Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Promocja turystyczna

Białoruś odnowi park Ogińskiego

Pixabay
W Zalesiu na północy Białorusi rozpoczęto odnawianie XIX-wiecznego parku otaczajšcego pałacyk Michała Kleofasa Ogińskiego. Sam budynek odrestaurowano 2 lata temu na 250 urodziny autora poloneza "Pożegnanie ojczyzny"

Michał Kloefas Ogiński w Zalesiu mieszkał przez 20 lat. Chętnie odwiedzali go kompozytorzy, poeci i malarze. Jego siedzibę nazywano "małymi Atenami". Pałac i otaczajšcy go park podupadły w czasach istnienia Zwišzku Radzieckiego. Po odzyskaniu przez Białoruœ niepodległoœci siedzibę rodowš Ogińskiego odnowiono. W tym roku odwiedziło jš ponad 15 tysięcy turystów.

Teraz przyszedł czas na odnowienie 20-hektarowego parku z jeziorem i rzeczkš. Tatiana Rażewa z Urzędu Rejonowego w pobliskich Smorgoniach mówi, że pienišdze na rozpoczęcie prac już się znalazły.

- Fundusze na odnowienie jeziora i mostów przekazał miejscowy Bank Rozwoju. Również na zrobienie projektów, by potem poszukiwać do ich realizacji inwestorów - mówi urzędniczka.

Niewykluczone, że dodatkowe pienišdze na odnowienie obiektów będš pochodzić z projektów transgranicznym Unii Europejskiej. W parku znajduje się między innymi altanka Amelii, kamień z napisem "Cieniom Koœciuszki" czy stary młyn. W przyszłoœci ma w nim powstać kawiarenka.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL