Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Promocja turystyczna

Powstał Szlak Znakomitych Zakopiańczyków

Zakopane
Pixabay
W Zakopanem powstał Szlak Znakomitych Zakopiańczyków. Znalazło się w nim 100 miejsc zwišzanych z działalnoœciš i życiem wybitnych osób, które tworzyły historię Polski i stolicy Tatr

- Wiele osobowoœci żyjšcych na przełomie XIX i XX wieku i tworzšcych historię Polski, naszš kulturę, było zwišzanych z Zakopanem. Na poczštek wybraliœmy 100 takich postaci, ale będzie ich więcej, bo planujemy poszerzenie szlaku. Przyjęliœmy kryterium, żeby na poczštek na szlaku znalazły się osoby, które urodziły się w XIX wieku – mówiła podczas konferencji prasowej dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak.

Na szlaku zostały upamiętnione wybitne osoby, które pod Tatrami mieszkały lub tutaj zamieszkały i tworzyły historię Polski. Na szlaku znalazły się nie tylko takie sztandarowe postaci jak Tytus Chałubiński, Sabała, Stanisław Witkiewicz czy Helena Modrzejewska, ale sš też szerzej nieznane, albo zapomniane osoby jak na przykład Bronisława i Kazimierz Dłuscy czy bracia Zwolińscy.

- Chcemy przywrócić pamięć o ludziach, którzy bardzo wiele zrobili dla ojczyzny i Zakopanego, a gdzieœ zniknęły z naszej pamięci – dodała Wende-Surmiak.

Aby przejœć szlakiem, trzeba kupić specjalnie przygotowany przewodnik. Będzie też uruchomiona aplikacja na urzšdzenia mobilne. Miejsca na szlaku będš oznaczone znakami – piktogramami z wizerunkiem Sabały i Witkacego.

- Najwięcej znakomitych zakopiańczyków było zwišzanych z ulicš Krupówki, także ten szlak będzie zarówno odczarowaniem tego deptaka, przypomnieniem, że Krupówki to nie tylko stragany i gastronomia, ale też miejsce, w którym mieszkało i działało wielu artystów, intelektualistów i naukowców – mówiła dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego.

Uroczystš inaugurację szlaku zaplanowano na pištek. Po uroczystej inauguracji wyruszš dwa spacery, w towarzystwie twórców projektu, wytyczone trasš dedykowanš osobom zasłużonym dla Zakopanego. Punktami charakterystycznymi spaceru będš: Stary Cmentarz, Krupówki, gmach główny Muzeum Tatrzańskiego. Spacer zakończy się w willi Oksza.

Inicjatorem powstania Szlaku Znakomitych Zakopiańczyków jest dr Zbigniew MoŸdzierz z Muzeum Tatrzańskiego, który wraz ze znawcš historii Zakopanego Maciejem Krupš, opracował przewodnik. Projekt wsparł Urzšd Miasta Zakopane.

To kolejny szlak turystyczny oprowadzajšcy po Zakopanem po powstałym kilka lat temu Szlaku Stylu Zakopiańskiego.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL