Prezydent USA

Donald Trump w Polsce. Relacja na żywo

AFP
- Polska jest geograficznym sercem Europy, ale - co jeszcze ważniejsze - w Polakach postrzegamy duszę Europy, wasz naród jest wielki, ponieważ wielkim jest wasz duch i jest to duch silny - powiedział Donald Trump na placu Krasińskich.

Stajemy ramię w ramię broniąc artykułu 5. dla wspólnego zobowiązania obrony kolektywnej - podkreślił w wystąpieniu na pl. Krasińskich w Warszawie prezydent USA Donald Trump. Zachęcał również Rosję, aby "wstrzymała swoją działalność na rzecz destabilizacji Ukrainy i innych krajów".

Wystąpienie na pl.Krasińskich było ostatnim punktem wizyty Donalda Trumpa w Warszawie. Po jego zakończeniu prezydent USA wraz z małżonką udał się na lotnisko skąd o godz. 14.40 odleciał na pokładzie Air Force One do Hamburga. Trump bierze tam udział w szczycie G20.

Dziękujemy za skorzystanie z naszej relacji na żywo, zapraszamy do śledzenia na rp.pl komentarzy po wizycie Donalda Trumpa.

 

Relacja na żywo

19:43

- To powinno być wydarzenie ponad podziałami politycznymi. Bo takimi wartościami jest polityka zagraniczna, polityka bezpieczeństwa, czyli ponadpartyjna. Tak się niestety nie stało - komentowała wystąpienie Donalda Trumpa na pl. Krasińskich Monika Rosa z Nowoczesnej. Jak politycy opozycji reagowali na przemówienie?

 

19:35

I jeszcze jeden miły komentarz od Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych.

 

19:15

Melanii Trump podobało się w Centrum Nauki Kopernik.

 

19:00

Posłowie Platformy Obywatelskiej są zawiedzeni, że podczas przemówienia prezydenta USA Donalda Trumpa na pl. Krasińskich tak mało słów padło o bezpieczeństwie. - Nie było to przemówienie przełomowe - oceniła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

 

18:47

Konferencja prasowa Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy zdaniem Róży Romanie, komentatorki Deutsche Welle, uświadomiły "niepokojące pojmowanie demokracji przez obu prezydentów, przede wszystkim w kwestii wolności prasy".

"Zarówno Trump jak i  Duda krytykowali media – każdy z nich adresował tę krytykę do "swoich", krytycznych wobec rządów mediów. Dla mężów stanu wielkiego formatu byłoby to czymś niegodnym. Jednak ci prezydenci z wizerunkowymi problemami najwyraźniej się tym nie przejmują, skoro z uśmiechem na ustach podważają podwaliny każdej demokratycznej konstytucji" - czytamy w komentarzu DW.

 

18:32

 

18:20

Witold Waszczykowski oceniając wystąpienie Trumpa, który dużo miejsca poświęcił Powstaniu Warszawskiemu, minister podkreślił, że "z wielką admiracją wysłuchał olbrzymiej wiedzy na temat historii Polski". Według ministra element historyczny został mocno i właściwie ujęty. - O taką interpretację historii zabiegamy przecież od lat - podkreślił. Czytaj dalej »

 

18:12

Przemówienie Donalda Trumpa nie było, wbrew oczekiwaniom, historyczne. Było jednak niewątpliwie bardzo miłe dla Polaków - pisze w komentarzu Artur Bartkiewicz.

 

18:05

Jeśli mam być szczera, to podroż Donalda Trumpa do Polski i spotkanie z innymi szefami państw i rządów z Europy Środkowej i Wschodniej zupełnie mnie nie niepokoi - stwierdziła Angela Merkel.

 

17:55

Słowa Trumpa na szczycie Trójmorza, że „Polska i jej sąsiedzi nigdy więcej nie staną się zakładnikami jedynego dostawcy energii” przytaczają bułgarskie agencje BTA i Focus, oraz wydania elektroniczne dzienników "Sega", "Dnewnik" i portal Mediapool.

”Polska ma nadzieję przekształcić się w europejskie centrum energetyczne za pomocą amerykańskiego gazu” – pisze Mediapool. Akcentuje również słowa Trumpa, że USA nigdy nie dopuszczą, by dostawy energii stały się metodą wywierania presji na inne państwa.

 

17:50

- To dzień ogromnej satysfakcji dla każdego Polaka. Pokazaliśmy, że jesteśmy skuteczni w osiąganiu naszych celów. Wizyta prezydenta Trumpa i szczyt Trójmorza wymagały ogromnej pracy, potrafiliśmy do tego doprowadzić, to jest duże wydarzenie w znaczeniu dyplomatycznym - stwierdził szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

17:45

O "wyznaniu miłości Trumpa do kraju, który stanowi dla Europy problem" pisze w internetowym wydaniu "Der Spiegel". Decyzja o wyborze Warszawy na miejsce wystąpienia przed wizytą na szczycie G20 w Hamburgu nie jest przypadkiem, lecz "jednoznacznym gestem krytyki pod adresem Unii Europejskiej" - stwierdza gazeta. Jak na wizytę prezydenta USA w Warszawie reaguje prasa niemiecka?

 

17:07

Internauci wychwycili zabawną wpadkę... Donalda Trumpa z Agatą Kornhauser-Dudą w roli głównej. Zobacz nagranie »

 

16:52

Dyrektor berlińskiego biura German Marshall Fund Thomas Kleine-Brockhoff stwierdził, że nie można dopuścić do tego, by Polska czuła się zmuszona, nawet teoretycznie, do wybierania między wielkim sojusznikiem w postaci USA, a średnio-dużymi sąsiadami.

- To przypomina podział na „starą i nową” Europę, który był bardzo szkodliwy, dlatego nikt nie chce jego powtórki – ocenia. Brockhoff dodał jednak w rozmowie z Deutsche Welle, że szczyt państw Trójmorza z udziałem prezydenta Trumpa jest odbierany przez niektórych niemieckich polityków jako próba budowania przeciwwagi.

- W Berlinie dostrzeżono też fakt, że Trump przyjeżdża właśnie do Polski, czyli do kraju, w którym trwa konfrontacja z praworządnością. To sygnał podkopujący zasadę trójpodziału władzy – powiedział.

 

16:45

"Prezydent USA Donald Trump w wystąpieniu na pl. Krasińskich wyróżnił Polskę, jako kraj, który jak prawie żaden inny wywiązuje się z zobowiązań wobec NATO" - zauważył Paweł Kukiz.

 

16:29

Brytyjskie media podkreśliły w pierwszych relacjach z wystąpienia amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie, że skupił się on na ostrzeżeniu przed zagrożeniem, jakie stanowią dla państw Zachodu terroryzm i ekstremizm. BBC zwróciło w swojej relacji uwagę na fakt, że Trump ostrzegł przed narastającym zagrożeniem ze strony terrorystów i ekstremistów, wskazując Polskę jako przykład do naśladowania. Przeczytaj relacje »

 

16:17

Prezydent USA Donald Trump z Warszawy zaatakował Rosję zarzucając jej agresywne I destabilizujące działania - ten aspekt jego wystąpienia podkreślają włoskie media w relacjach z Polski. Odnotowuje się też aplauz, "jak dla gwiazdy rocka", z jakim witano Trumpa. Czytaj dalej »

 

16:12

- Przemówienie prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie to silny, symboliczny przekaz wobec Europy i Rosji. Trump podkreślił przyjaźń polsko-amerykańską i zobowiązania wobec NATO, skrytykował Rosję za agresję na Ukrainę - stwierdził w rozmowie z PAP Erik Brattberg z think tanku CEIP.

 

16:10

Tak Donald Trump podziękował na twitterze Polsce za gościnę:

 

16:06

Donald Trump wylądował już w Hamburgu.

Jeszcze dziś o godz. 18.00 czekają go rozmowy bilateralne z Angelą Merkel. Jutro spotka się zaś z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

 

16:00

- Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie przebiegła bezpiecznie - ocenił minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak. - To był sukces organizacyjny, zawdzięczamy to ciężkiej pracy funkcjonariuszy - podkreślił.

- Po raz kolejny polscy funkcjonariusze udowodnili, że są profesjonalni, że są zaangażowani, że potrafią zapewnić bezpieczeństwo. W świat poszedł przekaz, że Polska jest krajem bezpiecznym, Polska jest krajem gościnnym - powiedział na konferencji Błaszczak.

Dodał, że w zabezpieczenie wizyty prezydenta USA było zaangażowanych 4,5 tys. funkcjonariuszy policji, BOR, i Państwowej Straży Pożarnej i podziękował służbom za pracę.

 

15:57

Jeden z prezydenckich samolotów wylądował już w Hamburgu.

 

15:50

- Wiele przemówień słyszałem w życiu, wiele też wygłosiłem sam, ale takiego przemówienia na część cywilizacji zachodniej, cywilizacji chrześcijańskiej, na część serca i duszy Europy, jak została ukazana Polska w przemówieniu prezydenta Trumpa, nie słyszałem. Ten dzień przejdzie do historii Polski – skomentował słowa Donalda Trumpa na Placu Krasińskich minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Czytaj dalej »

 

15:35

Prezydent USA w swoim wystąpieniu wiele mówił o polskiej historii, to dla nas ważne - mówili obecni na pl. Krasińskich kombatanci.

Andrzej Szamotulski, powstaniec z Batalionu "Kiliński" podkreślił, że dobrze stało się, iż prezydent USA przyjechał do Polski i przemawiał na pl. Krasińskich, pod pomnikiem upamiętniającym Powstanie Warszawskie. - 74 lata na to czekałem - zaznaczył.

- To, że wybrał Polskę i to miejsce, jest ważne dla nas, powstańców. Powstanie jest i powinno być w pamięci młodych, chociażby dlatego, żeby to się nigdy nie powtórzyło, bo to było piekło - dodał

Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Eugeniusz Tyrajski ocenił, że wizyta prezydenta Trumpa w Polsce podniosła rangę naszego kraju w świecie. - Doceniam to, że padło tyle słów o Powstaniu Warszawskim, doceniam to, że honoruje się tych, którzy pozostali. A jest nas już niewielu - podkreślił.

 

15:30

"Historyczne przemówienie lidera wolnego świata w Polsce. Gratulacje panie prezydencie" - napisał na twitterze wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence.

 

15:22

- Na pewno dla opozycji to jest trudny moment, bo sukces dyplomatyczny jest bezdyskusyjny, przyjeżdża prezydent najpotężniejszego państwa na świecie i mówi bardzo fajne rzeczy o Polsce i o rządzących - skomentował wizytę prezydenta Trumpa w Polsce Donald Tusk. - Ja się ucieszyłem, bo usłyszałem z ust setek działaczy PiS, jak skandowali "Donald, Donald" - zażartował. Czytaj dalej »

 

15:13

Donald Trump przyjął zaproszenie do Słowenii, ojczyzny swojej żony - Melanii. Dowiedz się więcej »

 

14:59

W serii depesz o przemówieniu prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie EFE zwraca uwagę na jego apele wobec Rosji o zaprzestanie destabilizujących działań oraz na słowa o zobowiązaniach wobec NATO i o Polakach jako przykładzie odwagi i walki o zachodnie wartości.

14:45

Air Force One z prezydentem Donaldem Trumpem na pokładzie odleciał o godz. 14.40 z warszawskiego lotniska Okęcie. Prezydent Stanów Zjednoczonych udaje się do Hamburga, gdzie weźmie udział w szczycie G20

14:29

14:17

- USA są dla nas bardzo ważnym partnerem. Jako polski premier, jako Polka, jestem dumna z tego, że przeżywamy takie chwile, że Polska rozwija się tak świetnie, że rząd prowadzi polskie sprawy w dobrym kierunku - powiedziała premier Beata Szydło.

14:16

14:12

Prezydent Donald Trump po zakończeniu przemówienia na pl. Krasińskich wyruszył na warszawskie lotnisko. Przed opuszczeniem placu, gdzie wygłosił przemówienie, amerykański prezydent wraz z małżonką Melanią i polską parą prezydencką rozmawiał z kombatantami zgromadzonymi przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

14:11

14:09

14:05

"Ciemiężcy próbowali was złamać, ale Polski złamać się nie dało" - podkreślił prezydent USA. Przypomniał, że 2 czerwca 1979 r. milion Polaków zebrał się na pl. Zwycięstwa na mszy z papieżem Janem Pawłem II. "Tego dnia każdy komunista w Warszawie musiał zrozumieć, że ich system ucisku niedługo padnie w gruzy" - zaznaczył Trump.

14:02

"Razem walczmy wszyscy, tak jak Polacy, za rodzinę, za wolność, za kraj i za Boga"

13:58

Prezydent Trump: fundamentalne pytanie brzmi, czy Zachód chce przeżyć, czy mamy odwagę, aby zachować naszą cywilizację w obliczu tych, którzy chcieliby ją podporządkować i zniszczyć

13:56

Prezydent Trump: chylimy czoła przed Polakami za to, że jesteście jednym z krajów NATO, które faktycznie osiągnęły oczekiwany poziom inwestycji we wspólną obronę

13:55

Prezydent Trump: łatwo mówić, ale liczą się czyny; dla naszej własnej ochrony Europa musi robić więcej, musi zademonstrować, że wierzy w swoją przyszłość inwestując pieniądze, aby tę przyszłość zagwarantować

13:53

W swoim przemówieniu Trump zwrócił uwagę, że po upadku komunizmu Polska stała się jednym z "najbardziej oddanych członków Sojuszu Północnoatlantyckiego", odzyskując tym samym swoje miejsce jako "wiodącego kraju Europy, która jest silna, zjednoczona i wolna".

13:49

Prezydent Trump w Warszawie: Stajemy ramię w ramię broniąc art. 5 - wspólnego zobowiązania do obrony kolektywnej

13:45

"Zachęcamy Rosję, aby wstrzymała działalność na rzecz destabilizacji Ukrainy i innych krajów i przyłączyła się do wspólnoty krajów walczących przeciw wspólnym wrogom"

13:42

"Nasze granice zawsze muszą być zamknięte dla terroryzmu i ekstremizmu jakiegokolwiek rodzaju"

13:38

Prezydent Trump: silna Polska to błogosławieństwo dla Europy, silna Europa to błogosławieństwo dla całego świata

13:37

Trump: Amerykanie i Europejczycy nadal krzyczą "chcemy Boga"

13:36

Amerykański prezydent podkreślił, że we wszystkich miastach, miasteczkach i wsiach "Polska żyje, Polska kwitnie i Polska tryumfuje". 

"Wbrew wszelkim próbom zmiany Was, ucisku albo zniszczenia was przetrwaliście i zwyciężyliście, jesteście dumnym narodem" - podkreślił prezydent USA

13:33

"Historia Polski to historia ludzi, którzy nigdy nie utracili nadziei, których nigdy nie udało się złamać i którzy nigdy, przenigdy nie zapomnieli kim są"

13:32

Prezydent Trump: jestem tutaj dzisiaj nie tylko po to, by odwiedzić starego sojusznika, ale pokazać was jako przykład innym, którzy poszukują wolności i którzy chcą zebrać w sobie odwagę, by bronić naszej cywilizacji

13:31

13:29

Polacy nie tylko "wzbogacili ten region, ale Amerykanie polskiego pochodzenia wzbogacili Stany Zjednoczone". "Byłem naprawdę dumny, ciesząc się ich wsparciem, ciesząc się ich wsparciem w wyborach 2016 r." - powiedział prezydent USA.

13:27

"Dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie, dziękuję także premier Beacie Szydło. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że były prezydent Lech Wałęsa również do nas dołączył"

13:23

"To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę stanąć w tym mieście, pod tym właśnie pomnikiem na cześć Powstania Warszawskiego"

13:21

- Przybywamy do waszego kraju by przekazać: Ameryka kocha Polskę i Ameryka kocha Polaków - zaczął Donald Trump

13:20

- Mój mąż i ja jesteśmy bardzo zadowoleni z odwiedzin w waszym pięknym kraju; dziękuję za ciepłe przyjęcie - powiedziała Melania Trump

13:19

13:18

Prezydenci USA i Polski złożyli wieńce przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego. Zgromadzeni skandowali: "cześć i chwała bohaterom"

13:15

Andrzej Duda z małżonką oraz Donald Trump z małżonką pojawili się na Placu Krasińskich. Zostali powitani brawami.

13:13

13:06

13:03

Przemówienie Donalda Trumpa nie rozpocznie się zgodnie z planem o godzinie 13.00. Prezydent USA właśnie ruszył spod Zamku Królewskiego.

12:55

12:51

Około 200 osób zgromadziło się na rogu ulic Miodowej i Schillera w Warszawie na kontrmanifestacji w związku z wizytą w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa. Zgromadzeni skandują: "Precz z Trumpem". Protest jest zabezpieczony przez policjantów.

12:49

12:40

12:35

12:33

12:31

Orban może zazdrościć Polsce wizyty Trumpa - mówi "Rzeczpospolitej" amerykański politolog z lewicowego think tanku Institute for Policy Studies w Waszyngtonie John Feffer. Czytaj więcej

12:26

Na Placu Krasińskich, gdzie prezydent USA Donald Trump wygłosi przemówienie, czekają tłumy warszawiaków i przyjezdnych. Zbierają się też zaproszeni goście. Trybuna ustawiona w pobliżu pomnika Powstania Warszawskiego wypełniła się już prawie po brzegi.

12:19

Amerykański prezydent Donald Trump powie w przemówieniu na placu Krasińskich w Warszawie, że Amerykanie, Polacy i narody Europy cenią "indywidualną wolność i suwerenność" - wynika z fragmentów przemówienia udostępnionych wcześniej przez Biały Dom.

12:17

12:13

12:12

Córka amerykańskiego prezydenta Ivanka Trump złożyła przed południem kwiaty przed warszawskim pomnikiem Bohaterów Getta. Następnie udała się na zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, które znajduje się obok pomnika.

12:11

12:09

12:07

Sądzę, że Rosja, ale zapewne nie tylko ona, mieszała się w wybory; prezydent Barack Obama nic z tym nie zrobił – powiedział w czwartek w Warszawie prezydent USA.

12:05

- Kiedy będziecie kupować sprzęt wojskowy, mam nadzieję, że będziecie myśleć tylko o Stanach Zjednoczonych - mówił Donald Trump podczas inauguracji Szczytu Inicjatywy Trójmorza.

12:01

11:56

11:53

Pierwsza dama USA Melania Trump wspólnie z prezydentową Agatą Kornhauser-Dudą zwiedza Centrum Nauki Kopernik; pierwsze damy spotkały się z dziećmi i młodzieżą w ramach warsztatów naukowych.

11:41

11:39

- Stany Zjednoczone nigdy nie będą wykorzystywać energii, by zmuszać was do czegokolwiek i nie pozwolą innym aby to robili - zapowiedział Donald Trump

11:37

11:35

- Cieszę, że prezydenta USA rozumie znaczenie regionu, w którym narodziła się inicjatywa Trójmorza - to w praktyce 1/3 UE - powiedział Andrzej Duda.

- Potencjał do wykorzystanie jest ogromny; chcemy stworzyć korytarz gazowy ze Świnoujścia do terminalu na wyspie Krk i zabezpieczyć poprzez ten system energetycznie kraje naszego regionu - kontynuował prezydent Polski.

11:33

Stoimy ramię w ramię z krajami Trójmorza, cieszymy się z historycznej możliwości pogłębiania naszego partnerstwa gospodarczego z waszym regionem - mówił Trump na inauguracji Szczytu Inicjatywy Trójmorza.

11:31

Podczas spotkania Melanii Trump z Agatą Dudą, uwagę widzów przykuły stroje Pierwszych Dam. Agata Duda podczas spotkania ubrana była w klasyczną garsonkę w kolorze amarantowym. Miała też srebrne długie kolczyki. Melania Trump ubrana była zaś w granatową sukienkę z amarantowymi pasami, z odkrytymi ramionami. Nie miała biżuterii.

11:30

11:29

Prezydent Trump na szczycie Trójmorza: to historyczne zgromadzenie ma uruchomić nową przyszłość dla otwartego rynku taniej energii, który przyniesienie większe bezpieczeństwo i dobrobyt wszystkim naszym obywatelom

11:28

11:24

Prezydent Trump do liderów państw Trójmorza: każdy z waszych krajów ma inspirującą historię, poradziliście sobie z latami ucisku i wszystkich was łączy nadzieja, że wasze kraje będą rozkwitać

11:23

11:20

Od powitania przez prezydentów Polski Andrzeja Dudę i Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović przywódcy Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa rozpoczął się szczyt państw Trójmorza. 

Trump jest gościem szczytu Trójmorza, w którym biorą udział reprezentanci 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Do Warszawy na spotkanie przyjechało 10 prezydentów, nieobecne są głowy państw Czech i Austrii.

11:16

Rozpoczął się szczyt Trójmorza z udziałem prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa

11:14

Widzimy bardzo wyraźne zainteresowanie Amerykanów inwestycjami w Polsce z najwyższej półki jakościowej; możemy być dla Amerykanów szczególnym partnerem - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki po spotkaniu polskiej delegacji z prezydentem D. Trumpem i delegacją amerykańską.

11:10

11:06

Mam nadzieję, że PiS nie będzie stawiał wizyty Donalda Trumpa w Polsce w kontrze do Unii Europejskiej - mówił poseł PO Rafał Trzaskowski. W jego ocenie Polska będzie ważnym partnerem dla USA, i wszystkich innych państw, tylko jeżeli będzie mocna w UE.

11:05

11:03

11:02

11:00

- Wstępnie umówiliśmy się z prezydentem Trumpem na przyszły rok na moją wizytę w Stanach Zjednoczonych - powiedział prezydent.

10:58

- Jest zielone światło ze strony rządu USA ws kontraktu na dostawy gazu, będzie zachęta byśmy ten gaz kupowali. Ze strony polskich władz zielone światło jest również i jest zainteresowanie w tej sprawie - powiedział Andrzej Duda

10:56

10:54

10:50

- Wzywamy wszystkie narody do przeciwstawienia się temu globalnemu zagrożeniu i zademonstrowaniu Korei Płn. że poniesie konsekwencje - kontynuował Trump.

10:47

- Mocno popieram inicjatywę Trójmorza, Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom europejskim w zdywersyfikowaniu dostawców energii, byście nigdy nie musieli być trzymani jak zakładnicy i uzależnieni od jednego dostawcy - powiedział Trump.

- Polska została członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ w kluczowym momencie, chodzi nie tylko o obronę przed terroryzmem, ale i zagrożenie ze strony Korei Płn. - dodał prezydent USA.

10:45

"Najwyższy czas, żeby wszystkie kraje NATO ponosiły właściwe koszty, Polska jednym z niewielu krajów, które wypełniają zobowiązania finansowe, Polska rzeczywiście tym zobowiązaniom sprostała i nawet je przekracza"

10:43

- Nasz silny sojusz z Polską i NATO pozostaje dalej kluczowym elementem niedopuszczania do konfliktów i do zapewnienia, że wojna między mocarstwami już nigdy nie doprowadzi do spustoszenia - mówił prezydent USA.

10:41

- Potwierdziliśmy trwałe więzi przyjaźni, które łączą naszych obywateli; Polska to nie tylko wielki przyjaciel, ale i ważny sojusznik i partner - powiedział Donald Trump

10:40

- Jako prezydent RP serdecznie dziękuję w imieniu całego społeczeństwa za przybycie do Polski - powiedział Duda.

10:39

"Mam poczucie, że USA myślą bardzo poważnie o bezpieczeństwie Polski, pan prezydent D. Trump podkreślał też siłę Polaków w USA."

"Mam nadzieję, że niedługo zostanie zawarty kontrakt długoterminowy na dostawy gazu LNG i w ten sposób zdywersyfikowane zostaną dostawy tego niezwykle ważnego surowca.

10:39

10:38

"Z prezydentem Trumpem rozmawialiśmy o obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce, o wzmacnianiu bezpieczeństwa naszej części Europy, o sytuacji na Ukrainie i o zbliżających się ćwiczeniach Zapad'17 na Białorusi"

10:37

- Wizyta prezydenta Donalda Trumpa podkreśla naszą więź i wysoką jakość sojuszu Polski i Stanów Zjednoczonych - powiedział po spotkaniu Andrzej Duda.

10:31

Ludzie czekają w długich kolejkach, by wejść na pl. Krasińskich, gdzie o godz. 13 prezydent USA wygłosi przemówienie. Niektórzy, by posłuchać Donalda Trumpa, przyjechali z innych miast, część musiała wyjechać w nocy.

10:30

Melania Trump ruszyła do Belwederu. Czeka tam na nią Agata Duda

10:29

10:27

O podekscytowaniu z powodu wizyty w Polsce pisze na Twitterze Ivanka Trump

10:20

Wszyscy prezydenci USA odwiedzający Polskę po 1989 r. odwiedzali Pomnik Bohaterów Getta. "Głęboko ubolewamy, że Prezydent Donald Trump uznał za stosowne zerwać z tą godną uznania tradycją" - napisali przedstawiciele polskiej społeczności żydowskiej w komunikacie.

10:17

"Sueddeutsche Zeitung" pisze, że Polska liczy, iż dzięki prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi uwolni się z "rosyjsko-niemieckiego uścisku energetycznego". Gazeta apeluje do władz w Berlinie, by poważnie traktowały polskie obawy co do Nord Stream 2. Zobacz więcej

10:10

Obok bezpieczeństwa, drugim możliwym elementem współpracy polsko-amerykańskiej i amerykańsko-regionalnej jest gospodarka. Jest szansa, aby nasz region był zaopatrywany w gaz amerykański - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski.

10:07

09:56

PAP/Jacek Turczyk

09:50

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie jest oznaką dużej uwagi, jaką Stany Zjednoczone przywiązują do Europy Wschodniej i Środkowej – oświadczyła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

09:49

Ivanka Trump odwiedzi pomnik Bohaterów Getta pomiędzy 10 a 11. Jak powiedziała Czyżniewska, nie ma jeszcze informacji, czy córka prezydenta USA zamierza zwiedzać Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Wiadomo, że złoży kwiaty przed pomnikiem.

09:48

Służby są przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie wizyty prezydenta Trumpa; wszystko jest dopięte na ostatni guzik - powiedział w czwartek w TVP szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

09:45

09:41

09:35

Prezydent Duda powitał Donalda Trumpa w Antyszambrze Wielkiej Sali Asamblowej. 

Rozmowa prezydentów w cztery oczy, która planowana jest na ok. 25 minut, ma dotyczyć m.in. bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej. Po niej prezydenci wezmą udział w rozmowach plenarnych z udziałem obu delegacji, następnie wygłoszą oświadczenia dla mediów.

09:34

09:30

Rozpoczęło się spotkanie Donalda Trumpa z Andrzejem Dudą

09:28

Oficerowie BOR na placu Zamkowym w Warszawie

PAP/Leszek Szymański

09:25

Przejazdowi Trumpa do Zamku Królewskiego towarzyszą wzmocnione środki bezpieczeństwa - część ulic wyłączona jest z ruchu, wzdłuż trasy prezydenckiej kolumny stoją policjanci, nad centrum Warszawy lata śmigłowiec. W pobliżu hotelu zgromadzili się warszawiacy.

PAP/Marcin Kmieciński

09:24

09:23

Jak wygląd dzisiejszy plan dnia Donalda Trumpa?

09:17

Donald Trump opuścił Mariott. Za chwilę spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

09:15

W rozmowie z delegacją USA o relacjach z Rosją, może pojawić się temat pomocy Amerykanów w zwrocie wraku samolotu Tu-154M. Jest wystarczająco dużo czasu, żeby podnieść tę kwestię - ocenił szef MSZ Witold Waszczykowski.

09:12

09:07

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że będzie na pl. Krasińskich podczas wystąpienia Donalda Trumpa. Cieszę się, że spotkanie z prezydentem Stanów Zjednoczonych nie będzie tylko partyjnym spotkaniem PiS-u - dodał.

09:05

- PiS trochę przegrzewa atmosferę w związku z wizytą Trumpa - powiedział Krzysztof Paszyk.

09:04

Wizyta Donalda Trumpa jest tematem dzisiejszego programu #RZECZoPOLITYCE. Gośćmi: Krzysztof Paszyk, poseł PSL i Grzegorz Długi, poseł Kukiz’15. 

08:57

Wyzwanie dla służb polskich i USA

"Choreografia szczytu" przygotowywana jest przez Kancelarię Prezydenta i ambasadę USA od wielu tygodni.

08:45

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa będzie się ogniskować wokół spraw bezpieczeństwa, m.in. militarnego dotyczącego kwestii wojsk amerykańskich w Polsce, czy energetycznego związanego z dostawą amerykańskiego gazu do naszego kraju - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

08:44

08:43

08:39

Prezydent USA Donald Trump zaproponuje w Warszawie krajom Europy Środkowej zwiększenie kupna amerykańskiego skroplonego gazu (LNG), który staje się coraz większym konkurentem dla produkcji Gazpromu - pisze rosyjski dziennik gospodarczy "RBK".

08:28

08:08

Biznesowa historia rodziny Trumpów

Magazyn Forbes wycenia majątek Donalda Trumpa na 3,7 mld dolarów. Daje to republikańskiemu kandydatowi 156 miejsce na prestiżowej liście najbogatszych Amerykanów.

08:04

MON: w nocy podpisano memorandum na Patrioty

Podpisano memorandum informujące, że rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na sprzedanie Polsce baterii rakiet Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, takiej jakiej używają wojska USA – poinformował szef MON Antoni Macierewicz.

08:02

Uwagę niektórych internautów przykuła Melania Trump

07:55

Donald Trump w Warszawie może wysłać taki sygnał: "wcale nie jestem miękki wobec Rosji" - powiedział PAP dr Bartłomiej Zapała z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ekspert spodziewa się, że prezydent USA w swoim przemówieniu podkreśli rolę Sojuszu Północnoatlantyckiego na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej.

07:46

Beata Kempa: Mam nadzieję, że Lech Wałęsa się nie położy

"Wielkim sukcesem polskiej dyplomacji" nazwała szefowa KPRM Beata Kempa fakt, że Donald Trump składa wizytę w Polsce. - Zarówno pan prezydent Andrzej Duda jak i przede wszystkim minister spraw zagranicznych (Witold Waszczykowski), bardzo wiele w tej kwestii dotyczącej stosunków dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi, szczególnie też po wyborach, zrobili - mówiła Kempa w Polsat News.

07:40

Fake newsy i Trump pomagają gazetom

Od wyborów w USA rośnie liczba subskrypcji prestiżowych tytułów.

07:28

Chciałbym, aby obecność sojuszników na naszym terytorium miała charakter stały, przede wszystkim armii USA, Stany Zjednoczone są gwarantem bezpieczeństwa militarnego, dlatego ta obecność jest tak ważna - powiedział prezydent Duda.

07:26

Jak wyglądał przylot Donalda Trumpa?

07:22

- Wizyta w Polsce to de facto druga zagraniczna wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa, to zdecydowanie pokazuje, że jesteśmy liczącym się krajem, ta wizyta wzmacnia naszą pozycję w UE - powiedział prezydent Andrzej Duda

07:17

Od godz. 7 pod numerem telefonu (22) 60 380 38 policjanci informują o utrudnieniach w ruchu w związku z wizytą w stolicy prezydenta USA.

Dzwoniąc na policyjną infolinię, kierowcy mogą dowiedzieć się o ograniczeniach w parkowaniu, wyznaczonych dodatkowo parkingach oraz ewentualnych czasowych włączeniach z ruchu ciągów komunikacyjnych. Specjalny numer policyjnej infolinii obsługiwany jest przez policjantów z wydziału Komunikacji Społecznej KSP.

07:13

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wielokrotnie podkreślał swoje zaangażowanie w NATO, które jest gwarantem bezpieczeństwa i suwerenności Polski - przypomina w rozmowie z PAP komentator polityczny i ekonomista Matthew Tyrmand.

"Zaangażowanie się USA w NATO musi zakładać to, w jaki sposób inne państwa członkowskie postępują. Uważam, że taka postawa jest całkowicie uzasadniona, szczególnie, iż tylko pięć państw realizowało swoje zobowiązania wobec Sojuszu, przeznaczając na wydatki obronne 2 proc. PKB. Były to USA, Wielka Brytania, Estonia, Grecja i Polska. Estonia i Grecja nie mają dużego wpływu na obronność Sojuszu, natomiast cały ciężar spada na Amerykę i Brytyjczyków, a Polska dokonuje ogromnego poświęcenia mając na uwadze wydatki budżetowe. Robi tak, ponieważ czuje się zagrożona, a Sojusz jest gwarantem polskiej suwerenności i bezpieczeństwa. Nie jest nim Unia Europejska" - tłumaczył Tyrmand.

07:03

06:55

"Newsweek": Polski rząd obiecał Trumpowi tłumy

Donald Trump ma mieć zapewnione w Polsce czołobitne przyjęcie. Prawicowy rząd Polski, by spełnić to życzenie, zwozi ludzi autobusami do Warszawy - pisze amerykański "Newsweek".

06:48

Przystanek Warszawa

Co powie Putinowi i dlaczego najpierw Polska? – zastanawiała się prasa przed europejską podróżą Trumpa.

06:32

Greenpeace przywitał Trumpa protestem

"No Trump, Yes Paris" - taki napis w zielonym kolorze wyświetlili na Pałacu Kultury i Nauki działacze Greenpeace. To protest przeciwko wycofaniu się prezydenta USA z porozumienia klimatycznego z Paryża.

06:13

Polska ma nadzieję, że wizyta Donalda Trumpa pomoże krajowi rozwijać jego regionalne ambicje. Warszawa chce się przedstawiać jako liderka sojuszu państw Europy Środkowej i Wschodniej, który ma być przeciwwagą dla "starej Europy" - pisze "Financial Times".

05:50

Zdaniem amerykańskich komentatorów, prezydent USA Donald Trump podczas wizyty w Warszawie, będzie miał okazję raz i na zawsze wyjaśnić swój stosunek do Artykułu 5. traktatu NATO.

05:35

- To jest potwierdzenie bardzo dobrej pozycji Polski w regionie, w Europie, ale też potwierdzenie wzajemnych relacji między Stanami Zjednoczonymi a Polską - powiedziała premier Beata Szydło.

05:13

Wszystko w rękach Andrzeja Dudy

Ważne będzie nie tylko to, co amerykański prezydent powie na placu Krasińskich, ale też to, co usłyszy od polskiego prezydenta – pisze Paweł Zalewski, były europoseł PO.

04:50

Mam nadzieję, że rozmowy prezydentów Polski Andrzeja Dudy i USA Donalda Trumpa w zakresie współpracy energetycznej będą stanowiły zachętę dla firm do zawarcia dobrego, ekonomicznie uzasadnionego i podnoszącego nasze bezpieczeństwo kontraktu w zakresie gazu - mówi Szczerski.

03:25

Chcielibyśmy, żeby z Warszawy poszedł jasny przekaz o tym, że Europa potrzebuje inwestowania w swoje bezpieczeństwo, że nam wszystkim zależy na silnej Europie, silnej także siłą więzi euroatlantyckiej - mówi szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

01:45

Jak wygląda plan wizyty Melanii Trump? Po godz. 10.30 pojawi w Belwederze, gdzie będzie rozmawiać z żoną prezydenta Polski Agatą Kornhauser-Dudą. Następnie obie panie przejadą do Centrum Nauki Kopernik, gdzie wezmą udział w warsztatach edukacyjnych z dziećmi. O godz. 13.00 dołączą do mężów na placu Krasińskich.

23:18

Prezydent Donald Trump - jak podawały media - po Warszawie będzie poruszał się limuzyną Cadillac One, nazywaną "bestią". Konstrukcja i wyposażenie pancernej limuzyny to efekt bardzo szczegółowej specyfikacji przygotowanej przez Secret Service i oczywiście jest tajne.

Według informacji pojawiających się mediach - limuzyna waży osiem ton i zużywa 30 litrów benzyny na 100 km, do 100 km/h rozpędza się w 15 sek. Jej wyposażenie pozwolić ma m.in. na to, że jej pasażer ma w niej przetrwać atak chemiczny lub biologiczny. Podwozie jest tak zabezpieczone, że przetrwa najechanie na minę.

W samochodzie znajdują się zapasy krwi, którą można przetoczyć prezydentowi. Limuzyna wyposażona jest w kanistry z gazem łzawiącym, kamery noktowizyjne i broń. Opon nie da się przebić, ani przestrzelić, w związku z tym może on bez jechać dalej, nawet, jeśli eksplodują wszystkie opony. Zbiornik paliwa jest otoczony specjalną pianką i opancerzony.

PAP/Leszek Szymański

23:13

Prezydenta przywitali minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Z lotniska prezydent USA udał się do hotelu Marriott w centrum Warszawy.

23:05

23:00

Air Force One z prezydentem USA Donaldem Trumpem na pokładzie o 22.15 wylądował na warszawskim lotnisku Okęcie. Trumpowi towarzyszy małżonka Melania. Na trasie przejazdu kolumnę prezydencką witali mieszkańcy stolicy.

Źródło: rp.pl/PAP

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL