Promocja turystyczna

Białoruś odnowi park Ogińskiego

Pixabay
W Zalesiu na północy Białorusi rozpoczęto odnawianie XIX-wiecznego parku otaczającego pałacyk Michała Kleofasa Ogińskiego. Sam budynek odrestaurowano 2 lata temu na 250 urodziny autora poloneza "Pożegnanie ojczyzny"

Michał Kloefas Ogiński w Zalesiu mieszkał przez 20 lat. Chętnie odwiedzali go kompozytorzy, poeci i malarze. Jego siedzibę nazywano "małymi Atenami". Pałac i otaczający go park podupadły w czasach istnienia Związku Radzieckiego. Po odzyskaniu przez Białoruś niepodległości siedzibę rodową Ogińskiego odnowiono. W tym roku odwiedziło ją ponad 15 tysięcy turystów.

Teraz przyszedł czas na odnowienie 20-hektarowego parku z jeziorem i rzeczką. Tatiana Rażewa z Urzędu Rejonowego w pobliskich Smorgoniach mówi, że pieniądze na rozpoczęcie prac już się znalazły.

- Fundusze na odnowienie jeziora i mostów przekazał miejscowy Bank Rozwoju. Również na zrobienie projektów, by potem poszukiwać do ich realizacji inwestorów - mówi urzędniczka.

Niewykluczone, że dodatkowe pieniądze na odnowienie obiektów będą pochodzić z projektów transgranicznym Unii Europejskiej. W parku znajduje się między innymi altanka Amelii, kamień z napisem "Cieniom Kościuszki" czy stary młyn. W przyszłości ma w nim powstać kawiarenka.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL