Postępowanie przeciwko 14 zatrzymanym nadzoruje Prokuratura Rejonowa Poznań Grunwald. Prokuratorzy ogłosili im zarzuty kierowania lub udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Są oni także podejrzani o sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez produkcję, przechowywanie i odpłatne udostępnienie sfałszowanych produktów leczniczych, a także import gotowych produktów leczniczych i substancji czynnych, jak i wprowadzania do obrotu produktów leczniczych.

Na wniosek prokuratury wobec czterech podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Fabryka działała pod Bydgoszczą. Na miejscu policjanci zatrzymali mężczyznę, który trudnił się wytwarzaniem sfałszowanych medykamentów. W pomieszczeniach magazynowych,  za drzwiami szaf ukryte były specjalne przejścia do kolejnych pomieszczeń produkcyjnych, gdzie stały różnego rodzaju maszyny. Na miejscu policjanci zabezpieczyli gotowe produkty, jak i ich półfabrykaty.

Jak ustalili funkcjonariusze, przestępcy podrabiali leki czterech znanych koncernów farmaceutycznych. Część gotowych produktów oraz półfabrykaty były sprowadzane z Chin kanałem przerzutowym przez Grecję, Wielką Brytanię i Rumunię. Dystrybucja odbywała się w większości z wykorzystaniem sieci Internet. Produkty te zagrażały życiu i zdrowiu kupujących ze względu na warunki produkcji, jak również różnice w składzie.

Policjanci jednocześnie weszli do kilkunastu miejsc w czterech województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i śląskim i zatrzymali 14 osób zamieszanych w nielegalny proceder.  W  toku postępowania zostało zabezpieczonych 48 różnego rodzaju maszyn służących do produkcji sfałszowanych leków, 430 tysięcy sterydów w ampułkach i tabletkach oraz 100 tysięcy tabletek na potencję o łącznej wartości czarnorynkowej ponad 17 milionów złotych.