Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo

Biuro Analiz Sejmowych: projekt o SN nie narusza prawa UE

Fotorzepa, Piotr Kowalczyk
Poselski projekt nowej ustawy o Sšdzie Najwyższym nie narusza prawa Unii Europejskiej i nie jest projektem wykonujšcym prawo UE - wynika z opinii Biura Analiz Sejmowych zamieszczonych w poniedziałek na stronach Sejmu.

W œrodę póŸnym wieczorem na stronach Sejmu pojawił się projekt nowej ustawy o SN autorstwa posłów PiS. Przewiduje on m.in. umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku, a także m.in. utworzenie trzech nowych Izb SN: Prawa Prywatnego, Prawa Publicznego i Dyscyplinarnej; ma także wprowadzić zmiany w powoływaniu sędziów SN oraz w zakresie ich odpowiedzialnoœci dyscyplinarnej.

Dwie opublikowane w poniedziałek opinie BAS do tego projektu sš opatrzone datš pištkowš. Pierwsza dotyczy zgodnoœci propozycji z prawem UE. "Prawo UE nie obejmuje przedmiotu projektu ustawy" - zaznaczono w tej opinii i w zwišzku z tym uznano, że projekt nie narusza unijnego prawa.

Druga z opinii dotyczy odpowiedzi na pytanie, czy poselska propozycja jest projektem wykonujšcym prawo UE. "Projekt ustawy nie zawiera przepisów majšcych na celu wykonanie prawa UE" - stwierdzono w niej.

Obie opinie zaakceptował i podpisał dyrektor BAS Wojciech Arndt.

Przeciwko projektowi protestuje opozycja; sprzeciw wyrażajš także œrodowiska sędziowskie. W niedzielę kilka tysięcy osób, w tym przedstawiciele opozycji - m.in. Komitetu Obrony Demokracji - protestowało w przed Sejmem przeciw planom zmian w sšdownictwie. Pod adresem PiS i Jarosława Kaczyńskiego padły zarzuty "zaprowadzenia dyktatury" i groŸby "rozliczenia". Milczšcy protest przeciw zmianom w SN odbył się też w niedzielę wieczorem przed siedzibš Sšdu Najwyższego.

"To dopiero poczštek walki o zachowanie niezależnego sšdownictwa. Jej celem jest obrona prawa obywateli do rozpatrzenie każdej sprawy przez niezależny sšd i niezawisłego sędziego. To jest prawo nas wszystkich. Sšdy muszš pozostać apolityczne, także po to, by móc patrzeć władzy na ręce. Nie pozwólmy doprowadzić do demontażu demokratycznego państwa prawa i wprowadzenia jednolitej, niekontrolowanej władzy" - napisał w poniedziałkowym komunikacie przekazanym PAP rzecznik prasowy Krajowej Rady Sšdownictwa sędzia Waldemar Żurek.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL