Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

Stan Waszyngton zaskarżył nowy dekret imigracyjny Trumpa

Stanowy prokurator generalny Bob Ferguson
AFP
Waszyngton jako drugi po Hawajach stan USA złożył w czwartek wniosek do sšdu o zablokowanie nowego dekretu imigracyjnego prezydenta Donalda Trumpa. Dekret ma wejœć w życie 16 marca, poprzedni został uznany za niezgodny z konstytucjš.

Stanowy prokurator generalny Bob Ferguson powiedział, że ten akt prawny pomimo wniesionych w porównaniu z pierwszym dekretem znacznych zmian ma nadal wady prawne i formalne. Szkodzi on interesom mniejszej niż poprzednio liczby osób, ale jest także dekretem "antymuzułmańskim".

„Zamiast zakazu dla 7 krajów jest to zakaz dla 6 krajów, a język jest identyczny” - dodał Ferguson. Jak zaznaczył, dyskryminuje on ze względu na religię, co jest nie do zaakceptowania.

W poniedziałek Trump podpisał nowy dekret wstrzymujšcy na 90 dni wjazd do USA obywateli Libii, Iranu, Syrii, Somalii, Jemenu i Sudanu, ale już nie Iraku. Przez 120 dni ma także obowišzywać zakaz przyjmowania uchodŸców, z tym że zniesiono bezterminowy zakaz wpuszczania uchodŸców z Syrii.

Zakaz nie dotyczy posiadaczy aktualnych wiz i zielonych kart. Nowy dekret zawiera argumentację, dlaczego dotyczy wybranych krajów i jakie sš potencjalne niebezpieczeństwa wynikajšce z niekontrolowanego napływu ludzi z tych państw.

Poprzedni dekret został wprowadzony 2 lutego i zaczšł obowišzywać ze skutkiem natychmiastowym, co spowodowało masowe protesty i chaos na lotniskach. Został on uchylony przez sšd federalny w Seattle jako niezgodny z konstytucjš, gdyż dyskryminował ze względu na religię.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL