Program Rozwoju Eksportu

Eksport motoryzacji napędza polską gospodarkę

aktualizacja: 25.02.2016, 11:17
Eksportowy rekord pobiła w ubiegłym roku polska branża motoryzacyjna.
Eksportowy rekord pobiła w ubiegłym roku polska branża motoryzacyjna.
Foto: Bloomberg

Eksportowy rekord pobiła w ubiegłym roku polska branża motoryzacyjna.

REDAKCJA POLECA

– Spodziewamy się, że w całym 2015 roku wartość eksportu branży po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 20 mld euro i wyniosła 20,2-20,4 mld euro – mówi Rafał Orłowski, partner w AutomotiveSuppliers.pl.

Kolejne wzrosty przyniesie rok 2016, m.in. za sprawą samochodów.

- W 2015 roku udało się zwiększyć produkcję do ponad 169 tys. aut z 89 tys. rok wcześniej. Obecny rok powinien był jeszcze lepszy, bo będzie pierwszym pełnym rokiem produkcji nowej Astry – twierdzi Andrzej Korpak, szef fabryki Opla w Gliwicach.

W tym roku ruszy także produkcja dostawczych Crafterów w nowej fabryce Volkswagena we Wrześni.

Największy udział w eksporcie mają jednak części i komponenty do produkcji samochodów. Polska jest jednym z kluczowych poddostawców dla europejskich fabryk aut. Spore znaczenie ma także polski eksport autobusów. Polska jest znaczącym producentem w Europie, a za granica jeździ coraz więcej pojazdów z fabryk Solarisa pod Poznaniem, Volvo we Wrocławiu czy MAN w Starachowicach. Ta ostatnia firma produkuje w Niepołomicach pod Krakowem także samochody ciężarowe.

KOMENTARZ DNIA

Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE