Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo w firmie

Pakiet wierzycielski: firmom dajmy więcej wolności - komentarz Marka Domagalskiego

123RF
Uchwalony pakiet wierzycielski Morawieckiego pokazuje, że przedsiębiorcom można zapewniać więcej wolnoœci, zwłaszcza od sšdowych rygorów i opieszałoœci. To, co najbardziej zwraca uwagę, to podwyższenie z 10 tys. zł do 20 tys. zł granicy sporu, który sšd rozpozna w uproszczonym postępowaniu.

Uchwalony pakiet wierzycielski Morawieckiego pokazuje, że przedsiębiorcom można zapewniać więcej wolnoœci, zwłaszcza od sšdowych rygorów i opieszałoœci. Przewidziane w nim udrożnienie pozwów zbiorowych, choć oczekiwane, nie usprawni jednak zasadniczo dochodzenia należnoœci, bo to zaledwie promil spraw sšdowych.

Większe nadzieje można wišzać ze wzmocnieniem sšdowych zakazów na czas procesu, np. obowišzkiem wpisywania do ksišg wieczystych zakazów zbywania nieruchomoœci, bo powinny one ograniczyć grę w kotka i myszkę dłużników z sšdami i wierzycielami. To, co jednak najbardziej zwraca uwagę, to podwyższenie z 10 tys. zł do 20 tys. zł granicy sporu, który sšd rozpozna w uproszczonym postępowaniu.

Co ciekawe, kiedy sšd uzna, że œcisłe udowodnienie wysokoœci żšdania jest niemożliwe lub nader utrudnione, może zasšdzić odpowiedniš sumę według własnej oceny, po rozważeniu okolicznoœci sprawy. A więc kierować się ogólnym oglšdem sprawy i zdrowym rozsšdkiem. Nie jest konieczne œciœłe wykazanie szkody co do złotówki. Takie zasady stosowane sš też w zasšdzaniu zadoœćuczynienia za szkody na zdrowiu czy ciele, których też dokładnie nie da się wyliczyć.

Wniosek sam się wykłada. Jeżeli ten uproszczony i odformalizowany sposób ustalania odszkodowania Sejm jednym ruchem rozszerzył na setki tysięcy nowych spraw, to dlaczego nie przesunšć tej granicy np. do 50 tys. zł? Zwłaszcza w sprawach gospodarczych, gdy z pewnoœciš lepiej dzisiaj odzyskać 80 proc. zaległej należnoœci i zainwestować, niż 100 proc., ale za kilka lat, gdyż tyle trwajš w Polsce procesy.

Rzšd przymierza się też do usprawnienia spraw gospodarczych, a głównym celem ma być ich przyœpieszenie. Czy nie warto zatem sięgnšć do tej uproszczonej i sprawdzonej metody rozpoznawania spraw, która może oszczędzić przedsiębiorcom sadowej mordęgi, i pozwoli im skupić się na biznesie?

Pakiet wierzycielski to jeden z elementów „Stu zmian dla firm". Miejmy nadzieję, że poszerzanie wolnoœci przedsiębiorców, będzie cały czas na czele tej tej setki.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL