Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo karne

Policja o lanym poniedziałku: nawet rok więzienia dla chuliganów

Fotorzepa, KUBA KAMINSKI
O zdrowy rozsšdek, umiar w oblewaniu wodš i pilnowanie dzieci apelujš policjanci przez œmigusem-dyngusem. Przypominajš, że chuligańskie wybryki mogš zakończyć się grzywnš, a nawet karš do roku więzienia.

"Jak co roku apelujemy o rozsšdek, by ta tradycja nie przeradzała się chuligańskie wybryki" - mówi w rozmowie z PAP rzecznik komendanta głównego policji Marcin Szyndler.

Policjanci przypominajš, że polewanie wodš przechodniów, wlewanie wody do mieszkań, klatek schodowych, samochodów i œrodków komunikacji miejskiej może być traktowane jak wykroczenie. W takich przypadkach grozi mandat do 500 zł. Z kolei oblanie drugiej osoby wodš można traktować jako naruszenie nietykalnoœci osobistej - za to również grozi mandat, a nawet do roku więzienia.

Jak mówi Szyndler, osoby, które chcš kultywować tradycję "lanego poniedziałku", powinny robić to w gronie osób najbliższych lub znajomych i w miejscach bezpiecznych. "Rodzice powinni tego dnia zwracać szczególnš uwagę na dzieci. Porozmawiajmy z nimi, uczulmy je, że oblewanie przypadkowych osób nie ma nic wspólnego z tradycjš. Zwracajmy im uwagę na zagrożenia zwišzane z oblewaniem wodš np. aut - takie zachowanie może spowodować wypadek albo kolizję" - dodaje Szyndler.

Podkreœla, że miejscem na tego typu zabawy nie sš okolice ulic. "Dzieci w ferworze zabawy wybiegajš na jezdnię, łamišc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrš w skutkach niespodziankš dla nadjeżdżajšcych samochodów" - dodaje rzecznik.

Drugi dzień Œwišt Wielkanocnych, traktowany jest przez polski Koœciół katolicki jako kontynuacja œwięta zmartwychwstania Chrystusa. W tradycji ludowej poniedziałek wielkanocny znany jest jednak jako œmigus-dyngus albo lany poniedziałek. Kiedyœ były to dwa odrębne zwyczaje - œmigus oznaczał smaganie rózgami po nogach, zaœ dyngus - oblewanie wodš i zbieranie datków stanowišcych wielkanocny "okup". Przemoczona odzież i mokre włosy miały œwiadczyć o powodzeniu panny. Kilka lat temu zwyczaj oblewania wodš nabrał, szczególnie w miastach, zupełnie innego charakteru. Były przypadki, gdy młodzi ludzie wiadrami wody oblewali nie tylko przechodniów, ale też jadšce ulicš samochody.

W lany poniedziałek policjanci patrolujš m.in. miejsca, gdzie może dochodzić do takich wybryków - m.in. parki, osiedla.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL