Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

Trump gotów "wyjść w trakcie rozmów z Kimem"

AFP
Prezydent Donald Trump zadeklarował, że jest gotów przerwać rozmowę z Kim Dzong Unem i wyjœć ze spotkania, jeœli negocjacje na najwyższym szczeblu między USA a Koreš Północnš nie będš owocne.

Trump powiedział dziennikarzom w czasie spotkania w oœrodku Mar-a-Lago, że "jeœli spotkanie nie będzie owocne", wówczas wyjdzie z niego w jego trakcie.

Pomysł przerwania takiego spotkania miał wyjœć od jednego z doradców ds. bezpieczeństwa Trumpa, Johna Boltona - informuje CNN.

CNN powołuje się na Ÿródło zbliżone do Białego Domu, które twierdzi, że wyjœcie w trakcie negocjacji zapewniłoby "trumpowski poziom teatralnoœci" temu wydarzeniu.

Jednoczeœnie jednak - jak ostrzega Lisa Collins z Centrum Studiów Strategicznych i Stosunków Międzynarodowych - takie zachowanie mogłoby bardzo obrazić Kim Dzong Una. Jej zdaniem takie zachowanie byłoby bardzo ryzykowne.

W tym tygodniu œwiat obiegła informacja, że szef CIA Mike Pompeo spotkał się z Kim Dzong Unem w Pjongjangu, aby omówić szczegóły spotkania, do którego ma dojœć w maju.

O gotowoœci Kim Dzong Una do dwustronnego spotkania z prezydentem USA poinformował prezydent Korei Południowej Moon Jae-in, który ma spotkać się z Kim Dzong Unem w kwietniu.

Ocieplenie w relacjach Pjongjangu z USA i Koreš Południowš okreœlane jest mianem "ofensywy wdzięku" Kim Dzong Una. W 2017 roku stosunki Zachodu, a zwłaszcza USA, z Pjongjangiem były bardzo napięte - Trump na forum ONZ groził nawet zniszczeniem reżimu w Pjongjangu. Miało to zwišzek z ponad 20 próbami rakietowymi i próbnš eksplozjš bomby atomowej przeprowadzonš przez Pjongjang.

ródło: CNN

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL