Ilu więźniów jest w Polsce

aktualizacja: 14.03.2016, 11:22
Foto: 123RF

71 633 osób przebywa w polskich więzieniach, wobec ich ogólnej pojemności 83 491 miejsc - wynika ze statystyk Służby Więziennej. Mimo poprawy sytuacji, RPO wskazuje, że minimalna powierzchnia celi wynosi 3 m kw. na osadzonego, co jest jednym z najniższych metraży w UE.

REDAKCJA POLECA

Problem przeludnienia jest jednym z najczęściej podnoszonych zagadnień w skargach więźniów do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - podkreślono na stronach Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rada Europy każdego roku publikuje statystki przeludnienia w więzieniach w poszczególnych państwach członkowskich. W chwili obecnej w Europie karę pozbawienia wolności odbywa łącznie ok. 1,6 mln osób, co w przeliczeniu daje 124 skazanych na 100 tys. mieszkańców. Oznacza to, że zmniejsza się zaludnienie w więzieniach państw Rady Europy. Przeciętny dzienny koszt utrzymania osadzonego wynosi 99 euro.

Stan zaludnienia zakładów karnych i aresztów śledczych w Polsce kształtuje się na poziomie 86,8 proc.

"Mimo iż sytuacja znacznie się poprawiła w ostatnim czasie, jeżeli chodzi o zaludnienie jednostek penitencjarnych, to nadal minimalna powierzchnia celi mieszkalnej wynosi w polskich realiach więziennych zaledwie 3 m kw. na jednego osadzonego" - mówi dr Ewa Dawidziuk, dyrektor zespołu ds. wykonywania kar w Biurze RPO. Według niej to jeden z najniższych metraży w całej Unii Europejskiej.

Powierzchnia ta wynosi w Belgii 9 m kw., w Portugalii 7 m kw., zaś w Turcji 8-9 m kw. Dawidziuk dodała, że od wielu lat zaleca się, aby Polska zwiększyła powierzchnię mieszkalną przypadającą na jednego osadzonego do 4 m kw.

POLECAMY

KOMENTARZE