Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrzył skargę Norberta X, która dotyczyła naruszenia prawa do wolności osobistej podczas przedłużania tymczasowego aresztowania. Mężczyzna został zatrzymany, a następnie tymczasowo aresztowany w kwietniu 2003 roku. Sąd I instancji skazał go na karę 3 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności w grudniu 2005 roku. Od tego wyroku obrońca pana Norberta wniósł apelację, a prokuratura nie skorzystała z tej możliwości. W drugiej instancji sąd zadecydował o uchyleniu poprzedniego wyroku i we wrześniu 2006 roku przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Mimo to postanowił, aby tymczasowe aresztowanie było kontynuowane.

Potem sąd jeszcze dwukrotnie przedłużał tymczasowe aresztowanie. Od ostatniego postanowienia obrońca Norberta X wniósł zażalenie. Sąd odwoławczy wydał orzeczenie 27 lutego 2007 roku i zauważył, że przedłużenie aresztowania będzie równoznaczne z pozbawieniem wolności na dłuższy czas niż wynosiła dotychczas orzeczona kara. W przypadku, gdy apelację składa wyłącznie obrońca na korzyść skazanego, a prokuratura odstępuje od złożenia odwołania, to wyrok sądu drugiej instancji nie może być surowszy od poprzedniego. Dlatego tymczasowe aresztowanie Norberta X powinno zakończyć się najpóźniej 31 stycznia 2007 roku.

Norbert X postanowił wnieść skargę do ETPC, w której wskazał, że długotrwałe stosowanie tymczasowego aresztowania naruszyło jego prawa oraz że bezprawnie pozbawiono go wolności w okresie od 31 stycznia 2007 roku do 27 lutego 2007 roku.

Trybunał w Strasburgu zaakceptował jednostronną deklarację polskiego rządu, w której władze potwierdziły, że tymczasowe aresztowanie Norberta X nie było zgodne z przepisem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który gwarantuje prawo do bycia osądzonym w rozsądnym terminie oraz potwierdził jego bezprawne pozbawienie wolności między 31 stycznia 2007 roku a 27 lutego 2007 roku. Ponadto rząd zobowiązał się do wypłaty skarżącemu 5 tys. euro.

Informację o wydanym orzeczeniu podała Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Na jej prośbę Norberta X w postępowaniu przed ETPC reprezentowała pro bono adw. Justyna Metelska.