Donald Trump zamachnął się na Obamacare

Republikanom w Kongresie nie udało się zlikwidować Obamacare. Prezydent wziął sprawy w swoje ręce.

Aktualizacja: 16.10.2017 12:41 Publikacja: 15.10.2017 19:15

Donald Trump zamachnął się na Obamacare

Foto: AFP

Korespondencja z Nowego Jorku

W ubiegły czwartek Donald Trump postanowił zlikwidować dotacje rządowe dla ubezpieczycieli, dzięki którym Amerykanie o niskich dochodach otrzymywali niższe rachunki za opiekę zdrowotną.

Dotacje te od początku prezydentury Trumpa były w centrum politycznej batalii wokół reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych wprowadzonej przez prezydenta Baracka Obamę.

Republikanie w Kongresie uważali je za nielegalne, bo nie zostały zatwierdzone przez Kongres. „Te nielegalne dotacje to kolejny przykład na to, jak poprzednia administracja nadużywała pieniędzy podatników i naciągała prawo" – oświadczył Biały Dom.

Likwidacja subsydiów może się przyczynić do zdestabilizowania, a w konsekwencji rozpadu całego systemu ubezpieczeń zdrowotnych misternie zaprojektowanego przez administrację Obamy i zakładającego uczestnictwo w nim jak największej liczby konsumentów oraz firm ubezpieczeniowych.

Ubezpieczalnie nadal będą zobowiązane do oferowania upustów cenowych dla biedniejszych klientów, ale bez rządowych subsydiów podniosą wysokość składek albo będą uciekać z federalnego systemu ubezpieczeń.

„Ucierpią na tym przede wszystkim nasi pacjenci" – stwierdził David Barbe, prezes American Medical Association.

Ekonomiści przewidują, że część Amerykanów w przyszłym roku płacić będzie o 20 proc. wyższe składki na ubezpieczenie zdrowotne, a przy tym będą mieli mniejszy wybór polis.

Decyzja prezydenta Donalda Trumpa obciąży również budżet federalny. Z niego bowiem nadal wypłacane będą ulgi podatkowe dla najuboższych mieszkańców Ameryki, którzy korzystają z ubezpieczeń zdrowotnych oferowanych w federalnym systemie.

Gdy składki pójdą w górę, rząd więcej będzie musiał im dopłacać. Przy czym z tych ulg podatkowych korzysta 85 proc. ludzi w systemie Obamacare – wynika z danych Centers for Medicare and Medicaid Services.

Stąd, jak obliczyło Kongresowe Biuro Budżetowe, decyzja prezydenta Trumpa, aby zlikwidować 7-miliardowe dotacje dla firm ubezpieczeniowych, kosztować będzie rząd federalny prawie 200 mld dolarów w ciągu kolejnych dziesięciu lat.

Likwidacja dotacji dla firm ubezpieczeniowych to jeden z dwóch kroków podjętych w ubiegły czwartek przez prezydenta Trumpa.

Wcześniej podpisał dekret o udostępnieniu Amerykanom tańszych polis ubezpieczeniowych oferowanych poza Obamacare, a zatem niepodlegających narzuconym przez Obamacare standardom, takim jak minimum opieki zdrowotnej czy wymóg przyjęcia klientów z przewlekłymi chorobami.

Jak się przypuszcza, z tych polis, oferujących mniej świadczeń niż obecne, skorzystają młodzi i zdrowsi ludzie.

Eksperci z NPR oceniają, iż skutkiem tych posunięć będzie rozłam na rynku ubezpieczeń zdrowotnych w USA. Osoby mniej zamożne albo przewlekle chore pozostaną klientami Obamacare, podczas gdy zdrowsi, młodsi i bogatsi będą szukać ubezpieczeń gdzie indziej.

Przy czym im mniej osób korzystać będzie z Obamacare, tym droższe będzie ubezpieczenie dla osób, które go najbardziej potrzebują.

Korespondencja z Nowego Jorku

W ubiegły czwartek Donald Trump postanowił zlikwidować dotacje rządowe dla ubezpieczycieli, dzięki którym Amerykanie o niskich dochodach otrzymywali niższe rachunki za opiekę zdrowotną.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 764
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 763
Świat
Pobór do wojska wraca do Europy. Ochotników jest zbyt mało, by zatrzymać Rosję
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 762
Świat
Ekstradycja Juliana Assange'a do USA. Decyzja się opóźnia