Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

Trump kazał zbadać, czy zniesienie sankcji wobec Iranu jest w interesie USA

AFP
Donald Trump nakazał międzyresortowy przeglšd, by ustalić, czy zniesienie sankcji wobec Iranu w ramach porozumienia atomowego z 2015 r. leży w interesach bezpieczeństwa narodowego kraju - oœwiadczył sekretarz stanu USA Rex Tillerson.

Tillerson napisał w komunikacie, że Iran wypełnia swoje zobowišzania wynikajšce z umowy, ale sš obawy na temat jego roli jako kraju sponsorujšcego terroryzm.

Szef amerykańskiej dyplomacji dodał, że poinformował przewodniczšcego Izby Reprezentantów Paula Ryana o decyzji Trumpa i o wypełnianiu przez Iran porozumienia, zawartego za poprzedniej administracji prezydenta Baracka Obamy.

14 lipca 2015 roku USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy zawarły porozumienie z Iranem, majšce na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Iran rezygnuje z dšżenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowujšc prawo do pokojowego programu nuklearnego.

Podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi w listopadzie ubiegłego roku Trump okreœlał umowę atomowš z Iranem jako "katastrofalnš" i groził renegocjacjš jej zapisów.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL