Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

USA: Trump wyśle swoich wysłanników na Bliski Wschód

AFP
Prezydent USA Donald Trump wyœle wkrótce swojego zięcia Jareda Kushnera oraz negocjatora Jasona Greenblatta na Bliski Wschód w celu przedyskutowania możliwoœci wznowienia rozmów pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami - podały w pištek Ÿródła w Białym Domu.

Obaj majš odwiedzić Arabię Saudyjskš, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Jordanię, Egipt, Izrael i Autonomię Palestyńskš. W podróży będzie im towarzyszyć Dina Powell, która jest zastępczyniš prezydenckiego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

"Prezydent potwierdza, że pokój między Izraelczykami a Palestyńczykami może być wynegocjowany wyłšcznie w rozmowach między dwiema stronami, a także że Stany Zjednoczone będš nadal blisko współpracować ze stronami, by osišgnšć postęp" - powiedział przedstawiciel Białego Domu cytowany przez Reutersa.

36-letni Jared Kushner jest zięciem Trumpa i pełni w Białym Domu funkcję doradcy, między innymi do spraw Bliskiego Wschodu i Chin. Nie ma doœwiadczenia politycznego czy dyplomatycznego. Ale w podróży na Bliski Wschód będzie mu towarzyszył Greenblatt - doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa międzynarodowego.

Greenblatt złożył już kilka przygotowawczych wizyt w Izraelu. Misjš obydwu doradców Trumpa ma być przygotowanie gruntu pod rozmowy pokojowe, które pozwolš osišgnšć porozumienie między Izraelem i Palestyńczykami. Obaj złożyli już razem wizyty w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej.

Zarysy porozumienia w sprawie konfliktu na Bliskim Wschodzie Trump omawiał z przywódcami państw arabskich i z władzami izraelskimi w maju podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej. Odwiedził wtedy stolicę Arabii Saudyjskiej Rijad, gdzie spotkał się z przywódcami krajów arabskich, Izrael oraz Autonomię Palestyńskš. Rozmawiał też z palestyńskim przywódcš Mahmudem Abbasem.

Trump już podczas kampanii wyborczej obiecywał wypracowanie trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie; podkreœla też często, że doprowadzenie do politycznego rozwišzania konfliktu jest jego głównym priorytetem. Prezydent przyjšł w Białym Domu zarówno Netanjahu, jak i Abbasa.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL