Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

USA: Prawnik prezydenta broni spotkania Donalda Trumpa juniora z Rosjanami

AFP
Prawnik prezydenta USA Donalda Trumpa bronił w niedzielę spotkania syna przywódcy, Donalda Trumpa jr., z obywatelami Rosji z 9 czerwca 2016 roku, kiedy w USA trwała kampania wyborcza. Sugerował, że tajne służby "przeœwietlały" to spotkanie i mu nie zapobiegły.

"Jeœli to (spotkanie) było niemoralne, zastanawiam się, dlaczego Secret Service pozwoliła na nie tym ludziom. Prezydent był wówczas pod ochronš Secret Service i to mnie zastanawia" - powiedział jeden z prawników Trumpa, Jay Sekulow, w programie telewizji ABC News.

Sekulow mówił o spotkaniu Donalda Trumpa juniora z rosyjskš prawniczkš Natališ Weselnickš; sprawa ta wyszła na jaw po opublikowaniu przez syna prezydenta na Twitterze maili wskazujšcych, że zwišzana z Kremlem prawniczka chciała przekazać ówczesnemu kandydatowi Republikanów na prezydenta Donaldowi Trumpowi informacje kompromitujšce jego rywalkę, Demokratkę Hillary Clinton.

Jednak w reakcji na niedzielnš wypowiedŸ Sekulowa rzecznik Secret Service Mason Brayman oœwiadczył w mailu cytowanym przez Reutera, że "Donald Trump jr. nie był w czerwcu 2016 roku pod ochronš (tajnych służb)". "Zatem nie przeœwietlaliœmy nikogo, z kim się wówczas spotykał" - wyjaœnił w oœwiadczeniu Brayman.

W pištek telewizja NBC News poinformowała, że w spotkaniu Trumpa juniora i Weselnickiej uczestniczył również Rinat Akhmetshin (Achmetszyn), rosyjsko-amerykański lobbysta będšcy wczeœniej oficerem sowieckiego kontrwywiadu. Akhmetshin wypiera się jednak jakichkolwiek zwišzków ze służbami specjalnymi zarówno ZSRR, jak i Rosji. Mówił też, że spotkanie "nie było istotne".

Lobbysta towarzyszył Weselnickiej podczas spotkania, w którym oprócz Trumpa jr. brał udział zięć obecnego prezydenta USA Jared Kushner oraz były szef kampanii prezydenckiej Trumpa, Paul Manafort.

Według adwokata Trumpa juniora, Alana Futerfasa, Akhmetshin został przedstawiony jako znajomy rosyjskiej gwiazdy muzyki pop Emina Agałarowa, który był klientem eksperta ds. PR Roba Goldstone'a - organizatora spotkania. Futerfas podkreœlał, że Akhmetshin jest amerykańskim obywatelem i sam zapewniał, że nie pracuje dla rosyjskiego rzšdu.

Trump jr. z kolei wyjaœniał, że spotkanie z Weselnickš nie zaowocowało wejœciem w posiadanie materiałów kompromitujšcych Clinton i "było stratš czasu". Sam prezydent Trump w tweetach wysłanych w œrodę rano pochwalił prawdomównoœć i uczciwoœć, z jakš jego najstarszy syn ujawnił maile z czasów kampanii wyborczej.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL