Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

USA: Czy Mark Zuckerberg chce zostać prezydentem?

AFP
Mark Zuckerberg, współzałożyciel i szef Facebooka, w ostatnich miesišcach odwiedził szereg stanów, które majš kluczowe znaczenie w batalii o Biały Dom. Podróże Zuckerberga zaowocowały spekulacjami, że myœli on o starcie w wyborach prezydenckich w 2020 r.

Sam Mark Zuckerberg kilka razy zaprzeczał pogłoskom, że ma ambicje prezydenckie. Jednak zdaniem Petera Doocy'ego, dziennikarza portalu telewizji Fox News, postępowanie Zuckerberga ma większe znaczenie niż słowa. W ostatnich miesišcach Zuckerberg odwiedził stan Iowa, stan, w którym prawybory tzw. caucuses sš pierwszym przystankiem polityków w batalii o otrzymanie nominacji swojej partii w wyborach prezydenckich.

Wizyta szefa globalnego serwisu społecznoœciowego w stanie wchodzšcym do tzw. pasa kukurydzy - farmerskich stanów kojarzonych z uprawš kukurydzy i przemysłem spożywczym, zdaniem dziennikarzy może mieć tylko jedno wyjaœnienie: jest okazjš do przedstawienia się wyborcom.

Mark Zuckerberg - z fortunš szacowanš na 71,8 miliardów dolarów obecnie na pištym miejscu listy najbogatszych ludzi œwiata dwutygodnika "Forbes" - odwiedził także inne stany amerykańskiej federacji, w tym tzw. stany wahadłowe (swing states). Stany wahadłowe - takie jak Michigan, czy Pensylwania - zyskały sobie takš nazwę, ponieważ żadna z dwóch podstawowych amerykańskich partii politycznych nie ma w tych stanach zdecydowanej przewagi, a elektorat z wyborów na wyboru zmienia swoje sympatie: w jednych wyborach głosujšc na Republikanów, a w następnych na Demokratów.

Mark Zuckerberg, Człowiek Roku 2010 tygodnika "Time", podczas swoich wojaży po Ameryce w ostatnich miesišcach odwiedzał zakłady samochodowe, farmy i przydrożne restauracje. Miliarder z Doliny Krzemowej - tak jak majš to w swoim zwyczaju zawodowi politycy - fotografował się z robotnikami pracujšcymi na taœmie montażowej, tzw. przeciętnymi Amerykanami i z gwiazdami sportu jak np. z polskiego pochodzenia Mike'em Krzyzewskim, legendarnym trenerem drużyny koszykówki Uniwersytetu Duke.

W styczniu, jak poinformował portal "Politico", Mark Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan zatrudnili w swojej fundacji charytatywnej "Chan Zuckerberg Initiative" Davida Plouffego, szefa kampanii wyborczej Baracka Obamy w roku 2008, a na poczštku sierpnia Joela Benensona, który w przeszłoœci był doradcš prezydenta Baracka Obamy i głównym strategiem sztabu wyborczego Hillary Clinton, kandydatki Partii Demokratycznej w wyborach w 2016 r. W zarzšdzie fundacji "Chan Zuckerberg Initiative" zasiada także Ken Mehlman, który kierował w roku 2004 kampaniš wyborczš prezydenta George'a W. Busha w walce o drugš kadencję. Fundacja Zuckerberga i jego żony zatrudnia także Amy Dudley w przeszłoœci doradczynię ds. informacji Tima Kaine'a, demokratycznego senatora ze stanu Wirginia i u boku Hillary Clinton kandydata na wiceprezydenta w wyborach 2016 r.

33-letni letni Mark Zuckerberg dziœ jest za młody, aby ubiegać się o urzšd prezydenta: Konstytucja Stanów Zjednoczonych przewiduje, że kandydat do objęcia najwyższego urzędu w państwie musi mieć ukończone przynajmniej 35 lat. Wiek nie będzie już dla Zuckerberga przeszkodš w roku 2020, kiedy odbędš się następne wybory prezydenckie. Zdaniem ekspertów z pewnoœciš przeszkodš dla niego nie będš ani pienišdze, ani brak doœwiadczenia politycznego.

Amerykańscy wyborcy - przypominajš politolodzy - nie bojš się eksperymentować, czego dowodem może być fakt, że w ubiegłym roku wybrali na prezydenta Donalda Trumpa, który nigdy wczeœniej nie sprawował urzędu z wyboru.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL