Prawo karne

Prokuratura: akt oskarżenia ws. pochwalenia popełnienia zbrodni katyńskiej

Fotorzepa, Rafał Guz
Do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie publicznego pochwalenia popełnienia zbrodni katyńskiej - poinformowała we wtorek Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Postępowanie zainicjowano po wpisie oskarżonego mężczyzny na jednym z portali społecznościowych.

Jak poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łukasz Łapczyński, do zdarzenia "publicznego propagowania totalitarnego ustroju ZSRR" doszło w sierpniu 2016 r. Oskarżony Bartosz T. w odpowiedzi na pytanie innego użytkownika portalu o konkurencję olimpijską, w której by wystąpił, napisał: "Strzał w tył głowy w rowie katyńskim na czas".

Prokurator dodał, że wpisu dokonano poprzez zamieszczenie go na portalu, na koncie oskarżonego opatrzonym jego fotografią "z prezentacją komunistycznych symboli sierpa i młota na czerwonym tle".

"Powyższe zachowanie było nawiązaniem do totalitarnej praktyki działania tego państwa i stanowiło również publicznie pochwalenie popełnienia zbrodni katyńskiej" - zaznaczył prok. Łapczyński. Dodał, że podejrzany "przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia, które są zgodne ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym".

Jak informuje prokuratura, mężczyźnie grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Poznaniu, gdyż czynu dokonano w jednej z miejscowości w woj. wielkopolskim.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL