Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo w firmie

Nowelizacja kodeksu wykroczeń: będš surowsze kary dla przedsiębiorców

Fotorzepa / Rafał Guz
Będš surowsze kary za brak paragonu, sprzedaż nielegalnych używek i jazdę na oleju opałowym.

Za wielokrotne niewydanie paragonu za sprzedaż alkoholu nawet się straci zezwolenie. Za jazdę na oleju opałowym z kolei licencję. To najnowsze propozycje Ministerstwa Finansów. Przygotowało nowelizację kodeksu wykroczeń i kilku innych ustaw. Surowsze przepisy majš wejœć w życie dwa tygodnie po ogłoszeniu.

Na festynie bez kasy

Projekt trafił do Rzšdowego Centrum Legislacji. Cel? Ograniczenie szarej strefy i strat budżetu w wyniku oszustw podatkowych. Chodzi o czyny mniejszego kalibru, czyli wykroczenia.

„Wolny rynek nie oznacza dowolnoœci” – pisze Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu projektu. Co się zmieni? Za sprzedaż alkoholu, papierosów i tytoniu bez akcyzy i paragonu grozi grzywna. Wystarczy, że wartoœć towaru przekroczy 1 tys. zł (połowa minimalnego wynagrodzenia). Za sprzedaż (dwukrotnie w cišgu pół roku) alkoholu bez wydruku paragonu straci się zezwolenie. Podobnie jak za sprzedaż napojów alkoholowych, np. piwa czy wina, podczas różnego rodzaju festynów czy koncertów bez kasy rejestrujšcej na stoisku.

Kiedy na jaw wyjdzie, że kierowca jeŸdzi na oleju opałowym, obok mandatu z miejsca dostanie skierowanie na ponowne badanie techniczne (to kosztuje ponad 100 zł i od 13 listopada znacznie trudniej jest przejœć je pomyœlnie). Tak będzie w przypadku zwykłego (prywatnego) transportu. Surowiej ma być potraktowany transport drogowy. Za jazdę na oleju opałowym grozi utrata licencji. Na dowód tego, że jest to problem, autorzy przytaczajš dane, z których wynika, że od 1 marca 2017 r. Krajowa Administracja Skarbowa tylko w cišgu trzech dni namierzyła 11 przewozów lekkiego oleju opałowego z niemieckich składów podatkowych do miejsc odbioru na Łotwie. A przecież olej ten pozyskiwany jest głównie z transportów realizowanych przez Polskę w transakcjach między krajami oœciennymi, poza procedurš zawieszonej akcyzy.

Czas pokaże czy zmiany pomogš

Co o najnowszych propozycjach Ministerstwa Finansów myœlš eksperci?

Małgorzata Sobońska, adwokat, uważa, że to kolejna nowelizacja, która zwiększa opresyjnoœć państwa.

Jaki jej zdaniem przyniesie skutek?

– Na pewno wzmocni czujnoœć sprzedawców czy przedsiębiorców i będš oni bardziej starannie podchodzić do swoich obowišzków – twierdzi. To może wpłynšć pozytywnie na dochody budżetu.

Doradca podatkowy Joanna Rudzka przyznaje, że jest rzeczywisty problem z unikaniem opodatkowania czy lukš w VAT. I to zarówno na dużš, jak i na mniejszš skalę. Nie wiem tylko, na ile opresyjne powinny być kary. Ustawodawca musi wybrać. Bez wštpienia niewydanie paragonu musi być obwarowane jakšœ sankcjš, bo to oszukiwanie państwa lub innego obywatela.

Pozostaje też pytanie, kogo karać. Bywało, że pracownik np. stacji benzynowej dogadywał się z przestępcš i wystawiał mu faktury na nieodebrane paragony. Takie sprawy sš trudne dowodowo również dla fiskusa – zauważa Rudzka. Š?

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL