Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

Breitbart News: Polska nie obawia się już relacji Donalda Trumpa z Rosjš

AFP
Portal Breitbart News ocenia, powołujšc się na senator Annę Marię Anders, że obawy Polski dotyczšce relacji prezydenta USA Donalda Trumpa z Rosjš "wyparowały" podczas jego niedawnej wizyty w Warszawie.

W poniedziałek portal przypomniał, że Trump, który w zeszłym tygodniu wygłosił 35-minutowe przemówienie na Placu Krasińskich, cały czas zmaga się z oskarżeniami amerykańskiej i brytyjskiej prasy o „zmowę z Rosjš”. "Tymczasem kraje NATO będšce na pierwszym froncie w Europie deklarujš, że wierzš, iż prezydent USA nadal będzie wspierać sojuszników Ameryki w NATO" - pisze Breitbart News.

Senator Anders powiedziała portalowi, że "prezydent Trump został wyjštkowo dobrze przyjęty (w Polsce)". - Jego wizycie towarzyszyły ogromne oczekiwania i podekscytowanie i nie zawiedliœmy się - mówiła.

- Jego przemówienie zostało przez wszystkich bardzo dobrze przyjęte. Było patriotyczne, bezpartyjne i ponad podziałami. Przed wizytš Trumpa krytycy komentowali, że jego przybycie odizoluje Polskę od Unii Europejskiej. Nic takiego się nie stało. Jednoœć oraz tradycyjne wartoœci były głównymi wštkami jego przemowy - dodała Anders.

Zapytana, czy obawy z kampanii prezydenckiej, dotyczšce możliwego porzucenia przez USA swoich sojuszników z NATO zostały rozwiane, senator odpowiedziała: - W Warszawie jest zdecydowane poczucie, że Biały Dom i USA nas wspierajš.

- Polska miała mieszane uczucia co do lidera USA, gdy wygrał zeszłoroczne wybory prezydenckie. Obawialiœmy się jego komentarzy, że NATO jest zbędne i martwiliœmy się jego pozornš życzliwoœciš wobec (prezydenta Władimira) Putina oraz Rosji. Ale wszystkie te obawy wyparowały podczas jego wizyty - powiedziała senator.

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek powiedział Breitbart News, że "Trump został bardzo dobrze odebrany jako lider najpotężniejszego kraju na œwiecie, jako prawdziwy lider Zachodu i obrońca zachodniej cywilizacji opartej na fundamentalnych, wspólnych zasadach". - Jesteœmy pod wrażeniem treœci i retoryki (przemówienia). To była niewštpliwie najlepsza mowa amerykańskiego prezydenta wygłoszona w Polsce i jedna z najlepszych kiedykolwiek wygłoszonych przez lidera USA na œwiecie. Byliœmy poruszeni jego dogłębnš znajomoœciš naszych uwarunkowań historycznych oraz zrozumieniem zagadnień regionu - dodał.

W kwestii Rosji ambasador powiedział: - Czujemy się bardzo uspokojeni. To był bardzo silny komunikat, nie tylko potwierdzajšcy zaangażowanie w artykuł 5 NATO, ale także podkreœlajšcy kluczowš rolę sojuszu wolnych, suwerennych krajów.

Breitbart News uważa, że przemówienie Trumpa w Warszawie dało poczštek tzw. doktrynie Trumpa w stosunkach międzynarodowych, która zakłada, że Stany Zjednoczone z chęciš będš wspierać swoich sojuszników, jeœli nie będš oni wyzyskiwali relacji z USA oraz będš sprawiedliwie wnosić wkład w międzynarodowe budżety np. NATO.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL