Prezydent USA

Breitbart News: Polska nie obawia się już relacji Donalda Trumpa z Rosją

AFP
Portal Breitbart News ocenia, powołując się na senator Annę Marię Anders, że obawy Polski dotyczące relacji prezydenta USA Donalda Trumpa z Rosją "wyparowały" podczas jego niedawnej wizyty w Warszawie.

W poniedziałek portal przypomniał, że Trump, który w zeszłym tygodniu wygłosił 35-minutowe przemówienie na Placu Krasińskich, cały czas zmaga się z oskarżeniami amerykańskiej i brytyjskiej prasy o „zmowę z Rosją”. "Tymczasem kraje NATO będące na pierwszym froncie w Europie deklarują, że wierzą, iż prezydent USA nadal będzie wspierać sojuszników Ameryki w NATO" - pisze Breitbart News.

Senator Anders powiedziała portalowi, że "prezydent Trump został wyjątkowo dobrze przyjęty (w Polsce)". - Jego wizycie towarzyszyły ogromne oczekiwania i podekscytowanie i nie zawiedliśmy się - mówiła.

- Jego przemówienie zostało przez wszystkich bardzo dobrze przyjęte. Było patriotyczne, bezpartyjne i ponad podziałami. Przed wizytą Trumpa krytycy komentowali, że jego przybycie odizoluje Polskę od Unii Europejskiej. Nic takiego się nie stało. Jedność oraz tradycyjne wartości były głównymi wątkami jego przemowy - dodała Anders.

Zapytana, czy obawy z kampanii prezydenckiej, dotyczące możliwego porzucenia przez USA swoich sojuszników z NATO zostały rozwiane, senator odpowiedziała: - W Warszawie jest zdecydowane poczucie, że Biały Dom i USA nas wspierają.

- Polska miała mieszane uczucia co do lidera USA, gdy wygrał zeszłoroczne wybory prezydenckie. Obawialiśmy się jego komentarzy, że NATO jest zbędne i martwiliśmy się jego pozorną życzliwością wobec (prezydenta Władimira) Putina oraz Rosji. Ale wszystkie te obawy wyparowały podczas jego wizyty - powiedziała senator.

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek powiedział Breitbart News, że "Trump został bardzo dobrze odebrany jako lider najpotężniejszego kraju na świecie, jako prawdziwy lider Zachodu i obrońca zachodniej cywilizacji opartej na fundamentalnych, wspólnych zasadach". - Jesteśmy pod wrażeniem treści i retoryki (przemówienia). To była niewątpliwie najlepsza mowa amerykańskiego prezydenta wygłoszona w Polsce i jedna z najlepszych kiedykolwiek wygłoszonych przez lidera USA na świecie. Byliśmy poruszeni jego dogłębną znajomością naszych uwarunkowań historycznych oraz zrozumieniem zagadnień regionu - dodał.

W kwestii Rosji ambasador powiedział: - Czujemy się bardzo uspokojeni. To był bardzo silny komunikat, nie tylko potwierdzający zaangażowanie w artykuł 5 NATO, ale także podkreślający kluczową rolę sojuszu wolnych, suwerennych krajów.

Breitbart News uważa, że przemówienie Trumpa w Warszawie dało początek tzw. doktrynie Trumpa w stosunkach międzynarodowych, która zakłada, że Stany Zjednoczone z chęcią będą wspierać swoich sojuszników, jeśli nie będą oni wyzyskiwali relacji z USA oraz będą sprawiedliwie wnosić wkład w międzynarodowe budżety np. NATO.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL