Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

Jan Grabiec: PiS z wizyty Trumpa robi partyjnš imprezę. Krzysztof Szczerski: Wizyta wielu polityków w Polsce kłuje w oczy

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump
AFP
- Niestety rzšd PiS robi z tej wizyty, ze spotkania prezydenta USA na pl. Krasińskich, partyjnš imprezę - ocenił rzecznik PO Jan Grabiec. Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta, odpowiedział, że wizyta Donalda Trumpa w Polsce "jest dezawuowana z bardzo wielu stron". - Bardzo wiele osób kłuje ona w oczy i bardzo wiele stolic kłuje w oczy i bardzo wielu polityków w Polsce kłuje w oczy - zaznaczył.

- My dzisiaj zbudowaliœmy sobie takie instrumenty, żeby z prezydentem USA mówić o bardzo konkretnych elementach polityki - ocenił Krzysztof Szczerski w programie "Woronicza 17" TVP Info

- Po raz chyba pierwszy przyjeżdża prezydent USA do Polski, w takiej sytuacji, w której możemy mówić z nim - jeœli mówimy o bezpieczeństwie - to mówimy o stacjonowaniu wojsk amerykańskich w Polsce, o budowaniu tarczy antyrakietowej, mamy konkret, o którym możemy rozmawiać - zaznaczył minister.

- Jeœli mówimy o współpracy energetycznej, mamy gazoport, mamy pierwszš testowš dostawę gazu ze Stanów Zjednoczonych, możemy rozmawiać z nim (prezydentem USA) o kontraktach, o biznesie po prostu - dodał.

- Gdy mówimy o inwestycjach, mamy Trójmorze, możemy mówić o inwestycjach infrastrukturalnych w całym regionie. Jeœli mówimy o polityce międzynarodowej, mamy Radę Bezpieczeństwa ONZ, możemy mówić o wspólnej polityce na najbliższe dwa lata - zauważył Sczerski.

Minister ocenił, że wizyta Donalda Trumpa "jest dezawuowana z bardzo wielu stron". - Bardzo wiele osób kłuje ona w oczy i bardzo wiele stolic kłuje w oczy i bardzo wielu polityków w Polsce kłuje w oczy - zaznaczył.

Pytany, jak wizyta prezydenta Trumpa wypada w kontekœcie niedawnych słów kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że Europa nie może polegać na Stanach Zjednoczonych, powiedział, że Polska zawsze była zwolennikiem integracji euroatlantyckiej. Podkreœlił, że nie należy "rozdzielać między Europš a Stanami Zjednoczonymi".

Rzecznik PO Jan Grabiec zgodził się, że wizyta Donalda Trumpa jest istotnym wydarzeniem. - Niestety rzšd PiS robi z tej wizyty, ze spotkania prezydenta USA na pl. Krasińskich, partyjnš imprezę - ocenił.

- Posłowie PiS od dwóch tygodni zapraszajš Kluby "Gazety Polskiej", działaczy PiS do autobusów. Od dwóch tygodni wysyłajš zaproszenia na ten temat. Ambasada amerykańska zorientowała się, że prezydent Donald Trump jest wmanewrowywany w wiec partyjny PiS - dodał. - Dlatego dwa dni temu pojawiły się zaproszenia ze strony ambasady Stanów Zjednoczonych (na spotkanie) - powiedział Grabiec. - Dlaczego dla kombatantów zabrakło miejsca? - pytał.

Szczerski odparł, że rozmawiał z ambasadorem USA. - On jest absolutnie zadziwiony tym atakiem Platformy - podkreœlił. Jak dodał, dziwi się, że Grzegorz Schetyna nie przyjmuje zaproszenia na wydarzenie, "które rzeczywiœcie, jest organizowane przez ambasadę amerykańskš". - Strona polska organizuje wizytę dwustronnš prezydenta Trumpa, rozmowę z władzami Polski, z panem prezydentem Andrzejem Dudš i organizuje Szczyt Trójmorza, na którym prezydent Trump będzie goœciem jednej z sesji - podkreœlił Szczerski.

Sekretarz stanu w KPRM Paweł Szefernaker (PiS) ocenił, że wizyta amerykańskiego prezydenta jest "bardzo ważnym wydarzeniem" ze względu na bezpieczeństwo Polski i Polaków "na lata". - Prezydent Donald Trump wygłosi w Polsce pierwsze przemówienie publiczne w Europie za swojej prezydentury - zaznaczył. Jak dodał, jest to "bardzo symboliczne" i należy się z tego cieszyć.

Adam Struzik (PSL) ocenił: "Jesteœmy œwiadkami jakiegoœ totalnego rozdrabniania czy trywializacji takiej bardzo ważnej wizyty". - W wymiarze wewnętrznym, amerykańskim wizyta pokazuje, że pan prezydent Trump nie jest prorosyjski i przyjedzie tutaj na pewno zaproponować jakiœ wspólny front, powiedziałbym, obronny, przed potencjalnym agresywnym zachowaniem Rosji - powiedział.

- Po drugie to jest wyraŸny sygnał, że przyjeżdża do kraju, który wydaje 2 PKB na obronnoœć - zaznaczył Struzik. - I trzeci, moim zdaniem element, to jest właœnie to Międzymorze - dodał. - To jest też kwestia, że możemy tutaj, w tej częœci Europy, wspólnie pracujšc, dawać postęp również w sensie gospodarczym i w sensie jednoœci pewnej politycznej - podkreœlił polityk PSL.

Zdaniem posła Kukiz'15 Jerzego Jachnika wizyta pana prezydenta Trumpa "jest sukcesem dyplomatycznym Polski". - Dziwię się, panie poœle, że robicie z tego kolejnš histerię - zwrócił się Grabca poseł Kukiz'15. - Ja mam inne pytanie do pana: czy był w ogóle jakiœ przypadek od zmiany władzy, żebyœcie z czegoœ nie robili histerii? Wszystko jest złe - stwierdził Jachnik.

Paweł Kobyliński z Nowoczesnej podkreœlił, że kluczowa jest współpraca ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie obronnoœci. - Na Ukrainie jest wojna, jest okupacja Krymu, i tak naprawdę Rosja według mojej opinii stanowi jednak realne zagrożenie dla całego bezpieczeństwa - powiedział.

Dodał, że „Europa oczywiœcie musi sama się zbroić", ale "nie wyobraża sobie", żeby Stany Zjednoczone mogły Polskę w jakikolwiek sposób opuœcić. - Dobre relacje, interesy wspólne - bo to one tak naprawdę budujš to, czy opłaca się tak naprawdę opłaca się bronić tego czy innego kraju, bo to jest twarda gra interesów - one będš budowały - powiedział.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL