Prezydent USA

Trump chciał imigrantów z Norwegii? "Nie, podziękujemy"

stock.adobe.com
Dlaczego chcemy wszystkich tych ludzi z Afryki u nas? To kraje z zadupia (ang. shithole countries). Powinniśmy mieć więcej imigrantów z Norwegii - miał powiedzieć prezydent Donald Trump podczas spotkania z senatorami ws. polityki imigracyjnej USA. Co na to Norwegowie? "W imieniu Norwegii: Dzięki, ale nie" - napisał na Twitterze Torbjoern Saetre lokalny polityk Norweskiej Partii Konserwatywnej (Hoyre), ugrupowania, z którego wywodzi się obecna szefowa rządu Norwegii, Erna Solberg.

Trump zaprzeczył wprawdzie temu, aby używał słowa "zadupie" w kontekście krajów Afryki i Ameryki Łacińskiej, ale przyznał, że używał "ostrego języka". O tym, że Trump miał wypowiadać się wulgarnie na temat imigrantów informują natomiast niektórzy uczestnicy tego spotkania.

Obecnie imigracja z Norwegii do USA praktycznie nie istnieje - w 2016 roku za ocean wyemigrowało 502 Norwegów (populacja kraju wynosi ponad 5 mln), o 59 mniej niż w 2015 roku. Pod względem wielkości PKB na mieszkańca Norwegia należy do najbogatszych krajów świata.

"Nie przyjeżdżamy. Pozdrowienia z Norwegii" - to komentarz jednej z internautek cytowany przez agencję Reuters, która podkreśla, że norwescy internauci w większości potępiają słowa Trumpa jako "nieodpowiednie" lub wręcz "rasistowskie". 

"Oczywiście mieszkańcy Norwegii z rozkoszą przeniosą się do kraju, gdzie jest znacznie bardziej prawdopodobne, że zostaną zastrzeleni, będą żyli w nędzy, nie będą mogli liczyć na opiekę zdrowotną bo będą zbyt biedni, nie będą mogli skorzystać z urlopu macierzyńskiego lub państwowego żłobka i gdzie mniej kobiet zdobywa władzę. #Zadupie" - kpił na Twitterze Christian Christensen, pochodzący z USA wykładowca dziennikarstwa na Uniwersytecie w Sztokholmie.

Reuters zaznacza, że przedstawiciele norweskiego rządu nie chcieli komentować sprawy.

Agencja przypomina też, że w czasie niedawnej wizyty premier Solberg w Białym Domu Trump chwalił Norwegię m.in. za kupowanie sprzętu wojskowego w USA.

Do słów Trumpa nawiązał też Kjetil Alstadheim, dziennikarz polityczny dziennika "Dagens Naeringsliv", który komentując zbliżającą się rekonstrukcję rządu (ma zostać poszerzony o Norweską Partię Liberalną) napisał, że pierwsze oświadczenie nowego gabinetu powinno brzmieć: "Norwegia nadal nie będzie zadupiem".

Źródło: Reuters

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL