Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przestępczoœć

Były prezydent Lula doprowadzony na przesłuchanie ws. Petrobrasu

Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva
AFP
Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva został w pištek na krótko zatrzymany w celu przesłuchania w ramach rozległego œledztwa antykorupcyjnego prowadzonego przez brazylijskie władze federalne.

Dochodzenie dotyczy domniemanego udziału osób z najwyższych kręgów władzy w łapówkach przekazywanych państwowemu gigantowi naftowemu Petrobras. Wstrzšsnęło ono politycznym i gospodarczym establishmentem Brazylii oraz przyczyniło się do pogłębienia najdotkliwszej od dziesięcioleci recesji, w jakiej pogršżony jest najludniejszy kraj Ameryki Łacińskiej. Wywołało także wštpliwoœci, czy protegowana Luli i jego następczyni na fotelu prezydenta Dilma Rousseff utrzyma swój urzšd.

Policjanci wkroczyli w pištek rano do kilku obiektów zwišzanych z Lulš, w tym do jego rezydencji w pobliżu Sao Paulo i do Instytutu Luli, który prowadzi on jako organizację non-profit - poinformowała policja na konferencji prasowej w Kurytybie na południu Brazylii, skšd kierowane jest œledztwo w sprawie Petrobrasu.

Na mocy nakazu prokuratora Lula został zabrany w celu przesłuchania na komisariat policji federalnej w obsługujšcym Sao Paulo porcie lotniczym Congonhas. Przesłuchanie trwało trzy godziny.

"Nikt w tym kraju nie może uchylić się przed œledztwem. W Brazylii każdy może zostać objęty œledztwem, jeœli istniejš podejrzenia o przestępstwo" - powiedział prokurator Carlos Fernando dos Santos Lima. Zarówno on, jak i policja oraz władze skarbowe deklarujš koniecznoœć wyjaœnienia kwestii wypłacenia Instytutowi Luli 30 mln reali (8,12 mln dolarów) w formie honorariów za przemówienia i dotacji przez firmy budowlane, które były głównymi graczami w aferze Petrobrasu. Sprawdza się także, czy remonty wykorzystywanych przez Lulę domu na wsi i apartamentu nad brzegiem morza mogły stanowić gratyfikację za politycznš przychylnoœć.

Po przesłuchaniu Lula oœwiadczył, że prowadzone przeciwko niemu dochodzenie jest medialnym przedstawieniem, i zadeklarował, że on sam "nie ma się czego obawiać".

Występujšc przed swymi zwolennikami w siedzibie Partii Pracujšcych w Sao Paulo zaznaczył, że jeœli sędzia chciał go przesłuchać, to wystarczyłoby, gdyby o to poprosił. Wczeœniej Lula zeznawał w œledztwie dobrowolnie.

Obecna prezydent Rousseff nie jest objęta dochodzeniem w sprawie Petrobrasu, ale stoi w obliczu postępowania o impeachment w Kongresie, który oskarżył jš o wykorzystywanie państwowego funduszu emerytalnego do niwelowania niedoborów budżetowych. Rousseff odpiera te zarzuty jako bezpodstawne.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL