Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

Trump zmniejsza powierzchnię parków narodowych w Utah

AFP
Prezydent USA Donald Trump ogłosił w Salt Lake City w stanie Utah zmniejszenie obszaru parków narodowych - rezerwatu Bears Ears i Grand Staircase w zwišzku z anulowaniem przepisów oddajšcych pod zarzšd federalny obszary chronione w tym stanie.

Uznany za pomnik przyrody przez prezydenta Baracka Obamę w grudniu 2016 r. rezerwat "NiedŸwiedzie Uszy" (Bears Ears) zmniejszy się o 85 proc. do 81,7 tys, ha. Natomiast obszar parku "Wielkie Schody" (Grand Staircase) powołanego do życia za prezydentury Billa Clintona w 1997 r. - o 45 proc. Z poczštkowych 768,9 tys. ha pozostanie tam 406,2 tys. ha - pisze Associated Press.

Uzasadniajšc swš decyzję prezydent Trump wskazał, że w granicach obu parków narodowych znalazły się ziemie włšczone do nich na mocy odgórnych decyzji. - Jestem człowiekiem, który pracuje w nieruchomoœciach. Jeœli ktoœ mówi przy mnie o milionach akrów, mówię: możesz powtórzyć? To bardzo dużo! - powiedział Trump. Wyraził też opinię, że ludzie ze stanu Utah "będš wiedzieć, co zrobić ze swš ziemiš". Jak powiedział na wiecu w Salt Lake City, przybył tam, by ogłosić "anulowanie nadużyć administracji federalnej" powstałych za czasów Clintona i Obamy.

W ocenie Trumpa obaj jego poprzednicy nadużywali władzy wykorzystujšc ustawę o zabytkach z 1906 r., stosujšc zbyt szerokš interpretację przepisów, co pozwoliło przejšć kontrolę nad ogromnymi obszarami. Trump wyjaœnił, że jego decyzja przywraca kontrolę nad ziemiš ludziom, którzy tam mieszkajš, z niej korzystajš i najlepiej będš dbać o jej ochronę. Zastrzegł, że lokalne ziemie nie powinny nigdy być niszczone decyzjami biurokratów w Waszyngtonie. - Rodziny, społecznoœci stanu Utah znajš i kochajš tę ziemię. Wiedzš, jak się niš zajšć i jak jš obronić – powiedział Trump.

- Poniedziałkowe decyzje administracyjne Trumpa to najnowszy podarunek dla tych, którzy poparli jego kampanię, a teraz liczš na zyski wynikajšce ze zmniejszenia obszarów parków narodowych i miejsc pamięci - skomentował decyzję Trumpa rzecznik organizacji na rzecz ochrony œrodowiska "Friends of the Earth" (Przyjaciele Ziemi). Organizacja ta oskarża prezydenta Trumpa o grabieżcze wykorzystywanie zasobów i niszczenie pomników historii oraz przyrody. Zapowiada skierowanie sprawy do sšdu.

Według niektórych komentatorów decyzja Trumpa pozwoli na wydobywanie węgla oraz uranu na terenach wczeœniej wchodzšcych w skład terenów chronionych. Sprzeciwiajš się temu nie tylko ekolodzy, ale też historycy sztuki i historycy. Na terenie parku Bears Ears i Grand Staircase znajduje się 100 tys. stanowisk archeologicznych, w tym - malowidła jaskiniowe sprzed 5 tys. lat i szczštki co najmniej 21 gatunków dinozaurów - jeszcze nie do końca opisanych. Zmniejszenie zasięgu parków narodowych i nowe regulacje Trumpa stanowiš poważne zagrożenie dla tego dziedzictwa - wskazujš organizatorzy protestu przed Białym Domem, który przycišgnšł w poniedziałek 3 tys. osób.

- Sš tacy, co myœlš, że bogactwa naturalne stanu Utah powinny być pod kontrolš garstki biurokratów, urzędujšcych w dalekim Waszyngtonie - argumentował Trump. - I wiecie co. Sš w błędzie - dodał. - Tereny publiczne powinny być w dyspozycji obywateli - podsumował.

Wczeœniej w tym roku Trump nakazał członkowi gabinetu odpowiedzialnemu za sprawy wewnętrzne, Ryanowi Zinke, przygotowanie raportu na temat narodowych pomników przyrody i historii wraz z rekomendacjami dotyczšcymi terenów podlegajšcych ochronie. Zinke zalecił wtedy, aby nie likwidować żadnego z istniejšcych 27 rezerwatów, a częœć z obszarów chronionych zmniejszyć. Nie sprecyzowano jednak których.

AP zauważa, że decyzje Trumpa ws. parków narodowych sš kolejnym afrontem wobec Indian (Native Americans), dla których te ziemie sš œwięte. Agencja przypomina też, że żaden z prezydentów USA nie poważył się na całkowitš likwidację obszarów chronionych ze względu na przyrodę czy historię, ale aż 18 razy doszło do zmian granic parków narodowych. Prezydent John F. Kennedy nieznacznie zmniejszył na przykład obszar parku Bardelier National Monument w Nowym Meksyku.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL