Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

Wenezuela oskarża Trumpa o "terroryzm polityczny"

AFP
Wenezuela, dopisana obok Korei Płn. i Czadu do listy państw, których obywatele będš objęci zakazem wjazdu do Stanów Zjednoczonych, oskarżyła w poniedziałek prezydenta Donalda Trumpa o "polityczny terroryzm".

"Warto wskazać, że tego rodzaju listy sš niezgodne z prawem międzynarodowym i stanowiš formę terroryzmu psychologicznego i politycznego" - napisano w oœwiadczeniu wenezuelskiego MSZ. 

Administracja USA twierdzi, że taki zakaz wjazdu jest niezbędny w walce z terroryzmem. 

"Nasi ludzie zostajš objęci sankcjami z powodu ich pacyfistycznej natury, a także tolerancji i poszanowania odmiennych religii i wierzeń" - głosi wenezuelskie oœwiadczenie, w którym zapowiedziano, że Wenezuela "rozważy wszelkie œrodki niezbędne do ochrony swoich interesów narodowych i suwerennoœci". 

Nowy zakaz podróżowania do Stanów Zjednoczonych, ogłoszony w niedzielę, obejmuje też obywateli pięciu państw (Iranu, Libii, Somalii, Syrii i Jemenu) z siedmiu zamieszkiwanych przez muzułmańskš większoœć, które znalazły się na pierwotnej liœcie krajów objętych zakazem wjazdu. Obecnie na tej liœcie nie ma już Sudanu, wczeœniej usunięto z niej Irak.

Pierwotne restrykcje zostały wprowadzone w styczniu br. przez Trumpa na podstawie rozporzšdzenia wykonawczego, a następnie - z powodu chaosu, jaki spowodowały na amerykańskich lotniskach, oraz protestów organizacji bronišcych praw człowieka i władz stanowych - były zmodyfikowane rozporzšdzeniem z 16 marca. 

W przypadku mieszkańców Wenezueli nowy zakaz ma ograniczony charakter - obejmuje tylko członków rzšdu prezydenta Nicolasa Maduro i ich najbliższe rodziny. 

W przeciwieństwie do pierwotnego zakazu wjazdu, który został wprowadzony na 90 dni, nowe rozporzšdzenie jest bezterminowe i ma charakter warunkowy: lista państw, których obywatele sš objęci zakazem wjazdu, może być rozszerzona bšdŸ ograniczona w zależnoœci od decyzji ministerstwa bezpieczeństwa narodowego po przeglšdzie dokonywanym co 100 dni. Nowe restrykcje dla obywateli wymienionych w rozporzšdzeniu Trumpa oœmiu państw w pełni wejdš w życie 18 paŸdziernika; nie będš miały jednak zastosowania dla tych mieszkańców objętych zakazem państw, którzy otrzymali wizy przed wydaniem nowego rozporzšdzenia. 

Waszyngton nałożył w tym roku sankcje na wenezuelskie osobistoœci oficjalne, w tym na prezydenta Nicolasa Maduro, oraz sankcje finansowe na Wenezuelę, wzywajšc władze w Caracas do przywrócenia demokracji, zorganizowania wolnych wyborów i uwolnienia więŸniów politycznych.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL