Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł Obronny

Nowy wiceminister kupi nam Patrioty

materiały prasowe
Prawnik Sebastian Chwałek, zaufany współpracownik obecnego szefa MON Mariusza Błaszczaka z MSWiA będzie odpowiadał za zakupy broni, modernizację armii i nadzór nad państwowym, obronnym przemysłem w tym Polskš Grupš Zbrojeniowš.

Po kilku dniach niejasnoœci i personalnych spekulacji potwierdziły się nieoficjalne wieœci o odwołaniu ze stanowiska wiceministra Bartosza Kownackiego odpowiadajšcego dotšd za zbrojeniowe inwestycje. Kownacki w randze sekretarza stanu w resorcie kierowanym przez Antoniego Macierewicza odpowiadał za uzgodnienia w sprawie najważniejszych modernizacyjnych transakcji i zakupów. Na swoje konto może zapisać zwłaszcza pozyskanie w ostatnim okresie całej floty nowych samolotów rzšdowych: najpierw dyspozycyjnych mniejszych odrzutowców gulfstream a w zeszłym roku także zamawianych z wolnej ręki œrednich maszyn Boeing 737- pierwsza z nich noszšca imię Marszałka Józefa Piłsudskiego jest już w kraju i wkrótce będzie przewozić państwowych VIP. To wiceminister Kownacki odpowiadał też do ostatniej chwili za uzgodnienia w Waszyngtonie gigantycznej, największej w Siłach Zbrojnych inwestycji, czyli zakupu amerykańskich przeciwrakietowych systemów Patriot dla tarczy powietrznej „Wisła”.

Kownacki, przy okazji burzliwego zakończenia przetargu na wielozadaniowe œmigłowce w 2016 r. bronišc kontrowersyjnej decyzji rzšdu o rezygnacji z caracali w odpowiedzi na oskarżenia Airbus Helicopters o pozorowanie negocjacji, zasłynšł z uwag kierowanych pod adresem Paryża, iż to Francuzi od Polaków nauczyli się używać widelców.

Sebastian Chwałek, który przejmuje od tego poniedziałku m.in. nadzór nad realizację wartego dziesištki miliardów złotych programu wyposażania i unowoczeœniania armii, dokończenie inwestycji œmigłowcowych, zakupu okrętów podwodnych czy rakietowej broni dla wojsk lšdowych (Program „Homar”), będzie musiał błyskawicznie wdrożyć się do już trwajšcych negocjacji i skomplikowanych inwestycyjnych procedur MON.

Absolwent historii na UJ, jako wiceszef MSWiA odpowiadał ostatnio w resorcie kierowanym przez Mariusza Błaszczaka za nadzór nad wojewodami i kontakty z samorzšdem, a także kwestie mniejszoœci narodowych, wyznań i repatriacji. Wczeœniej , w latach 2005-2007 był szefem Zespołu Legislacji i Analiz w Biurze Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwoœć. W 2007 r. pełnił funkcję radcy Prezesa Rady Ministrów i kierował Departamentem Spraw Parlamentarnych KPRM, współpracujšc z ówczesnym wicepremierem Przemysławem Gosiewskim. W latach 2007-2015 był też wicedyrektorem Biura - Szefem Zespołu Legislacji i Analiz w Klubie Parlamentarnym PiS.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL