Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

FBI przeszukało dom byłego szefa kampanii wyborczej Donalda Trumpa

AFP
Agenci FBI przeszukali pod koniec lipca dom Paula Manaforta, byłego szefa kampanii wyborczej Donalda Trumpa. Manafort ma zeznawać przed komisjš ds. wywiadu Senatu USA ws. kontaktów z rzšdami obcych państw - informuje "Washington Post".

Podczas przeszukania rezydencji Manaforta w Wirginii, które odbyło się bez ostrzeżenia 26 lipca, FBI zajęło bliżej nieokreœlone dokumenty oraz materiały, które mogš się okazać przydatne w œledztwie; jest ono częœciš szerszego dochodzenia ws. ingerencji Rosji w wybory w USA - podaje "Washington Post", powołujšc się na osoby zbliżone do œledztwa.

"New York Times" napisał, że agenci poszukiwali dokumentów Manaforta dotyczšcych podatków oraz zagranicznych transakcji lub kont bankowych.

Agenci FBI weszli do jego domu nad ranem, dzień po jego dobrowolnym spotkaniu z członkami senackiej komisji do spraw wywiadu - podaje "WP" powołujšc się na osoby zbliżone do œledztwa.

Jak komentuje "WP" przeprowadzenie takiej rewizji, mimo że Manafort współpracował z komisjš Senatu może oznaczać, że œledczy uznali, iż nie można jednak liczyć na to, że przekaże on wszystkie dokumenty. Równie dobrze mógł to być sygnał od zespołu prokuratora specjalnego Roberta Muellera, że Manafort nie może liczyć na łagodne traktowanie - kontynuuje dziennik.

Mueller nadzoruje œledztwo ws. ingerencji Rosji w amerykańskiej wybory oraz współpracy osób z otoczenia Trumpa z przedstawicielami Kremla.

Rzecznik prokuratora specjalnego Josh Stueve odmówił komentarza w tej sprawie; również prawnik Manaforta Reginald Brown nie odpowiedział na pytania "WP".

Jason Maloni, rzecznik Manaforta, powiedział dziennikarzom, że były szef sztabu Trumpa wczeœniej "systematycznie współpracował" ze œledczymi oraz wymiarem sprawiedliwoœci i "tak będzie tym razem".

Na dzień przed rewizjš Manafort zeznawał przed senackš komisjš ds. wywiadu i odpowiadał na pytania dotyczšce spotkania z rosyjskš prawniczkš Natališ Weselnickš w czerwcu 2016 roku.

W spotkaniu, które odbyło się w czerwcu 2016 roku, uczestniczyli Donald Trump Jr, Jared Kushner oraz Natalia Weselnicka, która miała obiecać dostarczenie informacji kompromitujšcych Hillary Clinton na potrzeby kampanii wyborczej Trumpa.

Według "WP" zespół Muellera zwiększa presję na Manaforta w nadziei na to, że w zamian za pewne "prawne ustępstwa" na jego rzecz dostarczy on informacji na temat innych osób z bliskiego otoczenia Trumpa.

Manafort będzie ponownie zeznawał przed komisjš; oficjalnie sprawdza ona, czy były szef kampanii prezydenckiej Trumpa stosował się do prawa regulujšcego lobbowanie na rzecz obcych rzšdów.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL