantka Cristina de Borbon. Odmówiła odpowiedzi na pytania strony oskarżajšcej, ale zgodziła się odpowiadać na pytania swojego adwokata.

Trwało to 20 minut. Cristina oœwiadczyła, że zupełnie nie orientowała się w finansach męża.

Grozi jej jedynie kara administracyjna w razie udowodnienia przestępstwa podatkowego.

Syndykat "Czyste Ręce", który występuje w procesie w imieniu władz regionalnych Walencji i Balearów jako jedyny oskarżyciel wobec siostry króla, domaga się dla niej oœmiu lat więzienia. Hiszpańskie prawo zezwala tego rodzaju organizacjom - jeœli organa sšdowe nie chcš tego uczynić - na występowanie za zgodš władz z oskarżeniami do sšdu.

Przez ostatnie trzy dni przed sšdem w Palmie na Majorce zeznawał Inaki Urdangarin, były prezes Instytutu Noos, przedsiębiorstwa non profit powołanego do propagowania sportu i turystyki w regionie Balearów i Walencji.

Urdangarin jest oskarżony m.in. o handel wpływami, malwersacje, oszustwa, fałszowanie dokumentów, przestępstwa przeciwko skarbowi państwa, pranie brudnych pieniędzy i inne przestępstwa. Grozi mu od 11 do 26 lat więzienia.

Na ławie oskarżonych zasiada również piętnaœcie innych osób.

Główny oskarżony w cišgu trzech dni przesłuchań nie był w stanie wyjaœnić m.in. jak to się stało, że rachunki za wyjazdy na safari i drogie wina zamawiane przez niego i jego małżonkę były opłacane kartš kredytowš instytucji non profit, którš kierował.

Urdangarin zapytany na czwartkowym posiedzeniu sšdu przez prawniczkę "Czystych Ršk", jak doszło do tego, że publiczne pienišdze wydawał w dużej częœci na zaspokojenie swoich prywatnych potrzeb, tłumaczył, że nie ma na ten temat szczegółowej wiedzy. Twierdził, że jego kartš kredytowš dysponowała kierowniczka jego sekretariatu w Instytucie Noos.

Zapewnił też, że jego małżonka nigdy nie używała do celów prywatnych karty kredytowej doradczej firmy prawniczej Aizoon, której byli współwłaœcicielami i która obsługiwała Instytut Noos.

Urdangarin i jego były wspólnik, Diego Torres, oparli swojš linię obrony na twierdzeniu, że wszystkie ich działania były akceptowane przez wysokiego urzędnika Pałacu Królewskiego, Carlosa Garcię Revengę, byłego osobistego sekretarza obu córek króla Hiszpanii Juana Carlosa.

Szwagier króla Filipa VI zeznajšc w czwartek m.in. w sprawie trzydniowych kongresów organizowanych i finansowanych w latach 2004, 2005 i 2006 przez władze regionalne w Walencji, które wpłaciły Instytutowi Noos na ten cel ponad 3 miliony euro, oœwiadczył, że Pałac Królewski "był poinformowany" o jego planach i działaniach.

Akt oskarżenia zarzuca mu, że "wykorzystujšc swe wpływy jako członek rodziny królewskiej i prestiż społeczny wynikajšcy z rzekomo podejmowanych przez niego altruistycznych działań (non profit) uzyskiwał w okresie rzšdów Partii Ludowej (centroprawicowa) wysokie subwencje od władz regionalnych Balearów i Walencji".

Przekazały one z funduszów publicznych na potrzeby Instytutu Noos, m.in. za poœrednictwem fikcyjnych towarzystw stworzonych przez oskarżonych, szeœć milionów euro.

"Przyciœnięty do muru ujawnionymi przez sšd faktami (Urdangarin) próbuje chronić się za murem instytucji monarchii, aby odpowiedzialnoœć za zniknięcie milionów euro jakoœ się rozmyła. W ten sposób coraz bardziej rzuca cień na byłego króla Juana Carlosa" - napisał w czwartek madrycki dziennik "El Mundo".

"Bezpoœrednio to Juana Carlosa nie obcišża, ale skłania do myœlenia, że (król) zbyt długo przymykał oczy na działania zięcia" - podsumowuje dziennik dotychczasowy przebieg procesu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL