Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Promocja turystyczna

Prawie dwa razy więcej Polaków w Izraelu

Filip Frydrykiewicz
Odkšd rzšd Izraela zachęca dopłatami linie lotnicze do otwierania połšczeń z Tel Awiwem, lawinowo roœnie zainteresowanie Polaków odwiedzinami w tym kraju

W zeszłym roku z Polski do Izraela przyjechało 100 tysięcy turystów – podaje polskie biuro Izraelskiego Rzšdowego Centrum Turystyki. To prawie 90 procent więcej niż rok wczeœniej. W pierwszym kwartale tego roku wzrost sięga już 150 procent, w porównaniu z tym samym okresem roku 2017.

Połšczenia do Izraela realizuje pięć linii lotniczych: LOT, El Al, Sun d'Or (należšce do El Al), Wizz Air i Ryanair. Polacy mogš lecieć do Izraela już nie tylko z Warszawy czy Krakowa, ale też z Katowic, Poznania, Gdańska, Wrocławia, a nawet z Rzeszowa. Pomagajš w tym finansowe zachęty Ministerstwa Finansów Izraela dla lotniczych przewoŸników. - Te zachęty będš stosowane także w tym roku i w roku 2019, chociaż będš coraz mniejsze – wyjaœnia dyrektor generalny Ministerstwa Turystyki Izraela Amir Halevi, który odwiedził wczoraj Warszawę.

Dzięki temu Polska znalazła się w pierwszej pištce krajów, z których do Izraela przyjeżdża najwięcej goœci. W sumie w 2017 roku było ich 3,6 miliona (wzrost o 24 procent wobec roku 2016), najwięcej ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Francji i Niemiec.

Odkšd ruszyły z Polski samoloty, zmieniła się struktura sposobu organizowania wyjazdów. O ile wczeœniej zdecydowana większoœć turystów z Polski nich wyjeżdżała w grupach z biurami podróży (najwięcej z Ecco Holiday, Konsorcjum Biur Podróży, Rainbow), o tyle – w ocenie dyrektor warszawskiego biura Izraelskiego Rzšdowego Centrum Turystyki Anny Zohar-Żak – teraz już 40 procent z nich podróżuje indywidualnie.

Co ciekawe, jak zapewnia Halevi, na turystach nie zrobiła zupełnie wrażenia awantura dyplomatyczna o zapisy w znowelizowanej ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. - Wręcz przeciwnie, samoloty z Polski sš pełne – mówi dyrektor. - Do Izraela przyjeżdża teraz dużo młodych ludzi, a dla nich polityka nie ma takiego znaczenia. Chcš zwiedzać œwiat i sami go poznawać.

Izrael prowadzi od zeszłego roku kampanię promocyjnš pod hasłem „Dwa słoneczne miasta – jedna podróż", w której zachęca do odwiedzania Jerozolimy i Tel Awiwu. Kampania przynosi efekty, jak mówi Halevi, coraz więcej turystów odwiedza inne rejony Izraela niż tylko miejsca pielgrzymek. Szczególnie Tel Awiw, nowoczesne miasto nad Morzem Œródziemnym może być atrakcyjne dla goœci z Europy. - To miasto, które nigdy nie zasypia, sklepy, restauracje, kluby ma otwarte non stop, ma wspaniałš plażę i jest bezpieczne – zachwala Halevi. Jego zdaniem Izrael szczególnie atrakcyjny jest zimš, kiedy woda w morzu nie spada poniżej 19 stopni Celsjusza.

W tym roku Izraelskie Rzšdowe Centrum Turystyki promuje także pustynię Negew jako miejsce, w którym można spędzić kilka interesujšcych dni - "Negew – Prawdziwie magiczna pustynia". Jak zapewnia Amir Halevi, w zimie jest tam bardzo przyjemna temperatura, bo od 16 do 25 stopni Celsjusza. Na pustyni i w jej pobliżu można znaleŸć wiele niedrogich miejsc do nocowania, spróbować miejscowej kuchni, uprawiać sporty, jak jazda na rowerach czy wspinaczki, czy wzišć udział w wydarzeniach sportowych (maraton, triatlon) i koncertach i wydarzeniach, jakie sš tam organizowane (np. "Festiwal jogi").

Czy po ostatnich krwawych zamieszkach w Strefie Gazy w Izraelu jest bezpiecznie? - To bardzo smutna sytuacja – przyznaje Amir Halevi. - Ale trzeba pamiętać, że Strefa Gazy to nie Izrael, jest oddalona o dziesištki i więcej kilometrów od miejsc, do których przyjeżdżajš turyœci, tam nie przebiegajš żadne szlaki turystyczne. Żaden turysta nie ucierpiał w wyniku tych wydarzeń. Życie w Izraelu się nie zmieniło. Prawdopodobnie zresztš wkrótce napięcie (między Palestyńczykami oburzonymi przeniesieniem ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy a władzami Izraela – red.) opadnie. Na œwiecie dziejš się różne sytuacje, zarówno w Berlinie, Londynie jak i Paryżu.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL