Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł Obronny

Radomski "Łucznik" unowocześnia park maszynowy; wartość inwestycji to 90 mln zł

materiały prasowe
Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu podpisała pierwsze umowy dotyczšce zakupu nowoczesnych maszyn. Dotychczasowa wartoœć kontraktów to ponad 50 mln zł. W planach sš kolejne zakupy za ok. 40 mln zł. Nowe urzšdzenia sš niezbędne do zwiększenia mocy produkcyjnych zakładu.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka radomskiej fabryki Julia Grzesiak, "Łucznik" kupił m.in. nowoczesne sterowane numerycznie centra frezarskie i tokarskie. Pierwsze maszyny już dostarczono, większoœć zostanie uruchomiona w drugim kwartale 2018 roku.

Umowę o największej jak dotšd wartoœci - 30 mln zł - radomska fabryka podpisała z przedsiębiorstwem GROB Werke GmbH & Co. KG. „Kontrakt przewiduje zakup 14 centrów frezerskich w układzie poziomym" - poinformowała Grzesiak. Spółka DMG MORI Polska z kolei ma dostarczyć 5 sztuk centrów tokarskich za ponad 7 mln zł , a GF Machining Solutions - za 14 mln zł - 8 centrów frezerskich w układzie pionowym z paletyzacjš.

Jak podkreœliła Grzesiak, umowy zostały podpisane w ramach projektu inwestycyjnego, którego celem jest zwiększenie mocy produkcyjnych. "Umożliwi to fabryce wytwarzanie kilkukrotnie większej iloœci broni niż obecnie" - zaznaczyła rzeczniczka. Według niej inwestycja pozwoli na uzyskanie wystarczajšcych mocy produkcyjnych dla zaspokojenia potrzeb Wojska Polskiego, służb mundurowych, rynku cywilnego i eksportu.

Proces unowoczeœnienia radomskiego zakładu rozpoczšł się w sierpniu. "Łucznik" podpisał umowę kredytowš z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na kwotę ok. 81,4 mln. zł. Całoœć inwestycji wraz z wkładem własnym zakładu wyniesie ok. 90,45 mln. zł. W ramach projektu inwestycyjnego planowany jest zakup około 70 nowoczesnych maszyn i urzšdzeń, z czego większoœć to sterowane numerycznie centra frezarskie i tokarskie.

Unowoczeœnienie parku maszynowego zwišzane jest z rozwojem fabryki oraz realizowanymi kontraktami. "Realizowany właœnie proces inwestycyjny jest kluczowy dla przyszłoœci Fabryki Broni, w tym m.in. dla realizacji kontraktu na nowy karabinek dla polskich Sił Zbrojnych – Grot MSBS" – powiedział PAP członek zarzšdu Fabryki Broni "Łucznik" Maciej Borecki.

Umowa przewiduje wyprodukowanie ponad 50 tys. karabinków. Wartoœć kontraktu to ok. 500 mln zł, dostawy majš się zakończyć w roku 2020. Broń trafi do Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych.

Fabryka Broni "Łucznik" – Radom sp. z o.o. jest wiodšcym producentem i dostawcš broni na rynki krajowy i zagraniczne, głównym producentem broni dla polskich Sił Zbrojnych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, na rynek cywilny oraz eksport. Zakład zatrudnia ponad pół tysišca pracowników.

Radomska fabryka wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowe, lidera polskiego przemysłu i jednego z największych koncernów obronnych w Europie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL