Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

USA: Trump porozumiał się z Demokratami w sprawie tzw. dreamersów

AFP
Prezydent Donald Trump porozumiał się w œrodę z przywódcami Demokratów w Senacie i Izbie Reprezentantów w sprawie ochrony przed deportacjš ok. 800 tys. imigrantów, którzy przybyli nielegalnie do USA jako dzieci. Porozumiano się też w sprawie pewnego wzmocnienia ochrony granic USA.

O porozumieniu poinformowali przywódca Demokratów w Senacie Chuck Schumer i liderka Demokratów w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi, po spotkaniu na roboczym obiedzie w Białym Domu z prezydentem. 

W spotkaniu nie brali udziału przedstawiciele Partii Republikańskiej, "macierzystej" partii Trumpa. Komentatorzy zauważajš, że prezydent już po raz drugi porozumiał się z Pelosi i Schumerem z pominięciem Republikanów. 

Porozumienie obejmuje osoby, nazywane "dreamersami", które chronił uchylony przez Trumpa program DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals), uchwalony za rzšdów poprzedniego prezydenta Baracka Obamy. Trump dał Kongresowi 6 miesięcy na uchwalenie ustawy zastępujšcej program DACA. 

Porozumiano się też w sprawie pewnego zwiększenia ochrony granic USA, ale pominięto forsowanš przez Trumpa sprawę budowy muru na granicy z Meksykiem. Prezydent podkreœlił wczeœniej, że nadal jest zdeterminowany aby doprowadzić do budowy muru. 

"Zgodziliœmy się aby szybko zapisać ochronę przewidzianš w DACA w ustawie a także opracować pakiet posunięć zwiększajšcych bezpieczeństwo granic, z wyjštkiem budowy muru, który będzie do przyjęcia przez obie strony" - głosi wspólne oœwiadczenie Pelosi i Schumera. 

Według anonimowych Ÿródeł, uzgodniono opracowanie, majšcego poparcie obu partii, projektu ustawy o nazwie DREAM Act, który w perspektywie przewiduje uzyskanie przez młodych imigrantów obywatelstwa USA. 

Biały Dom powstrzymał się, jak dotychczas od oficjalnego potwierdzenia tych informacji. W opublikowanym oœwiadczeniu stwierdzono jedynie, że prezydent odbył "konstruktywne robocze spotkanie" ze Schumerem i Pelosi w celu przedyskutowania "priorytetów politycznych i legislacyjnych, w tym DACA". 

Wczeœniej w œrodę Trump spotkał się z umiarkowanymi przedstawicielami obu partii w Kongresie, których wzywał do wspólnego rozwišzania problemu DACA i „innych problemów imigracyjnych".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL