Prezydent USA

Wenezuela oskarża Trumpa o "terroryzm polityczny"

AFP
Wenezuela, dopisana obok Korei Płn. i Czadu do listy państw, których obywatele będą objęci zakazem wjazdu do Stanów Zjednoczonych, oskarżyła w poniedziałek prezydenta Donalda Trumpa o "polityczny terroryzm".

"Warto wskazać, że tego rodzaju listy są niezgodne z prawem międzynarodowym i stanowią formę terroryzmu psychologicznego i politycznego" - napisano w oświadczeniu wenezuelskiego MSZ. 

Administracja USA twierdzi, że taki zakaz wjazdu jest niezbędny w walce z terroryzmem. 

"Nasi ludzie zostają objęci sankcjami z powodu ich pacyfistycznej natury, a także tolerancji i poszanowania odmiennych religii i wierzeń" - głosi wenezuelskie oświadczenie, w którym zapowiedziano, że Wenezuela "rozważy wszelkie środki niezbędne do ochrony swoich interesów narodowych i suwerenności". 

Nowy zakaz podróżowania do Stanów Zjednoczonych, ogłoszony w niedzielę, obejmuje też obywateli pięciu państw (Iranu, Libii, Somalii, Syrii i Jemenu) z siedmiu zamieszkiwanych przez muzułmańską większość, które znalazły się na pierwotnej liście krajów objętych zakazem wjazdu. Obecnie na tej liście nie ma już Sudanu, wcześniej usunięto z niej Irak.

Pierwotne restrykcje zostały wprowadzone w styczniu br. przez Trumpa na podstawie rozporządzenia wykonawczego, a następnie - z powodu chaosu, jaki spowodowały na amerykańskich lotniskach, oraz protestów organizacji broniących praw człowieka i władz stanowych - były zmodyfikowane rozporządzeniem z 16 marca. 

W przypadku mieszkańców Wenezueli nowy zakaz ma ograniczony charakter - obejmuje tylko członków rządu prezydenta Nicolasa Maduro i ich najbliższe rodziny. 

W przeciwieństwie do pierwotnego zakazu wjazdu, który został wprowadzony na 90 dni, nowe rozporządzenie jest bezterminowe i ma charakter warunkowy: lista państw, których obywatele są objęci zakazem wjazdu, może być rozszerzona bądź ograniczona w zależności od decyzji ministerstwa bezpieczeństwa narodowego po przeglądzie dokonywanym co 100 dni. Nowe restrykcje dla obywateli wymienionych w rozporządzeniu Trumpa ośmiu państw w pełni wejdą w życie 18 października; nie będą miały jednak zastosowania dla tych mieszkańców objętych zakazem państw, którzy otrzymali wizy przed wydaniem nowego rozporządzenia. 

Waszyngton nałożył w tym roku sankcje na wenezuelskie osobistości oficjalne, w tym na prezydenta Nicolasa Maduro, oraz sankcje finansowe na Wenezuelę, wzywając władze w Caracas do przywrócenia demokracji, zorganizowania wolnych wyborów i uwolnienia więźniów politycznych.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL