Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo karne

Wniosek o ekstradycję z Rosji podejrzanego o pedofilię

123RF
Ministerstwo Sprawiedliwoœci przekazało prokuratorowi generalnemu Federacji Rosyjskiej wniosek w aresztowanie i ekstradycję podejrzanego o pedofilię Krzysztofa P. – potwierdził w poniedziałek p.o. rzecznik prasowy resortu Michał Woœ.

"Piętnastego marca minister przekazał prokuratorowi generalnemu Jurijowi Czajce wniosek prokuratora okręgowego w Łodzi" – powiedział PAP Woœ. Wniosek, przekazany na podstawie europejskiej konwencji o ekstradycji, dotyczy tymczasowego aresztowania i ekstradycji Krzysztofa P. Informację o wystšpieniu w tej sprawie do Rosji, gdzie obecnie mieszka podejrzany, podało w poniedziałek radio Zet.

Œledztwo w sprawie rzekomego zabójstwa i zgwałcenia dziewczynki w wieku poniżej 15. roku życia, do jakiego mogło dojœć w 2008 roku, wszczęła łódzka prokuratura okręgowa. Jak mówił wtedy jej rzecznik - to efekt publikacji, jaka pojawiła się na ten temat w telewizji Polsat News. Według stacji Krzysztof P. pseud. "Piotr", korespondujšc w sieci z innymi pedofilami przez lata miał opisywać rzekome porwania, gwałty i zabójstwa kilkuletnich dziewczynek, które sobie przypisywał.

Kilka lat temu łódzka prokuratura postawiła mężczyŸnie zarzuty posiadania pornografii dziecięcej i z udziałem zwierzšt. Do dziœ nie został on zatrzymany; jest poszukiwany listem gończym. Ze względu na niemożnoœć ustalenia jego miejsca pobytu, postępowanie wówczas zwieszono - na poczštku stycznia tego roku podjęto je ponownie.

Aby sprawdzić nowe informacje, łódzka prokuratura uznała za konieczne wszczęcie nowego œledztwa w sprawie zabójstwa w zwišzku ze zgwałceniem małoletniej, do jakiego mogło dojœć w 2008 r.

Jak podawał Polsat News, Krzysztof P. w latach 2005-2009 opisywał w sieci przerażajšce czyny, których miałby się dopuœcić wobec małych dziewczynek. Według telewizji mężczyzna obecnie mieszka w Rosji, zajmuje wysokie stanowisko, pracuje dla dużej rosyjskiej firmy budowlanej i jest dobrze sytuowany. Ma podróżować po Europie służbowo, a w latach, których dotyczy œledztwo, bywał w Polsce. Według informacji telewizji ma nowš rosyjskš rodzinę, występuje w rosyjskich mediach, a w internecie wypowiada się jako ekspert w dziedzinie budownictwa. Jak podało Radio Zet, Krzysztof P. od lat mieszka w Sankt Petersburgu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL