Ministerstwo Finansów proponuje w projekcie nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, by weszła ona w życie 1 stycznia 2019 r. Ma to związek z niezakończonym jeszcze sporem o tę daninę między polskim rządem a Komisją Europejską. Ustawa w obowiązującej dziś wersji ma wejść w życie z początkiem 2018 roku. Jednak, jako że TSUE prawdopodobnie nie wyda wyroku w tej sprawie przed tym terminem, rząd chce przesunąć o rok wejście w życie.

We wrześniu ub.r. Komisja Europejska wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie tego podatku. Padły wówczas zarzuty, że jego progresywne stawki oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach selektywną przewagę nad ich konkurentami. Naruszałoby to unijne zasady pomocy publicznej. Wówczas Komisja nakazała Polsce zawieszenie stosowania tego podatku do zakończenia jego analizy.

W rezultacie minister finansów najpierw zaniechał poboru tego podatku do 31 grudnia 2016 roku. Potem w drodze nowelizacji ustawy zawieszono podatek na cały 2017 rok. Jednak polski rząd odwołał się od decyzji KE do Trybunału.

Podatek obciążający sieci handlowe miał być realizacją wyborczych obietnic PiS. Spodziewane wpływy do budżetu miały wynieść niemal 1,6 mld zł rocznie.

etap legislacyjny: konsultacje publiczne