Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł Obronny

Na Caracalach Polska straciłaby kilka miliardów złotych

Fotorzepa/Grzegorz Psujek
W przypadku zakupu wojskowych œmigłowców Caracal na warunkach wynegocjowanych przez rzšd PO - PSL Polska straciłaby kilka miliardów złotych - informuje pištkowy "Nasz Dziennik".
Według gazety takie wnioski płynš z analizy warunków kontraktu wynegocjowanego przez poprzedni rzšd z koncernem Airbus Helicopters w porównaniu z umowš, jakš ten producent zawarł z Brazyliš. "Nasz Dziennik" przypomina, że brazylijskie siły zbrojne kupiły od francuskiego koncernu 50 œmigłowców Eurocopter EC725 Super Cougar, obecnie wytwarzanych pod nazwš H225M Caracal. Francuzi chcieli poczštkowo otrzymać za te maszyny 2,5 mld euro (ponad 10 mld zł), ale ostatecznie Brazylijczycy wynegocjowali kwotę 1 mld 847 mln euro (czyli ok. 7,5-8 mld zł). Tymczasem rzšd koalicji PO-PSL wynegocjował za 50 œmigłowców Caracal kwotę około 3 mld euro (13 mld zł). Gazeta cytuje wiceministra obrony Bartosza Kownackiego, który przypomina, że poprzedni rzšd zgodził się na zmniejszenie liczby zamawianych maszyn z 70 do 50 przy zachowaniu wartoœci kontraktu. "W Brazylii rzšd wynegocjował niższš kwotę za zamawiane helikoptery, a w Polsce rzšd PO - PSL wynegocjował niższš liczbę œmigłowców" - mówi gazecie wiceminister Kownacki.
Zdaniem "Naszego Dziennika", o fiasku kontraktu na dostawy œmigłowców H225M Caracal przesšdził brak umowy offsetowej. Wartoœć offsetu dla Brazylii była wyższa niż w Polsce (przekraczała 100 proc. wartoœci kontraktu przy zastosowaniu tzw. mnożników offsetowych). Cytowany przez gazetę Kownacki twierdzi, że offset proponowany Polsce przez AH miał wartoœć 3 mld zł wobec kontraktu o wartoœci 13 mld zł.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL